Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Ile zwierząt zjada człowiek w ciągu całego swojego życia

b3d_ / Flickr CC by 2.0
Przybliżoną liczbę zjadanych przez nas zwierząt oszacowała właśnie organizacja Vegetarian Calendar.

Pojedynczy człowiek – o ile nie jest wegetarianinem czy weganinem – zjada przeciętnie blisko… 7 tys. zwierząt. Podajmy dla ścisłości:

– 11 krów
– 27 świń
– 30 owiec
– 80 indyków
– 2400 kurczaków
– 4500 ryb.

Brytyjski „The Guardian” liczy najwyraźniej inaczej – jego zdaniem przeciętny mieszkaniec Wysp zjada nawet 11 tysięcy zwierząt przez całe życie. Rocznie (ogół mieszkańców Ziemi) jemy ok. 230 mln ton – dwukrotnie więcej niż jeszcze trzy–cztery dekady temu.

Przedstawiciele organizacji walczących o prawa zwierząt przekonują, że nie jedząc zwierząt, nie tylko zapewnia się im przetrwanie, ale też zmniejsza zużycie wody i produktów służących obróbce żywności. A w efekcie – obniża się poziom uwalnianego do atmosfery dwutlenku węgla. Konkluzja jest zatem przejrzysta – hodowla przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Obróbka mięsa wymaga też znacznego zużycia wody. Przygotowanie kilograma mięsa wymaga od 9 do 24 tys. litrów wody. Produkcja litra mleka – jednego tysiąca. Ale czy obrońcy zwierząt mają rację?

Czy dla dobra planety należałoby porzucić jedzenie mięsa? Przynajmniej ograniczyć – sugeruje „Guardian”. Z obliczeń Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z 2006 r. wynika, że za zmiany klimatu w 18 proc. odpowiada… zwierzęcy chów i związane z tym koszty ekologiczne. Mniej szkód – podsumowują autorzy raportu – przynosi przemysł samochodowy i transportowy w ogóle.

Wyniki te zakwestionował jednak dr Frank Mitloehner z Uniwersytetu w Kalifornii, słusznie zauważając, że w raporcie ONZ wzięto pod uwagę jedynie spalanie paliwa, a pominięto emisję gazów przy wydobyciu i transporcie samej ropy.

Czy rezygnując z mięsa, oszczędzamy zwierzęta? Niezupełnie. O podaży – jak w każdej branży – decyduje popyt. Z danych Instytutu Gallupa wynika tymczasem, że 5 proc. dorosłych Amerykanów uważa się za wegetarian, 2 proc. – za wegan. W szerszej skali: mięsa nie je ok. 5–6 proc. ogółu ziemskiej ludności.

Skutków ograniczenia jedzenia mięsa na świecie nie da się w prosty sposób obliczyć. Z symulacji International Food Policy Research Institute (IFPRI) wynika, że zmniejszenie spożycia mięsa o 50 proc. w krajach gospodarczo rozwiniętych sprawiłoby, że wzrosłyby ceny innych produktów (np. chleba), odczuwalne zwłaszcza w państwach rozwijających się.

„Tak naprawdę nauka dała jeden, za to najmocniejszy argument na rzecz wegetarianizmu: odkrycie, że zwierzęta posiadają układ nerwowy, a więc z pewnością czują ból” – piszą Marcin Rotkiewicz i Barbara Pietkiewicz. A liczba 7000 (albo 11000) działa na wyobraźnię.

O prawdach i mitach związanych z (nie)jedzeniem mięsa przeczytacie tutaj.
A tutaj – zestawienie 14 produktów, które większość ludzi uznaje za wegetariańskie (i bywa w błędzie).

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną