Nauka

Dyplomacja ekonomiczna ważnym elementem ekspansji zagranicznej polskich firm

Dyplomacja ekonomiczna ważnym elementem ekspansji zagranicznej polskich firm Dyplomacja ekonomiczna ważnym elementem ekspansji zagranicznej polskich firm Materiały partnera
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyła się sesja „Dyplomacja Ekonomiczna – Instrument polityki zagranicznej”, poświęcona działaniom dyplomatycznym ukierunkowanym na wspieranie innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki oraz kształtowania jej pozytywnego wizerunku na świecie.

Podczas spotkania dyskutowano o tym jakie znaczenie w erze globalizacji ma skuteczna komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań i technologii, która decyduje o przewagach konkurencyjnych gospodarek. Promowanie na zagranicznych rynkach rodzimych firm o największym potencjale innowacyjnym ma szczególne znaczenie dla kreowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie, a także dla wzmacniania międzynarodowej pozycji tych firm.

Takich mechanizmów wsparcia umożliwiających rozwój innowacji potrzebują zwłaszcza krajowi producenci leków. Bez takich efektywnych działań w obszarze promowania polskich produktów i rozwiązań poza krajem, polska branża farmaceutyczna nie ma szans konkurować z globalnymi graczami.

– Rodzime przedsiębiorstwa, by się rozwijać i konkurować na rynkach międzynarodowych, potrzebują dyplomacji ekonomicznej, a także silnej pozycji na rynku macierzystym, budowanej także dzięki instrumentom systemowego wsparcia, takim jak obiecywany przez rząd Refundacyjny Tryb Rozwojowy – mówiła podczas dyskusji Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia w firmie farmaceutycznej Adamed.

Dyplomacja ekonomiczna ważnym elementem ekspansji zagranicznej polskich firmMateriały partneraDyplomacja ekonomiczna ważnym elementem ekspansji zagranicznej polskich firm

Adamed dołączył do globalnego wyścigu w obszarze innowacji na początku XXI wieku i konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję na rynkach zagranicznych. Dzisiaj ma 9 przedstawicielstw zagranicznych, a produkty firmy dostępne są na 70 rynkach. W 2017 r. firma dokonała akwizycji wietnamskiej firmy Dat Vi Phu Pharmaceutical – jednej z najszybciej rozwijających się firm farmaceutycznych w Wietnamie. Ta inwestycja stała się platformą do rozwoju na rynkach Azji Południowo-Wschodniej. W 2019 roku Adamed kupił także pakiet udziałów włoskiej spółki Ecupharma i otworzył swoje przedstawicielstwo we Włoszech.

Współpraca z placówkami dyplomatycznymi we wspieraniu aktywności polskich firm farmaceutycznych na rynkach zagranicznych jest ważnym czynnikiem prorozwojowym. Dyplomacja ekonomiczna obejmuje m.in. wsparcie informacyjne i organizacyjne, interwencje w przypadku dyskryminacji lub naruszania prawa, a także wsparcie transakcji handlowych czy projektów inwestycyjnych.

W sesji panelowej wzięli również udział: Katarzyna Kwiecień, dyrektor departamentu wsparcia eksportu z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Artur Wiza, przewodniczący rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Maciej Kołtoński, dyrektor ds. komunikacji i strategii Fundacji Startup Poland.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama