Nauka

4 proste kroki do zdrowych zębów

Cztery proste kroki do zdrowych i czystych zębów Cztery proste kroki do zdrowych i czystych zębów Materiały partnera
Piękny uśmiech to nie tylko kwestia genów, ale przede wszystkim odpowiedniej higieny i profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Dbanie o zęby nie musi być jednak trudne i czasochłonne. Wystarczy stosować 4 proste kroki.
Materiały partnera

Skala występowania próchnicy zębów wśród najmłodszych jest zjawiskiem alarmującym. Z problemem zmagają się dzieci w całej Unii Europejskiej, jednak polskie statystyki, na tle średniej z innych krajów członkowskich, wypadają bardzo niekorzystnie - prawie 82 proc.* sześciolatków i ponad 85 proc. dwunastolatków w Polsce walczy z próchnicą. Dla porównania, 69 proc. czeskich sześciolatków ma podobny problem z zębami. Na Łotwie i w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi do 55 proc., a we Francji i Danii tylko 25 proc. sześciolatków ma próchnicę*. Temu problemowi można jednak zapobiegać: poprzez odpowiednią higienę i profilaktykę. Do tego jednak niezbędna jest edukacja.

Wprowadzanie dobrych nawyków od najmłodszych lat nie musi być trudne. Wystarczy stosować 4 proste kroki do zdrowych i czystych zębów. Łatwo je zapamiętać i wdrożyć do codziennej rutyny dzieci oraz dorosłych. Obok mycia zębów dwa razy dziennie, używaniu nici dentystycznych czy płynu do płukania oraz regularnych przeglądów dentystycznych dwa razy do roku, z pomocą przychodzi również żucie bezcukrowej gumy. Stymuluje ona wydzielanie śliny, która stanowi ważną naturalną ochronę jamy ustnej przed próchnicą zębów.

Ślina jako sprzymierzeniec w walce z próchnicą

Badania dowiodły, że żucie bezcukrowej gumy, np. Orbit, pobudza produkcję śliny nawet 10-krotnie. W tym samym czasie jej skład się zmienia, czyniąc ją bardziej skuteczną w neutralizowaniu kwasów osadu nazębnego. Ślina jest źródłem tego samego rodzaju wapnia, fosforanów i grup wodorotlenowych, które występują naturalnie w zębach. Jej zwiększone wydzielanie aktywnie zmniejsza demineralizację i poprawia stopień remineralizacji zębów. Żucie bezcukrowej gumy przez 10 min po jedzeniu i piciu, pomoże również wypłukać resztki pokarmu.

Program „Dziel się Uśmiechem”

Budowanie wśród dzieci i rodziców świadomości o tym, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej odbywa się dzięki atrakcyjnym działaniom edukacyjnym w ramach akcji społecznej „Dziel się Uśmiechem”. Ten ogólnopolski program prowadzony jest od ośmiu lat przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska wraz z partnerami merytorycznymi – Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Podczas tegorocznej, 8 już edycji uczniowie z całej Polski poznają zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowiadują się jak zapobiegać próchnicy zębów w 4 prostych krokach. Działania edukacyjne podejmowane w ramach programu mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę problemu próchnicy w Polsce.

„Dziel się Uśmiechem” jest w całości finansowany przez firmę Mars Polska, która co roku przekazuje 1 proc. ze sprzedaży gum Orbit® w dwóch jesiennych miesiącach na realizację programu.

*Program Ministerstwa Zdrowia ”Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020” pt. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, 10 i 15 lat w 2018 roku”

Materiał powstał we współpracy z Mars Polska

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama