Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Firma Polaris z Opola, należąca do amerykańskiego koncernu Polaris Industries, rozpocznie produkcję motocykli pod marką Indian. Firma Polaris z Opola, należąca do amerykańskiego koncernu Polaris Industries, rozpocznie produkcję motocykli pod marką Indian. Volker Rost / materiały prasowe
W polskiej gospodarce i wokół niej dzieje się wiele ciekawych rzeczy, wartych zauważenia, zapisania, zapamiętania.
Mirosław Proppé został prezesem zarządu fundacji WWF Polska.materiały prasowe Mirosław Proppé został prezesem zarządu fundacji WWF Polska.
145 mld zł wydali na inwestycje w 2016 r. polscy przedsiębiorcy.materiały prasowe 145 mld zł wydali na inwestycje w 2016 r. polscy przedsiębiorcy.

Stąd pomysł na nową rubrykę – wybór krótkich informacji dotyczących firm, rynków, przepisów, personaliów, uzupełniający cotygodniową publicystykę gospodarczą POLITYKI. Przegląd przygotowujemy we współpracy z centrum analitycznym Polityka Insight.

Wydarzenia

Grupa Lotos do końca 2020 r. będzie kupować ropę naftową od Rosneft Oil Company (rosyjski państwowy koncern). Obie firmy podpisały kolejną już umowę, tym razem na dostawę od 6,4 do 12,6 mln ton ropy w ciągu dwóch lat. To nie pierwsza umowa zawarta z rosyjskim koncernem. W 2013 r. podpisano umowę, która zapewniała dostawę do 2,4 mln ton ropy rocznie w latach 2014–15. Zaś w styczniu 2016 r. strony zgodziły się przedłużyć kontrakt do końca 2017 r. z rocznym wzrostem dostaw do 2,7 mln ton. W czasie tej ponadczteroletniej współpracy Grupa Lotos kupiła od Rosneftu ok. 10,8 mln ton ropy.

• Ministerstwo Energetyki zwróciło się do przedsiębiorstw energetycznych, by od 1 sierpnia handlowały energią elektryczną tylko na Towarowej Giełdzie Energii. Wyłączona ma być z tego obowiązku energia wytworzona w tzw. kogeneracji (wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym) oraz ze źródeł odnawialnych. Zapowiedziano przygotowanie specjalnych przepisów w tej sprawie, Sejm rozpatrzy projekt ustawy najpewniej we wrześniu. Wprowadzenie tzw. obligu giełdowego jest podyktowane obawą o wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych. /Polityka Insight Energy

Grupa Żywiec uruchomiła nową linię do produkcji piwa bezalkoholowego w swoim browarze w Żywcu. Linia ta – koszt inwestycji to ponad 11 mln zł – należy do najnowocześniejszych tego typu urządzeń na świecie. Na początku będzie produkować piwo Heineken 0 proc. (dotychczas importowane z browarów w Austrii), a potem także inne rodzaje piw bezalkoholowych Grupy Żywiec. Polacy wypijają rocznie blisko 40 mln hl piwa, z tego 2 proc. bez alkoholu. W ciągu ostatnich lat jego amatorów przybywa. W ubiegłym roku sprzedaż bezalkoholowego piwa wzrosła o ponad 20 proc.

• Firma Polaris z Opola, należąca do amerykańskiego koncernu Polaris Industries, rozpocznie w swojej fabryce produkcję motocykli pod marką Indian (równie znane jak maszyny Harley-Davidson). Od 2014 r. opolski zakład produkował terenowe quady. Najnowszy model motocykla Indian FTR 1200 będzie sprzedawany przede wszystkim w Europie. Szefowie Polaris Industries informują, że przeniesienie produkcji do Polski nie ma związku z cłami nałożonymi przez rząd USA na eksportowane do UE towary. Produkcja motocykli w Opolu była inwestycją zaplanowaną wcześniej.

• Należąca do Grupy Azoty (branża nawozowo-chemiczna) spółka ATT Polymers GmbH w Guben (Niemcy) otworzyła Centrum Logistyczne, które stanie się centralnym biurem sprzedażowym tworzyw sztucznych w ramach całej grupy. Na początku centrum będzie dystrybuować poliamid (włókno syntetyczne) wytwarzany w Guben, docelowo jednak na rynki krajów Unii Europejskiej trafi także poliamid produkowany w tarnowskich zakładach Grupy Azoty. Koncern jest dostawcą tworzyw sztucznych do ponad 40 krajów na świecie.

• Spółka Próchnik (producent odzieży męskiej) zbankrutowała. Była jedną z pięciu pierwszych spółek notowanych w 1991 r. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pod koniec lipca br., po 70 latach działalności i kilku nieudanych próbach realizacji planów naprawczych, decyzja sądu o upadłości weszła w życie.

Komisja Europejska stwierdziła, że producenci samochodów manipulują testami na wielkość emisji CO2, bojąc się nowych, wyższych standardów, które mają wejść w życie w 2020 r. – podał brytyjski dziennik „Financial Times”. W przeciwieństwie do wcześniejszych afer, kiedy dzięki oprogramowaniu zaniżano wielkość emisji (i podawano mniejsze zużycie paliwa), obecnie koncerny samochodowe dążą do jej sztucznego zawyżania na potrzeby testów. Ich wyniki mają stać się punktem odniesienia do stopniowej redukcji emisji wprowadzanej od 2020 r. Dzięki sztucznemu zawyżeniu obecnego poziomu emisji CO2 koncernom łatwiej będzie sprostać przyszłym ograniczeniom.

***

Kadry

Paweł Laskowski został prezesem firmy Polskie Badania Internetu, której właścicielami są: Agora, Allegro, Grupa Onet, Cyfrowy Polsat, Grupa ZPR Media, Interia, Polska Press Grupa, Ringier Axel Springer i Wirtualna Polska Holding. W ostatnich latach Laskowski był m.in. dyrektorem zarządzającym VE Interactive Poland oraz założycielem i prezesem spółki informatycznej Comtica.

Mirosław Proppé został prezesem zarządu fundacji WWF Polska, międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska. W Polsce wspiera akcje pomagające chronić wilki, rysie, niedźwiedzie, a także żyjące w Morzu Bałtyckim foki i morświny. Proppé do niedawna był partnerem w firmie doradczej KPMG, gdzie kierował działem usług dla administracji publicznej.

Tomasz Stawiński został powołany na prezesa zarządu spółki Mesko w Skarżysku-Kamiennej (należącej od 2015 r. do Polskiej Grupy Zbrojeniowej). Spółka zajmuje się produkcją m.in. amunicji oraz przeciwlotniczych systemów rakietowych GROM. Stawiński zastąpił p.o. prezesa Dariusza Szlafkę, który złożył rezygnację po ujawnieniu w mediach krytycznego audytu na temat spółki. O Stawińskim wiadomo tyle, że pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego i ma dobre relacje z niektórymi pracownikami z Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego.

Arkadiusz Siwko, do niedawna prezes Energi (to trzecia na polskim rynku firma energetyczna), po 30 dniach sprawowania funkcji został zwolniony ze stanowiska. W ciągu ostatnich trzech lat był on siódmym prezesem, którego odwołano w tej spółce. Wcześniej prezesem Energi był m.in. Daniel Obajtek, niegdyś wójt Pcimia, który przesiadł się na fotel szefa naftowego koncernu PKN Orlen.

***

Barometr

Port Gdańsk ma coraz więcej pracy. Przez sześć miesięcy tego roku przeładowano tam ponad 25 mln ton towarów (w tym głównie węgla, paliw i kontenerów), gdy w tym samym okresie 2017 r. tylko 18,5 mln ton. To oznacza, że pod względem wielkości przeładunków Port Gdańsk awansował z szóstej pozycji wśród portów bałtyckich na czwartą. Przed Gdańskiem są porty rosyjskie: Ust-Ługa (obwód leningradzki), Sankt Petersburg i Primorsk (także obwód leningradzki).

Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie (obecne w Polsce od pięciu lat), niedawno fetowały przelot milionowego pasażera na trasie Warszawa–Dubaj i z powrotem. W chwili uruchomienia połączenia Warszawa była jednym ze 129 miejsc, do jakich latają Emirates. Obecnie ten przewoźnik chwali się siatką 161 połączeń do 86 krajów świata. Dla porównania samoloty PLL Lot latają na 60 lotnisk.

Wizz Tours, internetowe biuro podróży należące do grupy Wizz Air (węgierskich tanich linii lotniczych), podsumowało pierwszą połowę tego roku i wskazało miejsca, do których najchętniej latają polscy turyści. Największą popularnością cieszą się Malta, Rzym, Budapeszt, Barcelona i Larnaka na Cyprze.

145 mld zł wydali na inwestycje w 2016 r. polscy przedsiębiorcy. To trzykrotnie więcej, niż wyniosły inwestycje firm z kapitałem zagranicznym. Ponadto wpłacili do budżetu podatki dochodowe i pośrednie w wysokości 106 mld zł, co stanowi 50-krotność dochodów z dywidend od spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zarządzają prawie 884 tys. firm, w których zatrudniają ok. 3,9 mln osób. Kim są polscy przedsiębiorcy? Ich socjologiczno-ekonomiczny portret, oparty m.in. na danych statystycznych, przygotowała dla Polskiej Rady Biznesu Polityka Insight. (www.politykainsight.pl/przedsiebiorcaodczarowany)

• Do końca 2018 r. sprzedaż nowych samochodów w Polsce przekroczy 500 tys. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że od stycznia do czerwca br. z salonów w Polsce wyjechało 10,8 tys. aut z napędem hybrydowym (o 26,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku) oraz 672 auta z napędem elektrycznym (to o 79,7 proc. więcej niż przed rokiem). Jednocześnie zmniejsza się udział sprzedawanych samochodów z silnikiem Diesla (z 27 proc. do 24,2 proc.).

• Firma OTTO Work Force Polska, międzynarodowa organizacja zajmująca się pośrednictwem pracy, przeprowadziła badanie wśród 514 pracowników tymczasowych z Ukrainy pracujących w Polsce. Z badania wynika, że 89 proc. Ukraińców ma wykształcenie średnie lub wyższe, ale aż 72 proc. z nich pracuje poniżej swoich zawodowych kwalifikacji, najczęściej na stanowiskach pracowników fizycznych. 68 proc. chciałoby pozostać w Polsce (planuje stały pobyt lub regularne przyjazdy do pracy). Jednocześnie coraz więcej ukraińskich pracowników chce wyjechać do Niemiec, Francji czy Holandii. Liczą, że za taką samą pracę otrzymają wyższe wynagrodzenie.

***

Technologia

Billon to polska spółka działająca w branży finansowo-technologicznej, która sprzedaje na rynku japońskim swoje usługi. Właśnie przedłużyła umowę o współpracy z firmą z branży internetowej Mitsui Knowledge Industry (MKI). Stworzone przez Billon rozwiązanie dotyczy płatności pieniądzem elektronicznym mającym pełne pokrycie w realnej gotówce i pozwala na natychmiastowe i bezpośrednie przesyłanie na odległość pieniędzy w formie cyfrowych danych. MKI zainteresowana jest również platformą do przechowywania i przesyłania dokumentów między instytucjami i klientami. W ciągu najbliższych dwóch lat w Japonii mają być wprowadzone zmiany regulacyjne, które ograniczą wysoki poziom obrotu gotówką. Obecnie tylko 18 proc. płatności realizowanych w Japonii ma postać bezgotówkową. W Chinach jest to już 60 proc. transakcji.

• Amerykańskie i brytyjskie banki testują wykorzystanie komputerów kwantowych. Takie urządzenia mogą gromadzić znacznie więcej danych i wykonywać obliczenia 100 tys. razy szybciej niż tradycyjne pecety. Kluczowymi graczami na tym rynku – jak na razie – są IBM i Google. Brytyjski Barclays Bank i amerykański JP Morgan eksperymentują z technologią IBM. Banki chcą wykorzystać komputery kwantowe do handlu, analizy ryzyka, wyceny portfela czy optymalizacji portfela inwestycyjnego i kredytowego. /Polityka Insight Finance

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Rynek; s. 46
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama