Jak zacząć oszczędzać z początkiem 2018 roku? Oto niezawodne rady
Dotrzymanie postanowień noworocznych to sprawa trudna i delikatna. Szczególnie kiedy w grę wchodzi oszczędzanie pieniędzy. Może jedna z poniższych rad pozwoli Wam zapanować nad wydatkami?

Płynność finansowa jest bardzo trudną sztuką. Nieważne, czy jesteś spłacającym kredyt studentem czy odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą, na naukę oszczędzania nigdy nie jest za późno. Tylko jak zacząć? Dziennikarze Business Insider zebrali najciekawsze rady dotyczące oszczędzania opublikowane na platformie Quora.

Niektóre z nich są proste, inne na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie egzotyczne. Jedno jest pewne. Każda z nich została zbudowana na bazie prywatnych doświadczeń użytkowników Quora i zgodnie z ich słowami – działa!

1. Oszczędzasz złotówkę czy oszczędzasz procent od transakcji? Znaj różnicę!

Oszczędzenie 10 proc. na wyprzedaży w sklepie, w którym kupujemy bluzkę za 100 zł, nie jest tak spektakularne jak zaoszczędzenie 10 proc. na samochodzie wartym 100 tys. zł. Dlatego nie dajmy się zwieść wyprzedażom. Zwracajmy uwagę na procenty przy dużych zakupach, a przy małych skoncentrujmy się na wysokości zniżki w złotówkach.

Starajmy się oszczędzać właśnie na tych dużych wydatkach. Jak zauważa na Quorze Jaap Weel, istnieje mnóstwo osób wybierających przecenione produkty w supermarketach, ale niewielu z nas zastanawia się nad przeniesieniem się do mniejszego mieszkania lub kupnem tańszego samochodu.

2. Korzystaj z matematyki

Ciekawej rady dotyczącej oszczędzania udzielił Raghav Mishra. Jego zdaniem najlepszym sposobem na oszczędzanie jest czysta matematyka: „Za każdym razem, kiedy zastanawiam się nad zakupem, wyobrażam sobie, do jakiej sumy urosłyby te pieniądze, gdybym zamiast wydawać, wpłacił je na konto z 10-proc. oprocentowaniem i trzymał je tam przez 5 lat”.

Jak tłumaczy, przy zakupie przedmiotu za 1000 dol. zastanawia się, czy woli wydać tysiąc czy za pięć lat mieć na koncie 1600 dol. Jeżeli woli przedmiot, kupuje go bez wahania, ale jak sam przyznaje, zazwyczaj kończy się to wpłaceniem pieniędzy na konto oszczędnościowe.

Przy zakupach dokładnie policz ile wydajesz i ile oszczędzasz na promocji.
Eric Wüstenhagen/Flickr CC by 2.0

Przy zakupach dokładnie policz ile wydajesz i ile oszczędzasz na promocji.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj