Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Ciastem po oczach

Recenzja wystawy: „Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2019”

Urszula Madera, „Trzy linie. Cztery wymiary”. Urszula Madera, „Trzy linie. Cztery wymiary”. Urszula Madera / materiały prasowe
Jacy są ci najlepsi? W większości zachowawczy, ostrożni, nieskorzy do eksperymentów i odważnych wypowiedzi.

Teoretycznie to najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs dla adeptów sztuki w Polsce. W praktyce przypomina trochę wybory do KRS. Tych najlepszych wskazują bowiem władze uczelni z całego kraju, a następnie, w drugiej turze, te same władze wybierają spośród nich najlepszych z najlepszych. Widz musi więc wierzyć na słowo, że zacni profesorowie nikogo wybitnie utalentowanego nie pominęli. Ale pewności mieć nie można, bo wybitny mógł być na przykład niepokorny albo nazbyt odważny. Nagród i wyróżnień jest jednak aż 13, co przy 20 finalistach sprawia, że naprawdę trzeba się starać, aby wracać z Gdańska z pustymi rękami.

Jacy są ci najlepsi? W większości zachowawczy, ostrożni, nieskorzy do eksperymentów i odważnych wypowiedzi. Robią prace o swoim dzieciństwie, o wspomnieniach, o babci, która piekła smaczne ciasto, o pokoju pełnym zabawek. Albo o miłości lub o staruszkach uczących się angielskiego. I to w sytuacji, gdy świat galopuje ku ekologicznej zagładzie, nacjonalizmy i populizmy rozsadzają demokratyczny porządek, a w Polsce za tęczowy sweterek można trafić do szpitala. Owszem, najlepsi czasami pochylą się nad brakiem wody i gwałconą naturą, ale dyskretnie i grzecznie. Zasadniczo nie lubią konfrontacji, za to cenią wyrafinowaną formę. Z nadzieją wypatruję wśród nich nowego Daniela Rycharskiego, Diany Lelonek czy Łukasza Surowca. Na razie niestety bezskutecznie.

Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2019, Zbrojownia Sztuki ASP w Gdańsku, do 8 września

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Afisz. Premiery; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciastem po oczach"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną