Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Jacht oceaniczny „Delphia 47”. Jacht oceaniczny „Delphia 47”. Delphia Yachts
W polskiej gospodarce i wokół niej dzieje się wiele ciekawych rzeczy wartych zauważenia, zapisania, zapamiętania.
Maciej BiernatPiotr Gilarski Maciej Biernat
Robot Photon.materiały prasowe Robot Photon.

Stad pomysł na nową rubrykę – wybór krótkich informacji, dotyczących firm, rynków, przepisów, personaliów, uzupełniający cotygodniową publicystykę gospodarczą Polityki. Przegląd przygotowujemy we współpracy z centrum analitycznym Polityka Insight.

Wydarzenia

Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła od firmy Gdańsk Shipyard Group kontrolowanej przez ukraińskiego inwestora Serhija Tarutę 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk oraz 50 proc. udziałów w GSG Towers (spółka na terenie stoczni produkuje wieże i konstrukcje morskie dla turbin wiatrowych oraz instalacji naftowych i gazowych). Stocznia została sprzedana Tarucie prawie 10 lat temu, ale dziś dysponuje niewielką częścią tamtego majątku, bo pochłonęły go firmowe długi. W obu spółkach pracuje ok. 800 osób.

Polski Fundusz Rozwoju oraz PESA Bydgoszcz podpisały umowę inwestycyjną, na mocy której PFR zaangażuje się w finansowanie największego producenta w branży kolejowej w Polsce. Celem PFR jest przejęcie kontroli nad PESA, a następnie umocnienie i dalszy rozwój spółki, w szczególności jej potencjału eksportowego na europejskich rynkach.

Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, otworzył w Poznaniu pierwszy outlet sklepu detalicznego. Oferować będzie w nim produkty przemysłowe oraz chemię gospodarczą i kosmetyki w cenach od 30 do 80 proc. niższych niż w regularnych sklepach.

T-Mobile i Orange podpisały umowę o współpracy. Chodzi o możliwość korzystania przez T-Mobile z infrastruktury światłowodowej Orange, aby poprawić jakość usług. Wartość umowy podpisanej na 10 lat – z możliwością przedłużenia – wynosi 275 mln zł. Dodatkowo T-Mobile będzie płaciło Orange opłatę miesięczną od każdego pozyskanego abonenta. Jej wysokość będzie zależna m.in. od prędkości zamówionego internetu. Pierwsi klienci T-Mobile powinni skorzystać z nowej usługi najpóźniej na początku 2019 r.

• Francuski producent luksusowych jachtów i łodzi motorowych Grupa Beneteau przejmie polskiego producenta jachtów firmę Delphia Yachts z Olecka. W nowo utworzonej spółce większość udziałów (80 proc.) będzie w rękach Grupy Benetau, a pozostałe 20 proc. zachowa Delphia Yachts. Firma z Olecka przez 28 lat swojej działalności zbudowała ponad 25 tys. jachtów (w tym żaglowe i spacerowe). Zatrudnia 670 osób, a w 2017 r. miała obrót w wysokości 130 mln zł.

Santander w tegorocznej edycji Awards for Excellence, nagród magazynu finansowego Euromoney, otrzymał tytuł najlepszego banku w Europie Zachodniej, Hiszpanii, Chile i Urugwaju. W uzasadnieniu nagrody podkreślano, że zyski i wartość Santandera operującego na rynku międzynarodowym są wyższe niż banków giełdowych w Europie Zachodniej, działających tylko na rynkach lokalnych. W Polsce Santander jest głównym udziałowcem BZ WBK, który we wrześniu zmieni nazwę na Santander Bank Polska.

PayU, polski operator płatności online przejął udziały w izraelskiej firmie ZOOZ, działającej w branży finansowo-technologicznej. Celem przejęcia jest stworzenie platformy umożliwiającej bezpieczne i natychmiastowe przelewy gotówki za granicę. Oferowane obecnie przez banki zagraniczne przelewy w systemach SEPA czy SWIFT zajmują kilka dni i wiążą się zwykle z dodatkowymi opłatami dla klientów. Dopóki banki nie wprowadzą zagranicznych transferów w czasie rzeczywistym, na rynku rosnąć będzie pozycja firm płatniczych i technologiczno-finansowych, gotowych obsłużyć rozczarowanych klientów. / Polityka Insight Finance

• Konsorcjum RAFAKO i ENERGA Serwis podpisały z ENERGA Wytwarzanie umowę na budowę drugiej instalacji odsiarczania spalin w starych blokach na węgiel kamienny w Elektrowni Ostrołęka B. Instalacja jest niezbędna, żeby elektrownia mogła spełnić unijne kryteria ochrony środowiska. Wartość umowy to ok. 200 mln zł.

Bank Pekao i Europejski Fundusz Inwestycyjny podpisały umowę w ramach unijnego programu COSME, służącego podnoszeniu konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. Dzięki umowie bank będzie miał dodatkowe fundusze – ok. 1,2 mld zł, które będą mogły trafić do polskich przedsiębiorców (przede wszystkim do małych i średnich firm) w formie preferencyjnych kredytów inwestycyjnych i obrotowych.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Polski Fundusz Rozwoju, Biuro Informacji Kredytowej oraz Instytut Analiz i Ratingu podpisały umowę inwestycyjną o utworzeniu wspólnej agencji ratingowej. Jej oferta ma być skierowana przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Agencja rozpocznie działalność w drugiej połowie 2018 r.

• Pod koniec lipca Sejm przyjął ustawę o powołaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Zastąpi państwowy Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – instytucję z tradycjami, ale nieco skostniałą, której działalność nie była szerzej znana. PIE ma być zapleczem analitycznym Kancelarii Premiera w kwestiach związanych z polityką gospodarczą.

***

Kadry

Ronald Binkofski został prezesem na Europę Środkową i Wschodnią koncernu przemysłowego Honeywell. Wcześniej od 2006 r. związany był z Microsoft Polska, gdzie pełnił m.in. funkcję dyrektora generalnego.

Maciej Biernat został prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jest trzecim prezesem PWPW w ciągu ostatnich 9 miesięcy). Ukończył prawo oraz podyplomowe studia menedżerskie z zarządzania i finansów, jak również z wyceny nieruchomości. Przez wiele lat był związany z branżą finansową, głównie w obszarze finansowania projektów komercyjnych.

Sylwester Janyszko został prezesem spółki Orlen Projekt z grupy PKN Orlen, specjalizującej się w projektowaniu i budowie nowych oraz modernizacji istniejących obiektów rafineryjnych i petrochemicznych. Janyszko był wcześniej dyrektorem Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Wojciech Szajnar został dyrektorem Centrum Projektów Polska Cyfrowa (centrum podlega ministrowi cyfryzacji i zarządza funduszami z UE, które dzięki nowym technologiom cyfrowym mają poprawić konkurencyjność polskiej gospodarki). Przez ostatni rok Szajnar był w CPPC zastępcą dyrektor Wandy Buk, która w lipcu została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

***

Barometr

Komisja Europejska podniosła tegoroczną prognozę wzrostu PKB dla Polski z 4,3 do 4,6 proc. i utrzymała dotychczasową na 2019 r. (3,7 proc.). Koniunkturę w Polsce wspiera konsumpcja pobudzana przez wzrost płac i zatrudnienia, a w kolejnych kwartałach przyspieszą inwestycje. Komisja ostrzega jednak, że czynnikiem ryzyka dla Polski jest słabnący eksport Niemiec, naszego największego partnera handlowego. Jednocześnie Komisja obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego strefy euro w 2018 r. z 2,3 do 2,1 proc. i utrzymała ją na poziomie 2 proc. w 2019 r.

• Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w pierwszej połowie br. klienci w Polsce kupili i zarejestrowali 305,6 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych. To o 10,5 proc. więcej niż w pierwszej połowie ub.r. Swoją pozycję na polskim rynku motoryzacyjnym umacnia niemiecki Volkswagen. W pierwszym półroczu 2018 r. zarejestrowano prawie 28,5 tys. nowych samochodów tej marki, czyli o ponad 16 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki reklamowe firm z wybranych branż w telewizji, prasie i radiu w czerwcu 2018 r. Najwięcej na promocję przeznaczają firmy z branży handlowej – 368,5 mln zł; farmaceutycznej – 254,4 mln zł; finansowej – 124,3 mln zł; telekomunikacyjnej – 113,5 mln zł i motoryzacyjnej – 92,6 mln zł.

Firmy energochłonne z branży hutniczej, cementowej i AGD, w których wydatki na energię stanowią 30–40 proc. wszystkich kosztów, będą szukały sposobów na ograniczenie jej zużycia i przejście na własne źródła wytwarzania. Tendencję tę widać na Zachodzie. W Szwecji SSAB, LKAB i Vattenfall budują „zieloną” hutę, która do produkcji stali będzie wykorzystywała m.in. energię odnawialną. W Polsce branża będzie zabiegać o nowe ulgi, np. rekompensatę za drożejące uprawnienia do emisji CO2. /Polityka Insight Energy

***

Technologie

Polityka Insight we współpracy z Microsoft oraz kancelarią Dentons przygotowała raport „Iloraz sztucznej inteligencji. Potencjał AI w polskiej gospodarce”. Raport przedstawia wpływ sztucznej inteligencji na procesy makroekonomiczne w Polsce. Według ostrożnych szacunków łączna skala dodatkowych korzyści ze stosowania sztucznej inteligencji przez polskie przedsiębiorstwa wynosi 10–20 mld zł rocznie. (www.politykainsight.pl/raporty/sztucznainteligencja)

DB Schenker jako pierwszy operator logistyczny na świecie oferuje swoim klientom usługę druku 3D. Za pośrednictwem portalu internetowego eSchenker klienci mogą przesłać projekt 3D, wybrać materiał i kolorystykę, zapoznać się z cenami i zamówić wydruk. Oferta obejmuje drukowanie urządzeń medycznych ze stali nierdzewnej, plastikowych chwytaków jako części robotów, spersonalizowanych opakowań oraz części zamiennych i trudno dostępnych elementów. Obecnie do druku 3D wykorzystuje się aluminium, stal nierdzewną i tworzywa sztuczne. Firma nie posiada swoich drukarek, a jedynie organizuje proces drukowania i dostawy zleconych zamówień, które realizuje m.in. we współpracy z siecią start-upów oferujących druk 3D.

• Już ponad 5 tys. Photonów, edukacyjnych robotów dla najmłodszych, zostało sprzedanych na polskim rynku. Photon to interaktywny, zintegrowany ze smartfonem lub tabletem robot, który „rozwija się razem z dzieckiem”; poprzez zabawę i rywalizację pomaga najmłodszym m.in. w nauce logicznego myślenia i podstaw programowania. Twórcami Photonów są absolwenci Politechniki Białostockiej, którzy założyli start-up Photon Entertainment, a pieniądze – 52 tys. dol. – pozyskali ze zbiórki na międzynarodowej platformie crowdfundingowej Kickstarter. W start-up zainwestowała również Polska Grupa Kapitałowa AHB2, a dzięki podpisanej umowie z Cobin Angels (sieć inwestorów prywatnych) będzie rozwijać projekt za granicą. Do 2020 r. Photon ma być sprzedawany na 30 rynkach na świecie.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• 1 125 000 zł na realizację 375 różnych inicjatyw społecznych w całej Polsce przeznacza firma Tesco wraz z Fundacją Tesco w ramach zakończonej IV edycji programu społecznego „Decydujesz, pomagamy”. Organizacje społeczne i mieszkańcy zgłaszają swoje inicjatywy przez internet. Potem komisja wybiera najciekawsze projekty, ale o przyznaniu grantu na ich realizację decydują klienci Tesco w otwartym głosowaniu. Zwycięskie inicjatywy dotyczą edukacji, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych, ale także działań na rzecz zwierząt i środowiska naturalnego.

• W ramach nowej strategii zrównoważonego rozwoju IKEA wycofa do 2020 r. plastikowe produkty jednorazowego użytku ze wszystkich swoich sklepów i restauracji na świecie. Strategia zawarta w dokumencie „People & Planet Positive” określa konkretne zadania, które IKEA zobowiązuje się zrealizować do 2030 r. Obok rezygnacji z produktów jednorazowego użytku firma chce sprzedawać produkty, które wykonane są z materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu.

• Trwa 12. edycja Konkursu „Raporty Społeczne”, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmę Deloitte. Raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju oraz sprawozdania na temat informacji niefinansowych można rejestrować do 6 sierpnia na stronie www.raportyspoleczne.pl.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 31.2018 (3171) z dnia 31.07.2018; Rynek; s. 42
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzieciobójcy z Czernik. Każdy tu wiedział o Piotrze G., tylko organy nie wierzyły

Dom pośrodku wsi, zasłonięte okna, cicho. Mieszkają dzieci żywe i martwe.

Marcin Kołodziejczyk
30.09.2023
Reklama