Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Zapłaci najsłabszy

Sejm tnie stawki za płatności kartą

Mało jest spraw, które w parlamencie naprawdę jednoczą polityków, ale w ostatni piątek jedna taka się znalazła. Sejm, po wielomiesięcznych przygotowaniach, jednogłośnie uchwalił ustawę określającą maksymalne stawki opłat ponoszonych przez handel za korzystanie z terminali i rozliczanie z klientami za pomocą systemu kartowego. To była głównie rozgrywka między sklepami a sektorem finansowym, ale kupujących też przecież dotyczy.

Dotychczasowe opłaty interchange i inne prowizje pobierane przez banki i agentów rozliczeniowych od każdej transakcji były tak wysokie, że drobny handel jak mógł bojkotował system płatniczych kart. Sklepikarze nie chcieli montować u siebie terminali i przyjmować zapłaty w plastiku, ustalali – bezprawnie - minimalne limity dla pojedynczych transakcji kartowych, tłumaczyli, że jedne z najwyższych w Europie polskie opłaty interchange pochłaniają większość i tak kurczących się ich zysków. W tym lobbingu okazali się skuteczni. Od początku przyszłego roku (chodzi o wszystkie nowe umowy) stawki interchange w Polsce spadną z 1,3 do 0,5 proc. wartości transakcji. Handel na pewno mniej więc będzie płacił za obsługę systemu kartowego (banki i inne instytucje finansowe zarabiały na tym rocznie ok. 1,5 mld złotych). Teraz banki będą więc musiały poszukać sobie innych źródeł dochodów. A co z tej rewolucji będą mieli klienci sklepów, zakładów usługowych i restauracji?

Jeśli mechanizm rynkowy zadziała, a w handlu tak właśnie do tej pory było, to sporo korzyści. Po pierwsze, mniejsze sklepy stracą swój obecny, wrogi stosunek do okrutnie kosztownych dla nich kart. Po pewnym czasie wzrośnie więc liczba punktów akceptujących karty, a przy okazji zapewne skłonność dorobienia zakupów przez klientów i tym samym wzrosną obroty sklepów. Po drugie, skoro łączne koszty handlu z tytułu akceptacji plastiku się zmniejszą, to być może zechce on podzielić się częścią zysku z klientami. W efekcie choć trochę spadną ceny towarów, pewnie nie wszędzie, ale jednak. Wówczas wszyscy, poza sektorem finansowym, będą szczęśliwi.

Tyle teorii. W praktyce, powiadają pesymiści, może być dużo gorzej. Np. handel zatrzyma wszystkie zyski dla siebie, ceny towarów nawet nie drgną, natomiast banki nie tylko, że zlikwidują wszystkie obecne, szeroko stosowane, systemy premiowania aktywnych użytkowników kart to jeszcze zaczną podnosić opłaty za wydawanie i użytkowanie kart, także bankomatowych, by jakoś załatać wyrwę we własnych przychodach. To przeciąganie liny jest dopiero przed nami. Na razie pierwszą rundę wygrał handel, ale w kolejnej banki pewnie spróbują się odegrać. Łatwo przewidzieć, że nie na politykach tylko na ich wyborcach. A tym ostatnim banki coraz trudniej w codziennym życiu omijać.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną