Kredyt hipoteczny - na co uważać

Marże w dół, stopy w górę
Szukający kredytów hipotecznych nie mogą ostatnio narzekać na banki: kuszą one promocjami i obniżają marże. Perspektywy nie są jednak wyłącznie różowe. Program Rodzina na Swoim straci na atrakcyjności, a podwyżki stóp procentowych spowodują wzrost comiesięcznych rat.
Wartość kredytów hipotecznych w naszym kraju, jest jedną z najniższych w Unii.
Marek Sobczak/Polityka

Wartość kredytów hipotecznych w naszym kraju, jest jedną z najniższych w Unii.

Dzisiaj na rynku kredytów hipotecznych królują kredyty złotowe, a walutowe są raczej wyjątkiem przeznaczonym dla lepiej zarabiających. W przypadku pożyczek udzielanych w złotych marże nadal spadają, a banki często stosują promocje.

Wydaje się, że większość instytucji finansowych znalazła już złoty środek między łatwym i hojnym rozdawaniem kredytów, jak było przed kryzysem, a zaostrzaniem kryteriów ponad miarę, co stało się na początku 2009 r. To chyba najlepsza wiadomość dla chcących właśnie teraz pożyczyć pieniądze na zakup mieszkania czy domu. W spokoju można porównywać oferty, a co najważniejsze, z wyborem tej najlepszej nie trzeba się bardzo spieszyć. Wygląda bowiem na to, że w tym roku nie dojdzie ani do gwałtownego zaostrzenia, ani poluzowania kryteriów przez banki. Oczywiście pod warunkiem, że światowa gospodarka nie pogrąży się znów w kryzysie.

Dlaczego banki tak chętnie obniżają marże do przedziału między 1 a 1,5 proc., zwłaszcza w przypadku kredytów złotowych? Eksperci wskazują, że to nie tyle działalność filantropijna, ile po prostu rezygnacja z wygórowanych warunków, jakie te same banki stawiały zaraz po wybuchu światowego kryzysu finansowego. Szukając najniżej oprocentowanych kredytów, warto jednak zwracać uwagę nie tylko na wysokość marż, ale też na dodatkowe opłaty. Często najkorzystniejsze warunki dotyczą tylko pierwszych kilku lat spłacania pożyczki.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną