Rynek

Start-upy a prawo, czyli jak unikać błędów i odnieść sukces

Przepisy prawa są wymieniane jako jedno z największych i najważniejszych ograniczeń w rozwoju przedsiębiorstw.
Zdjęcie z banku zdjęćZdjęcie z banku zdjęć

 

Młodzi pomysłodawcy, którzy przeszli do etapu inkubacji w ramach platformy TechnoparkBiznesHub mogą liczyć na pakiet usług specjalistycznych, w tym właśnie pomoc prawną.

Trudność zrozumienia przepisów, niespójność i zawiłość prawa oraz częste zmiany, to tylko niektóre z najczęściej wymienianych problemów przedsiębiorców. Tak więc wsparcie prawne jest bardzo istotne dla przedsięwzięć typu start-up. Szansą dla nich jest projekt Platform Startowych współfinansowany z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Animatorem jednej z platform – TechnoparkBiznesHub jest Kielecki Park Technologiczny. 60 pomysłodawcom, którzy pozytywnie przeszli ocenę ekspertów, oferowany jest pakiet usług, w tym również pomoc prawna.

– Prawdopodobnie każdy start-up na pewnym etapie swojej działalności będzie musiał skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej, gdyż brak odpowiedniego zabezpieczenia prawnego może spowodować, że droga do sukcesu przedsięwzięcia będzie dużo bardziej skomplikowana – mówi Karol Wątrobiński prawnik z Kancelarii Bukowski i Wspólnicy i zachęca do zapoznania się z opiniami ekspertów.

Jednym z pierwszych dokumentów, jakie przygotowuje się dla pomysłodawców jest tzw. founders agreement. – Jest to umowa regulująca zasady współpracy założycieli start-upu. Zmniejsza ryzyko sporów dotyczących np. podziału dochodów czy poszukiwania inwestora. Z kolei aby zminimalizować ryzyko związane z ujawnianiem osobom trzecim szczegółów rozwiązania nad którym pracuje start-up, zawiera się umowy o zachowaniu poufności (NDA). Chronią one przed nieuprawnionym wykorzystaniem przekazanego know-how – tłumaczy Karol Wątrobiński.

Jak wiadomo, pomysł na biznes to połowa sukcesu, ale druga połowa to fundusze. Działalność podmiotów może być finansowana z różnych źródeł, ale często w przypadku innowacyjnych projektów potrzebne są pieniądze inwestora. Pozyskanie inwestora wiąże się z koniecznością zawarcia umowy inwestycyjnej. Wynegocjowanie odpowiednich postanowień umowy jest kluczowe dla dalszej działalności założycieli start-upu.

– Bardzo ważną kwestią jest również zabezpieczenie praw własności intelektualnej (takich jak np. prawa autorskie), które powstają w trakcie prac nad projektem. Wspólnicy powinni dbać o zawieranie odpowiednich umów ze wszystkimi osobami uczestniczącymi w pracach, a w szczególności z grafikami, czy twórcami stron internetowych i aplikacji mobilnych. Problem braku odpowiednich umów może powrócić do wspólników na przykład na etapie pozyskiwania inwestora, który zazwyczaj dokładnie weryfikuje sytuację prawną start-upu – kontynuuje Karol Wątrobiński.

Warto zatem zapoznać się z opiniami ekspertów, aby uniknąć niepotrzebnych sytuacji spornych, a także niepotrzebnych nerwów i stresu, którego nie brakuje w naszym życiu.

Więcej informacji: http://www.technopark.kielce.pl/; http://platformystartowe.gov.pl/

 

..

 

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama