Stąd pomysł na nową rubrykę – wybór krótkich informacji dotyczących firm, rynków, przepisów, personaliów, uzupełniający cotygodniową publicystykę gospodarczą POLITYKI. Przegląd przygotowujemy we współpracy z centrum analitycznym Polityka Insight.
Wydarzenia
• Należąca do Grupy PGE spółka PGE Systemy będzie budowała łączność bezprzewodową LTE 450 dla energetyki. Celem jest zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej w okresach anomalii pogodowych: przy wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze czy intensywnych opadach śniegu. Łączność bezprzewodowa umożliwi dyspozytorom precyzyjne monitorowanie sprawności sieci elektroenergetycznej. W przypadku awarii – w czasie rzeczywistym – będzie można precyzyjnie określić jej miejsce i szybko tam wysłać ekipę monterów. Projekt będzie realizowany we współpracy z innymi firmami z branży energetycznej. Od marca br. działa już podobny system w USA, a w Hiszpanii, Finlandii, Austrii i Niemczech są przygotowywane.
• Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP), należące od 2010 r. do funduszu Advent International WSiP, mają być przejęte przez Central Group, węgierską grupę inwestycyjną. Jej właścicielem jest Zoltán Varga, jeden z najbogatszych ludzi na Węgrzech (realizuje obecnie projekty warte ok. 250 mln euro). Kupując WSiP, Varga chce stworzyć największy koncern medialny w Europie Środkowej. Na razie czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie polskiego wydawnictwa.
***
Kadry
• Andrzej Abramczuk, dotychczasowy dyrektor ds. strategii i regulacji w firmie telekomunikacyjnej Netia, został jej prezesem. Z wykształcenia jest prawnikiem. Od kilkunastu lat doradza firmom z branży telekomunikacyjnej i medialnej. Pracował także w spółce P4 (operator sieci Play), GTS Poland (usługi telekomunikacyjne, firma od 2015 r. jest w strukturach Grupy Deutsche Telekom) oraz Cel Polska (dzierżawa sieci kanałów transmisyjnych).
• Zarząd koncernu PKN Orlen rozrasta się. Dotychczas był pięcioosobowy, a teraz dołączyli do niego Michał Róg i Armen Konrad Artwich. Ten pierwszy przez wiele lat związany był z firmą Tele-Fonika Kable (producent kabli i przewodów). Od wiosny tego roku jest w zarządzie spółki Orlen Oil (produkcja środków smarnych). W PKN Orlen będzie odpowiadał za handel hurtowy i międzynarodowy. Ten drugi jest radcą prawnym. Ostatnio był dyrektorem departamentu prawnego w Kancelarii Premiera, a wcześniej pracował z Mateuszem Morawieckim w banku BZ WBK.
***
Barometr
• W pierwszym półroczu tego roku ponad 6 mln konsumentów zrealizowało prawie 33 mln transakcji BLIK (system płatności mobilnych przez smartfony). To tyle samo, ile w całym 2017 r. – wynika z danych spółki Polski Standard Płatności. Spółka została utworzona w 2013 r., z inicjatywy banków oferujących klientom dostęp do bankowości mobilnej, a sam system BLIK został uruchomiony dwa lata później. Transakcja BLIKIEM realizowana jest między klientem, który na telefonie uruchomił aktywną aplikację mobilną wydaną przez bank, a sklepami i punktami usługowymi (także online). Blikiem można płacić w 260 tys. miejsc, gdzie zainstalowano odpowiednie terminale płatnicze, oraz wypłacać gotówkę z 19 tys. bankomatów.
• W końcu 2017 r. w pracowniczych programach emerytalnych uczestniczyło w Polsce zaledwie 396 tys. osób, czyli 2,3 proc. pracujących. Z kolei Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) założyło sobie 952 tys., a Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) 691 tys. pracowników. Wszystko z powodu niewielkiej skłonności Polaków do oszczędzania na emeryturę. Eksperci tłumaczą, że bierze się ona m.in. z niskiego poziomu wynagrodzeń, wysokich aspiracji konsumpcyjnych, myślenia krótkoterminowego oraz nikłych zachęt ze strony państwa i przedsiębiorców do dobrowolnego oszczędzania. Więcej informacji o zaletach, wadach i realnych efektach podobnych rozwiązań przyjmowanych w innych krajach można znaleźć w raporcie „Systemy emerytalne na świecie. Rekomendacje dla pracowniczych planów kapitałowych w Polsce”. Raport został przygotowany przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Przyjazny Kraj (organizacja pozarządowa prowadząca m.in. badania i analizy dotyczące systemów regulacyjnych i ekonomicznych).
• Do końca 2018 r. wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczy 6 mld euro – prognozują eksperci z CBRE (międzynarodowa firma doradcza świadcząca usługi na rynku nieruchomości). Tylko w pierwszym półroczu inwestorzy – 98 proc. z nich to firmy z kapitałem zagranicznym – przeznaczyli 3,4 mld euro w sfinansowanie kolejnych inwestycji. Ponad połowę stanowiły projekty dla branży handlowej, ponad 33 proc. – inwestycje w powierzchnię biurową, a ok. 12 proc. w nieruchomości dla logistyki.
***
CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu
• Firma Famed z Żywca (producent m.in. stołów operacyjnych, łóżek dla oddziałów intensywnej terapii i wózków do przewożenia chorych) może się pochwalić skutecznym wprowadzeniem w życie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Ich celem jest ograniczenie ilości odpadów, jakie powstają w procesie produkcji. W 2017 r. w Famedzie ze 183 ton odpadów aż 99 proc. zostało ponownie wykorzystanych. Famed sprzedaje swoje urządzenia do 90 krajów.
Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl