Moje miasto

Gdańsk mocno stawia na różnorodność

Gdańsk mocno stawia na różnorodność

Krzysztof Szymikowski / gdansk.pl / mat. pr.
Włodarze już dawno postawili sprawę jasno: rozwijamy się gospodarczo, podnosimy jakość życia, wspieramy różnorodność i nie zapominamy o mieszkańcach, którzy stanowią trzon tego miasta. W 2017 r. miasto liczyło 464 tys. mieszkańców, z czego tylko 235 tys. urodziło się w Gdańsku. Gdańsk to już nie tylko miasto wolności. Współczesny Gdańsk to miejsce, w którym każdy jest ważny.

Skuteczna integracja

Po raz pierwszy w historii budżet miasta przekroczył 3 mld zł. Tymi pieniędzmi miasto chętnie dzieli się z mieszkańcami i tworzy szereg programów i projektów, które są adresowane do każdego mieszkańca. Wszystko po to, żeby zintegrować społeczność lokalną i pokazać, że są największą wartością miasta. Tym właśnie jest chociażby Karta Mieszkańca, której wprowadzenie ma na celu zainteresowanie jak największej liczby osób tym, co dzieje się w mieście i szeroką ofertą instytucji miejskich. Posiadacz karty ma możliwość bezpłatnego odwiedzenia obiektów kultury, sportu i rekreacji, poznania różnych atrakcji miasta.

Miasto Gdańsk to dobro nas wszystkich. Tu mieszkamy, pracujemy i uczymy się. Tu płacimy podatki. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się wprowadzić specjalna kartę, którą może otrzymać każda mieszkanka i mieszkaniec naszego miasta i korzystać, niezależnie od zasobności portfela, z bogatej oferty miasta – komentuje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Prezydent Gdańska kładzie nacisk na budowanie społeczeństwa aktywnego, ale również odpowiedzialnego i demokratycznego. Przyczyniają się do tego takie projekty jak: budżet obywatelski, którego pierwsze głosowanie odbyło się w 2014 r., polityka otwartości wprowadzaną konsekwentnie od 2013 r. (m.in. publikacja wszystkich wydatków ponoszonych przez urząd) oraz pierwszy w Polsce panel obywatelski, w którym reprezentatywna próba mieszkańców miasta podejmuje decyzje na wzór ławy przysięgłych.

Równe traktowanie

Gdańsk chce być także miastem wolnym od dyskryminacji, otwartym na różnorodność mieszkańców, bez względu na ich płeć, kolor skóry, orientację seksualną, wyznanie czy pochodzenie. Miasto pracuje obecnie nad Modelem na rzecz Równego Traktowania. Ma on sprawić, że Gdańsk będzie miejscem bardziej przyjaznym dla wszystkich mieszkańców.

Pomysłodawcom modelu zależało o takie planowanie miasta i jego usług, by wszyscy czuli się szanowani, sprawiedliwie traktowani i mogli korzystać z gdańskiego systemu edukacji, rynku pracy czy oferty kulturalnej bez większych przeszkód. Procedury zawarte w modelu mają także ułatwiać szybką i sprawną reakcję miasta i udzielenie koniecznego wsparcia.

Realizacja propozycji modelu w Gdańsku oznacza m.in. zadbanie, by osoba poruszająca się na wózku mogła uczestniczyć w koncercie swojego ulubionego zespołu. To też szybsza interwencja miasta na trudny do pokonania dla starszej osoby krawężnik, wsparcie psychologiczne dla młodego geja z myślami samobójczymi. To również zadbanie o profesjonalne szkolenia w szkołach dla pedagogów, którzy pracują z dziećmi imigranckimi – komentuje prezydent Adamowicz.

Prace przy Modelu na rzecz Równego Traktowania to nie wszystko. Gdańsk w 2017 roku wprowadził Kartę Różnorodności. Tym samym dołączył do grona prawie dwustu organizacji, firm i instytucji w Polsce, które zobowiązały się, jako pracodawcy, do aktywnych działań na rzecz promowania polityk równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy.

Łączy nas Gdańsk

Gdańsk od wieków były miastem przyjaznym dla cudzoziemców, którzy czuli się w tym mieście zawsze mile widziani. Współczesny, nowoczesny Gdańsk nawiązuje i czerpie garściami z tych dobrych tradycji.

Jestem dumy, że zarządzam miastem, które jest w stanie pomieścić w sobie wiele kultur, historii i połączyć je, zyskując nową jakość. Różnorodność jest siłą naszego miasta – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W mieście obecnie przebywa około 25 tysięcy obcokrajowców. Są to ludzie z całego świata, którzy swoje życie postanowili związać z Gdańskiem. Gdańsk jest otwarty dla cudzoziemców i chce, aby czuli się oni tutaj jak najlepiej. Dlatego, jako pierwsze miasto w Polsce, wypracowano tu standardy integracji nowych mieszkańców przybyłych z zagranicy – Gdański Model Integracji Imigrantów.

Powstanie dokumentu było wynikiem prac międzysektorowego i interdyscyplinarnego zespołu, który prezydent Paweł Adamowicz powołał w maju 2015 roku. Celem prac było przygotowanie strategii integracji nowych mieszkańców miasta pochodzących z różnych części świata, umożliwienie legalnie przebywającym w Gdańsku imigrantom i uchodźcom normalne funkcjonowanie i danie im szansy na jak najszybsze zintegrowanie się ze społecznością gdańszczan.

W Gdańsku powstała także pierwsza w Polsce Rada Imigrantek i Imigrantów. Składa się z 12 imigrantów, którzy wybrali Gdańsk za swoje miejsce do życia. Doradzają oni prezydentowi Adamowiczowi w kwestiach dotyczących spraw migracyjnych.

Z tego wzoru czerpią inne polskie miasta. Taka polityka – skierowana do wewnątrz i na zewnątrz - daje pozytywne efekty. W Gdańsku zamiast spodziewanego wyludniania, w 2016 roku zaobserwowano wzrost liczby ludności o 1,5 tys. osób w stosunku do roku 2015 r.

Materiał powstał we współpracy z Miastem Gdańsk, partnerem sekcji Twoje miasto.

Czytaj więcej na: gdansk.pl/migracje

Reklama

Czytaj także

Świat

Groźny spam z Afryki Zachodniej

Uwaga, powracają internetowi oszuści z Afryki Zachodniej. Próbują starych szwindli w nowej technologicznej odsłonie.

Jędrzej Winiecki
14.05.2019
Reklama