WIDEO: Czego młodzi ludzie szukają w fizyce kwantowej?

Mechanicy
Kto przy zdrowych zmysłach decyduje się na codzienne obcowanie z fizyką kwantową? Przedstawiamy kilku śmiałków.
Wizualizacja zjawiska dualizmu, nagminnie wystepującego w świecie cząstek elementarnych badanym przez mechanikę kwantową.
Jean-Christophe BENOIST/Wikipedia

Wizualizacja zjawiska dualizmu, nagminnie wystepującego w świecie cząstek elementarnych badanym przez mechanikę kwantową.

Jedna z bohaterek filmu 'Mechanicy'
Karol Jałochowski/Polityka

Jedna z bohaterek filmu "Mechanicy"

Dlaczego właściwie młodzi ludzie, pozostając w pełni władz umysłowych, wybierają niełatwą, nierzadko frustrującą drogę naukową? Namacalne gratyfikacje są rzadkością, zarobki umiarkowanie wysokie, status społeczny uczonych raczej spada, a ryzyko zabrnięcia w ślepą uliczkę - ogromne. To zawodowe ryzyko jest tym większe, im bardziej paradoksalna, przecząca ludzkiej intuicji jest dziedzina wiedzy, którą się zajmują. Trudno o bardziej ekstremalny przykład podobnej nauki niż mechanika kwantowa.

W krótkim filmie, do którego obejrzenia zachęcamy, fizycy opowiadają sami o sobie. O większości z nich już pisaliśmy w Polityce. Hakerka Stephanie Wehner była bohaterką tekstu opublikowanego w dodatku "Niezbędnik inteligenta - Cywilizacja 2.0" (dostępnym w sklepie Polityki). Artur Ekert zdradzał tajemnice kryptologii kwantowej w tekstach "Kryptografia nie z tego świata". Elisabeth Rieper przedstawiała kontrowersyjną dziedzinę biologii kwantowej w artykule "Zjawisko roboczo zwane życiem". Dagomir Kaszlikowski, Paweł Kurzyński i Kwek Leong Chuan mówili o sobie w reportażu "Fizyka rzeczy niemożliwych".

Tym z Państwa, którym się spieszy, proponujemy krótką, 9-minutową, wersję filmu "Mechanicy" z polskimi napisami. Polecamy film w wyższej rozdzielczości oraz pełną wersję, 25-minutową w języku angielskim, znaleźć można pod tym linkiem.

 

Mechanicy - video

 

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną