Rynek

Przegląd informacji rynkowych

NBP wyemitował złote monety na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. NBP wyemitował złote monety na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. NBP
W polskiej gospodarce i wokół niej dzieje się wiele ciekawych rzeczy, wartych zauważenia, zapisania, zapamiętania.
Agnieszka Kosikmateriały prasowe Agnieszka Kosik
Drukowane w technologii 3D modele ortez (zastępują opatrunki gipsowe) dla dzieci.materiały prasowe Drukowane w technologii 3D modele ortez (zastępują opatrunki gipsowe) dla dzieci.

Stąd pomysł na nową rubrykę – wybór krótkich informacji dotyczących firm, rynków, przepisów, personaliów, uzupełniający cotygodniową publicystykę gospodarczą POLITYKI. Przegląd przygotowujemy we współpracy z centrum analitycznym Polityka Insight.

Wydarzenia

Asseco Poland (największa polska firma informatyczna, jest główną spółką międzynarodowej Grupy Asseco, która działa w 54 krajach i zatrudnia ponad 24 tys. osób) uruchomiła w Nigerii certyfikowany ośrodek szkoleniowy z centrum serwisowym, w którym prowadzone będą szkolenia m.in. dla operatorów dronów – platform bezzałogowych (Unmanned Aerial Vehicles – UAV). Ok. 100 osób rocznie będzie uczestniczyło w zajęciach dotyczących użytkowania różnych rodzajów systemów bezzałogowych (umożliwiających fotografowanie lub filmowanie z powietrza, ułatwiających np. kontrolę stanu upraw czy monitorujących zanieczyszczenie środowiska). Nowo otwarty ośrodek szkoleniowy to efekt współpracy Asseco z ministerstwem nauki i technologii ze stanu Lagos w Nigerii.

PKN Orlen planuje przejęcia kolejnych stacji paliw na rynkach zagranicznych, na których jest już obecny. Chodzi o Czechy, gdzie do polskiego koncernu należy ok. 400 stacji Benzina, Litwę (tu Orlen ma 25 stacji) oraz Niemcy (580). Jednocześnie do końca 2018 r. koncern chce powiększyć sieć stacji w Polsce o 25, a w roku następnym o kolejne 40. Tym samym PKN Orlen, posiadający w kraju 1841 stacji paliw, umocni swoją pozycję lidera na polskim rynku. /Polityka Insight Energy

Polska Grupa Lotnicza (należąca do Skarbu Państwa i powołana w styczniu 2018 r. do konsolidacji spółek z branży lotnictwa pasażerskiego) przejmie trzy duże firmy. PLL Lot (narodowego przewoźnika), Lot Aircraft Maintenance Services (firma zajmuje się obsługą techniczną samolotów, należy do grupy kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu) oraz LS Airport Services (obsługa naziemna samolotów). Spółki mają zachować odrębność organizacyjną, ale – jak informują zarządzający – będą „realizowały wspólną strategię odpowiadającą potrzebom rynku lotniczego w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej”. Zgodę na przejęcie i konsolidację wydał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

• Radio Zet, Antyradio i Chillizet mają nowego właściciela. Do tej pory właścicielem należących do Grupy Eurozet rozgłośni radiowych był francuski holding mediowy Lagardère, który za 73 mln euro sfinalizował sprzedaż udziałów spółce Czech Media Invest. To spółka kontrolowana przez Daniela Kretinskiego, jednego z najbogatszych Czechów, właściciela m.in. kopalni węgla kamiennego PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach oraz koncernu EPH, inwestującego w branżę energetyczną w Europie. Czech Media Invest wydaje w Czechach kilka dzienników, magazyny i jest właścicielem serwisów internetowych.

• Od 2019 r. obniżone zostaną składki na ubezpieczenie społeczne, tzw. mały ZUS, dla firm prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Warunkiem są miesięczne przychody, które nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł).

Poczta Polska otworzyła nowy magazyn dla przesyłek paletowych w Łodzi, który będzie tworzył część nowej sieci dystrybucji poczty. Do 2022 r. spółka chce wybudować centralny węzeł logistyczny, który ma obsługiwać międzynarodowy handel eCommerce (dla klientów sprzedających online), m.in. w ramach współpracy Poczty Polskiej z Chinami i rozwijającym się Nowym Jedwabnym Szlakiem. W tym roku spółka chce uruchomić także nową sortownię w Zabrzu, która będzie obsługiwała ok. 2,5 mln paczek miesięcznie. W 2017 r. Poczta Polska dostarczyła klientom ponad 120 mln paczek i przesyłek eCommerce.

Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wypuścił złote monety (zwane monetami inwestycyjnymi lub bulionowymi) z wizerunkiem orła bielika na rewersie. Monety o nominałach 50, 100 i 500 zł wybite są w złocie o najwyższej próbie 999,9. Monety różnią się średnicą i wagą (500 zł ma średnicę 32 mm i waży 31 g). Ich cena jest ustalana codziennie na podstawie kursu złota. Np. 23 sierpnia br. moneta 500 zł kosztowała ok. 5105 zł, 50 zł – ok. 685 zł.

***

Kadry

• W spółkach Skarbu Państwa trwa przyspieszona wymiana kadr. Półtora roku po nominacji stanowisko stracił Jacek Janiszek, dotychczasowy prezes Grupy Azoty Puławy. Decyzję podjęła rada nadzorcza spółki po niekorzystnych wynikach finansowych za pierwsze półrocze tego roku. Do pełnienia funkcji prezesa – przez okres trzech miesięcy – powołano Krzysztofa Bednarza, doktora ekonomii, od roku członka rady nadzorczej Grupy Azoty Puławy.

Agnieszka Kosik została nową szefową polskiego oddziału Facebooka i będzie odpowiadać za rozwój firmy na polskim rynku. Wcześniej związana była z domem mediowym MediaCom, którym kierowała przez ostatnie 10 lat.

• Nowym dyrektorem generalnym linii lotniczej Small Planet Airlines w Polsce (litewskie czarterowe linie założone w 2007 r.; główna baza jest w Wilnie, a dodatkowe: w Polsce, Francji oraz Wielkiej Brytanii) został Bartosz Czajka. Awansował na tę funkcję ze stanowiska zastępcy dyrektora Small Planet Airlines. Wcześniej pracował w PLL Lot, gdzie był m.in. dyrektorem ds. czarterów.

***

Barometr

• Tylko 14 proc. firm działających na polskim rynku skorzystało w minionym roku z ulgi podatkowej związanej z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (ulga obowiązuje od stycznia 2016 r.). Z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą KPMG wynika, że 16 proc. przedsiębiorców w ogóle nie wiedziało o możliwości obniżenia dzięki uldze podatku dochodowego. Wśród tych, którzy wiedzieli, ale nie skorzystali z tej możliwości, 29 proc. nie miało pewności, czy prowadzona przez ich organizacje działalność badawczo-rozwojowa ma podstawy do odliczenia ulgi, a co czwarty badany nie decydował się na odliczenie w obawie, że potem zakwestionuje je organ skarbowy. Niemniej 6 na 10 firm planuje w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć wydatki na badania i rozwój.

• Ponad 630 tys. osób w wieku 25–35 lat ma w sumie 6,51 mld zł długów – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Rekordzista, 31-latek, jest zadłużony na ponad 6 mln zł. Dwudziestokilkulatkowie biorą kredyty w wysokości od 2,5 do 5 tys. zł lub kupują na raty przede wszystkim sprzęt elektroniczny (tablety, smartfony) z najwyższej półki. Trzydziestolatkowie mają już kredyty hipoteczne i kupują na raty meble, sprzęt AGD, ale też motocykle i skutery. Biorą także pożyczki na egzotyczne wyjazdy zagraniczne. Najwięcej dłużników pomiędzy 25. a 35. rokiem życia jest wśród mężczyzn (73 proc). Ich długi przekraczają 4,7 mld zł. Kobiety są bardziej odpowiedzialne i mają do spłacania 1,7 mld zł.

***

Technologia

• Polski fundusz kapitałowy Alfabeat zainwestował 700 tys. euro w brytyjski start-up Andiamo, który od 2014 r. wytwarza w technologii 3D modele ortez (zastępują opatrunki gipsowe) dla dzieci. Technologia umożliwia wykonanie modelu wybranej części ciała dziecka w ciągu kilkudziesięciu sekund i wydruk ortezy przez następne 48 godzin. W ramach programu pilotażowego drukowane w 3D ortezy dostarczane są do klinik m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii. Fundusz Alfabeat powstał w 2015 r., a zaczął inwestować w 2017 r. Dysponuje kapitałem w wysokości 7 mln euro, który pochodzi od inwestorów prywatnych oraz grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Efektem współpracy Andiamo i Alfabeatu jest uruchomienie w Gdańsku centrum badawczo-rozwojowego start-upu, w którym znalazło pracę kilkanaście osób, m.in. programistów i specjalistów od automatyzacji procesów technologicznych.

• W salonikach Kolportera (dystrybutor prasy posiadający ok. 900 punktów sprzedaży) można płacić za zakupy realizowane w internecie, wykorzystując nowy system płatności Paysafecash. To rozwiązanie firmy Paysafecard (światowy dostawca internetowych środków płatniczych typu prepaid) przygotowane z myślą o osobach, które, obawiając się o bezpieczeństwo swoich transakcji, nie chcą podawać numerów swojej karty i płacić online za zakupy czy usługi. Aby skorzystać z tej metody, konsument w sklepie internetowym wybiera Paysafecash jako metodę płatności, potem otrzymuje kod, który może wydrukować lub przesłać na swój telefon. W saloniku Kolportera kod jest skanowany, a zakupy internetowe finalizowane, gdy klient zapłaci wyznaczoną kwotę.

Bitcoin (wirtualna waluta) jest prawie trzykrotnie tańszy niż podczas historycznej górki w grudniu 2017 r., kiedy jego cena była na poziomie 19,5 tys. dol. Spadek kursu spowodowany jest m.in. atakami hakerskimi na słabo zabezpieczone giełdy walut wirtualnych oraz oskarżenia o manipulację kursami (postępowanie w tej sprawie toczy się w USA). Inwestorzy obawiają się też regulacji sektora, które coraz więcej krajów chce wprowadzić. Mogą one zmniejszyć zyski kryptobiznesu, ale umożliwią obrót kryptowalutami na giełdach, zwiększając płynność rynku. Polski resort finansów zrezygnował z pobierania podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji kryptowalutami i zaproponował na razie ich opodatkowanie PIT. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

ING Bank Śląski został nagrodzony w kategorii Social Media w konkursie „Tech Project Awards 2018”, organizowanym przez brytyjski magazyn „The Banker” (należący do „Financial Times”). Ideą konkursu jest wyróżnianie innowacji oraz przełomowych rozwiązań technologicznych w instytucjach finansowych na świecie. Jury doceniło wykorzystanie technologii do budowania pozytywnych relacji banku z klientami. Jako pierwszy bank w Polsce ING Bank Śląski zbudował społeczność ponad 100 tys. subskrybentów na swoim kanale w serwisie YouTube (jest tam 440 filmów poświęconych poradom i usługom bankowym, które zostały wyświetlone ponad 100 mln razy).

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 35.2018 (3175) z dnia 28.08.2018; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama