Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Czym jest endometrioza, z powodu której Lena Dunham usunęła macicę?

Lena Dunham Lena Dunham Danny Moloshok / Forum
Na czym polega choroba 31-letniej gwiazdy i czy rzeczywiście wymaga tak radykalnych rozwiązań?

Endometrioza jest chorobą hormonalno-immunologiczną, która atakuje młode kobiety w wieku rozrodczym. U zdrowej kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego dochodzi do stopniowego narastania błony śluzowej, która wyściela macicę. Rolą błony jest umożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionego zarodka oraz odżywienie go w pierwszej fazie rozwoju. Jeżeli w czasie cyklu nie dojdzie do zapłodnienia, napuchnięta błona zostaje usunięta z organizmu. Wtedy właśnie dochodzi do krwawienia menstruacyjnego.

Przy endometriozie komórki bardzo podobne do komórek błony śluzowej macicy narastają w innych narządach, najczęściej w jamie brzusznej. Endometrioza często rozwija się w jajnikach i jajowodach, a w niektórych przypadkach może się utworzyć w osierdziu lub mózgu. Jest to jednak niezwykle, niezwykle rzadkie.

Objawy i leczenie endometriozy

Główną dolegliwością związaną z endometriozą jest dotkliwy ból. Umiejscowiona poza macicą tkanka powoduje ogniska choroby, w których powstają zrosty. W czasie menstruacji (choć nie tylko) kobiety chore na endometriozę mogą doświadczać bólu w okolicach miednicy i podbrzusza. „W wielu przypadkach choroba wiąże się z bólem i komplikacjami przy zachodzeniu w ciążę, trudno ją jednak porównywać do tzw. chorób złośliwych takich jak rak, który nieleczony prowadzi do śmierci. Trzeba też pamiętać, że bolesne miesiączki nie równają się automatycznie endometriozie” – tłumaczy Aneta Zwierzchowska z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj także: Warto badać geny pod kątem ryzyka nowotworów

Do wykrycia endometriozy – prócz wywiadu, badania ginekologicznego i USG – zazwyczaj potrzeba laparoskopii. Endometrioza w mniej niż 1 proc. przypadków może przekształcić się w nowotwór. Nawet 40 proc. dotkniętych nią kobiet ma jednak problem z zajściem w ciążę, a część cierpi na silne dolegliwości uniemożliwiające naukę, pracę i codzienne życie. Na szczęście w większości przypadków endometrioza podlega dość prostemu leczeniu. „Obecnie chorobę leczymy farmakologicznie za pomocą antykoncepcji hormonalnej. Popularna do niedawna metoda operacyjna, podczas której ogniska usuwało się chirurgicznie, dziś jest stosowana coraz rzadziej” – tłumaczy Zwierzchowska.

Dlaczego Dunham usunęła macicę przy endometriozie?

Przebieg endometriozy jest kwestią bardzo indywidualną. Antykoncepcja hormonalna nie eliminuje przyczyn schorzenia, a sytuacja komplikuje się, jeżeli kobieta chce mieć dziecko. Jeśli zajście w ciążę w naturalny sposób nie jest możliwe, proponuje się metody wspomagania rozrodu, a gdy i to nie skutkuje – in vitro. Po porodzie i zakończeniu okresu karmienia piersią kobieta znów musi przyjmować antykoncepcję hormonalną.

Jak do tego wszystkiego ma się usunięcie macicy przez Dunham? Na pewno nie jest to standardowa procedura. „Rzadko zdarza się, że z powodu endometriozy ktoś decyduje się na usunięcie macicy. Jest to przypadek niezwykle skrajny, zwłaszcza że ma miejsce u tak młodej kobiety” – mówi Aneta Zwierzchowska. Oceny słuszności tego zabiegu u Dunham tylko na podstawie wywiadu, jakiego amerykańska aktorka udzieliła magazynowi „Vogue”, nie mają sensu. Szczegóły tej decyzji, okoliczności jej podjęcia pozostaną tajemnicą lekarską. Inny ważny temat to poziom oburzenia, jaki wywołał wywiad Dunham. Bo sednem tej historii nie jest wcale medycyna, a pytanie o to, czy kobieta może sama zadecydować o usunięciu macicy. Czy powinna mieć do tego prawo w celach profilaktycznych? Lub żeby uniknąć bólu?

W 2013 roku Angelina Jolie ogłosiła, że ze względu na zagrożenie rakiem piersi i rakiem jajników musiała usunąć piersi, a dwa lata później także jajniki. To wyznanie uczyniło wówczas wiele dobra dla edukacji i profilaktyki nowotworowej, zwróciło uwagę na problem, pokazało kobietom, że z rakiem można skutecznie i bez wstydu walczyć. Czy tak samo będzie w przypadku Dunham? Czas pokaże.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama