Nauka, natura, kosmos – 14 niezwykłych animowanych ujęć z 2014 roku
Głęboko pod wodą, na orbicie okołoziemskiej albo tuż obok nas – świat nie przestaje zadziwiać.
.

.

Poważni naukowcy, astronauci krążący kilkaset kilometrów nad naszymi głowami, ale także przypadkowi obserwatorzy uzbrojeni w smartfony – dzięki internetowi każdy może się dziś podzielić swoimi wielkimi i małymi odkryciami.

Jako że 2014 rok chyli się ku końcowi, zebraliśmy 14 zachwycających, zaskakujących, a czasem przerażających scen, które streszczono w innym z wynalazków ostatnich lat: animowanych GIF-ach. Jeśli się Wam spodobają, do każdego dołączyliśmy linki do „pełnych wersji”.

* 

Chemiczne piękno:

Te dwie niezwykłe sceny zawdzięczamy współpracy badaczy oraz artystów z dwóch chińskich uniwersytetów. Postanowili oni połączyć swoje siły (i talenty), aby uprzystępnić nieco zagadnienie reakcji chemicznych.

Badacze sfilmowali osiem różnych reakcji chemicznych, a artyści-graficy opracowali te nagrania dla większej czytelności i, co tu dużo mówić, efektu. Gorąco zachęcamy do obejrzenia całego filmu.

(źródło: io9.com/L2Molecule)

*

Praca zespołowa:

Kolonie mrówek nie bez powodu nazywa się superorganizmami. Jak wiele pracą zespołową mogą osiągnąć nawet stworzenia, które nie słyną z wybitnej inteligencji, pokazuje ta oto akcja tropikalnych mrówek z południowo-wschodniej Azji.

Utworzyły one potężny, jak na swoją skalę, łańcuch, aby przetransportować stonogę nieporównywalnie cięższą od nich. Całe nagranie można obejrzeć tutaj.

(źródło: LiveLeak)

*

Dzień na ziemi:

Rosyjski satelita meteorologiczny Elektro-L krąży wokół naszej planety na wysokości 40 tys. km z taką prędkością, aby cały czas „patrzeć” na Ocean Indyjski.

Kilka tygodni temu udostępniono niespotykanej dotychczas jakości nagranie kilku dób z życia Ziemi streszczonych w czterech minutach – tak, jak widzi je Elektro-L.

Z tego właśnie materiału zaczerpnięto powyższy animowany cytat, polecamy oczywiście obejrzenie całego filmu.

(źródło: James Tyrwhitt-Drake)

*

Narodziny płatka śniegu:

Wszyscy kojarzymy przepiękne wzory płatków śniegu, ale tym razem możemy zobaczyć, jak jeden z nich „rozkwita”. Nagrania dokonał Wiaczesław Iwanowow przy pomocy kamery oraz mikroskopu.

Cały dwuminutowy filmik można (i warto) obejrzeć pod tym adresem.

(źródło: Vyacheslav Ivanov)

Słoneczny kaszel:

W lipcu ubiegłego roku NASA wystrzeliła z Ziemi satelitę IRIS, której zlecono misję uważnej obserwacji słońca. Właśnie IRIS zawdzięczamy zdumiewające nagranie słonecznej erupcji – w całości dostępne na kanale NASA.

Dodajmy, że widoczny na filmie obszar jest kilkakrotnie dłuższy i szerszy od rozmiarów Ziemi. A materię z własnego wnętrza słońce wystrzeliwuje z astronomiczną prędkością 2,4 milionów km/h.

(źródło: NASA)

*

„Gigantyczna czerwona pijawka”:

Takim mianem  –  gigantycznej czerwonej pijawki – mieszkańcy gór Kinabalu na wyspie Borneo nazywają stworzenie, które po raz pierwszy w historii udało się sfilmować ekipie telewizji BBC.

Co więcej, dziennikarze przyłapali pijawkę na polowaniu i konsumowaniu 70-centymetrowej dżdżownicy. Nieco przerażający (ostrzegamy!) zapis całego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

(źródło: BBC)

*

Wybuch wulkanu w Papui Nowej Gwinei:

Profesjonalni badacze nie mają oczywiście monopolu na zaskakujące nagrania natury. Upamiętniony tutaj wybuch wulkanu Mount Tavurvur dokonał przypadkowy turysta, który wraz z żoną spędzał wakacje w Papui Nowej Gwinei.

Największe wrażenie robi fala uderzeniowa, którą na pełnym nagraniu można nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć.

(źródło: Phil McNamara)

*

Animowana anatomia:

A oto dzieło amerykańskiego grafika Camerona Drake'a. Zebrał on nagrania prześwietleń różnych części ciała, a następnie zamienił je w krótkie animowane GIF-y.

Poza dłonią Drake prześwietlił także ramię, łokieć, kolano i kostkę – wszystkie je można obejrzeć w ruchu pod tym adresem.

(źródło: Cameron Drake)

Czytaj dalej >>>

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną