Rotacja pracowników staje się coraz większym problemem firm
Sytuacja na rynku pracy staje się niezwykle korzystna dla poszukujących pracy.
Według prognozy na 2018 rok będzie brakowało wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
rawpixel.com/Unsplash

Według prognozy na 2018 rok będzie brakowało wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

W witrynach sklepowych, w sieci, przez agencje zatrudnienia, na tablicach ogłoszeń i pocztą pantoflową... tak obecnie wyglądają poszukiwania kadry pracowniczej.
Christin Hume/Unsplash

W witrynach sklepowych, w sieci, przez agencje zatrudnienia, na tablicach ogłoszeń i pocztą pantoflową... tak obecnie wyglądają poszukiwania kadry pracowniczej.

Rekordowo niska stopa bezrobocia powoduje, że na rynku pracy pojawiają się nowe wyzwania – zwłaszcza w kwestii obsadzania stanowisk wykwalifikowanymi kandydatami. Prowadzi to do kształtowania wyższych wynagrodzeń oraz konieczności wprowadzania atrakcyjnych warunków pozapłacowych. Skutkiem jest większa mobilność zawodowa, która bywa coraz większym problemem w firmach.

Sytuacja na rynku pracy staje się niezwykle korzystna dla poszukujących pracy. Z miesiąca na miesiąc stopa bezrobocia spada. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod koniec 2017 został osiągnięty rekordowo niski wynik – 6,6 proc. Ponadto sytuacji tej towarzyszy wzrost płacy minimalnej o 5 proc., w porównaniu do ubiegłego roku, a także dynamiczny wzrost średnich wynagrodzeń. Oznacza to, że pracodawcy większości sektorów nie chcą dać się poskromić rotacji pracowników i podejmują nowe wyzwanie, jakie postawił przed nimi rynek pracy.

Praca szuka człowieka

W witrynach sklepowych, w sieci, przez agencje zatrudnienia, na tablicach ogłoszeń i pocztą pantoflową... tak obecnie wyglądają poszukiwania kadry pracowniczej. I niestety – wielu pracodawców, pomimo usilnych starań, nie jest w stanie obsadzić wszystkich wakatów. Kwestia ta dotyczy nie tylko pracowników fizycznych, ale również specjalistów z różnych branż. „Barometr zawodów”, czyli badanie przeprowadzane każdego roku na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wyłoniło pulę zawodów deficytowych, zrównoważonych i nadwyżkowych na 2018 rok.

Największą rolę w kontekście rotacji pracowników odgrywają zawody deficytowe – czyli takie, w których w najbliższym roku nie powinny wystąpić trudności ze znalezieniem pracy. Zapotrzebowanie pracodawców będzie bowiem duże, a liczba pracowników, chcących znaleźć zatrudnienie i posiadających odpowiednie kwalifikacje, niewielka.

Według prognozy na 2018 rok będzie brakowało wykwalifikowanych pracowników fizycznych, m.in. pracowników budowy i produkcji, mechaników samochodowych, sprzedawców, kierowców zawodowych oraz pracowników gastronomii. Wystąpi również wysokie zapotrzebowanie na zawody, które wymagają specjalistycznego wykształcenia, m.in. z branży IT, grafików komputerowych, webmasterów, inżynierów budowlanych, lekarzy. To właśnie w tych obszarach pracownicy będą mieli największe prawo głosu – mogą negocjować warunki zatrudnienia, a pracodawcy będą skłonni na te warunki przystać. To korzystna sytuacja zarówno dla poszukujących pracy, jak i dla etatowców, którzy rozważają zmianę pracodawcy.

Pracownik w centrum uwagi

Rotacja pracowników może przybierać dwa oblicza – być dobrowolna albo wymuszona. W 2018 roku niewątpliwie będziemy mieli do czynienia przede wszystkim z pierwszym typem, zaznacza Paweł Strykowski, właściciel serwisu Aplikuj.pl i dodaje:

Kiedy mówimy o rotacji dobrowolnej, mamy na myśli sytuację, gdy pracownicy podejmują indywidualną decyzję o zmianie miejsca pracy. Motywowani są chęcią wyższych zarobków, lepszych warunków zatrudnienia, a także jak najmniejszą presją ze strony pracodawcy. Co ciekawe, ostatni czynnik coraz częściej jest wskazywany przez pracowników, jako ten decydujący o zmianie miejsca pracy. Ważną rolę w ich odczuciu odgrywa elastyczny grafik, możliwość pracy zdalnej i przede wszystkim przyjazna atmosfera, zarówno pomiędzy współpracownikami, jak i na linii pracownik-przełożony.

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy, rosnący udział pokolenia millenialsów, a także ewolucja oczekiwań stawianych pracodawcom sprawiają, że motywowanie i budowanie zaangażowania pracowników staje się coraz istotniejsze. Jeśli więc przedsiębiorcy chcą zbudować stabilny zespół, muszą odpowiedzieć na potrzeby pracowników, a te wiążą się nie tylko z pięciem się ku górze po szczeblach kariery zawodowej, ale także realizowaniem pasji i osobistych marzeń.

Kontrolowanie mobilności zawodowej pracowników jest niezwykle trudne. Pracodawcy nie wiedzą, kiedy mogą spodziewać się takiej decyzji. Szczególnie w kontekście pracowników z pokolenia Y i Z, którzy śmielej decydują się na takie rozwiązania. Utrata pracowników wiąże się ze stratami przedsiębiorstwa – problemami w budowaniu strategii personalnej firmy, osiąganiem właściwej atmosfery w zespole, a także realizacji podstawowych zadań zakładu pracy. Rotacja pracowników staje się faktem. Pamiętajmy jednak, że stanowi nie tylko problem i koszt dla firmy, ale jest też szansą, że firma zyska „świeżą krew”, nowe pomysły i krytyczny stosunek do tego, jak obecnie funkcjonuje.

Materiał powstał przy współpracy z Aplikuj.pl.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj