Wystawy

Reprezentacja półwiecza

Recenzja wystawy: „Co po Cybisie?”

Ryszard Grzyb, Zjadacz kucyków w autobusie Polska, 1987 r. Ryszard Grzyb, Zjadacz kucyków w autobusie Polska, 1987 r. Zachęta
Duże przekrojowe wystawy sztuki zawsze budzą największe emocje pytaniem: kogo wybrano, a kogo pominięto? Tym razem kurator użył zgrabnego fortelu, który zdjął z niego odpowiedzialność za owe wybory.

Opowiadając o losach polskiego malarstwa w ostatnim półwieczu, użył bowiem formalnego wybiegu: postanowił pokazać prace artystów wyróżnionych prestiżową środowiskową nagrodą im. Bolesława Cybisa (stąd tytuł ekspozycji). A że przyznawana jest od 44 lat, to i reprezentacja uzbierała się godna. Laureatów pogrupowano w – niekiedy wcale nie takie oczywiste – wątki problemowe. Zaczyna się przewrotnie od poetyckiej „Litanii malarza”. To recytowana przez Ryszarda Grzyba i dobiegająca z głośników lista tematów, których malarz podejmować nie powinien, której towarzyszy zestaw prac, które... owe tematy podejmują. W kolejnych salach możemy zobaczyć m.in., jak twórcy zmagali się z problemem koloru i światła, jak z malarstwem wykraczali w trzeci wymiar (formy przestrzenne), a nawet jak polityka dzieliła malarstwo (w stanie wojennym przyznawano równocześnie dwie nagrody – jedną akceptowaną, a drugą odrzucaną przez władze). Wystawa oczywiście nie burzy żadnych hierarchii i niczego nie weryfikuje, ale za to tworzy fantastyczną galerię historycznych dokonań, uświadamia potęgę polskiego malarstwa: wrażliwego, zróżnicowanego, łączącego światowe dokonania z lokalnymi uwikłaniami.

Co po Cybisie? – Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa, do 16 grudnia

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Afisz. Premiery; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Reprezentacja półwiecza"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną