Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Za ok. 32 mln zł Alstom zainstaluje urządzenia Wi-Fi w 20 składach Express InterCity Premium. Za ok. 32 mln zł Alstom zainstaluje urządzenia Wi-Fi w 20 składach Express InterCity Premium. Dariusz Radzimierski / PAP
W polskiej gospodarce i wokół niej dzieje się wiele ciekawych rzeczy, wartych zauważenia, zapisania, zapamiętania.
Paweł GruzaTytus Żmijewski/PAP Paweł Gruza
Jeden z mechanizmów łazika marsjańskiego zaprojektowany i wyprodukowany przez Sener Polska.materiały prasowe Jeden z mechanizmów łazika marsjańskiego zaprojektowany i wyprodukowany przez Sener Polska.

Stąd pomysł na nową rubrykę – wybór krótkich informacji dotyczących firm, rynków, przepisów, personaliów, uzupełniający cotygodniową publicystykę gospodarczą POLITYKI. Przegląd przygotowujemy we współpracy z centrum analitycznym Polityka Insight.

Wydarzenia

• Jeszcze w tym roku pasażerowie pociągów Pendolino będą mogli korzystać z dostępu do bezpłatnego, bezprzewodowego internetu. Spółka PKP Intercity, po prawie 7 latach przygotowań, podpisała w tej sprawie umowę z firmą Alstom. Za ok. 32 mln zł Alstom zainstaluje urządzenia Wi-Fi w 20 składach Express InterCity Premium. Do tej pory sieć Wi-Fi była dostępna w 171 wagonach PKP Intercity oraz 40 składach zespolonych.

Domy Towarowe Centrum w Warszawie mają nowego właściciela. Dotychczasowy, którym był fundusz PFCEE zarządzany przez amerykańską spółkę CBRE Global Investors (zarządzanie nieruchomościami), za 300 mln euro sprzedał Warsa, Sawę i Juniora firmie Atrium European Real Estate. Do Atrium należy ponad 30 centrów handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym galerie handlowe Promenada, Reduta oraz Targówek w Warszawie.

HemPoland, polska spółka z Elbląga, produkująca suplement diety z olejem konopnym CannabiGold znalazła inwestora. Jak podał „Puls Biznesu”, jej udziały za 15,5 mln dol. kupił kanadyjski holding The Green Organic Dutchman (TGOD), zrzeszający spółki z branży konopnej z całego świata. HemPoland została założona w 2014 r. przez Macieja Kowalskiego, działacza ruchu Wolne Konopie. Była pierwszą prywatną firmą w Polsce, która uzyskała licencję państwową na uprawę i przetwórstwo konopi przemysłowych. Produkuje i sprzedaje olej konopny m.in. w Holandii, Szwajcarii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. TGOD jest spółką badawczo-rozwojową notowaną na kanadyjskiej giełdzie, posiada licencję na uprawę medycznej marihuany i hoduje konopie indyjskie w Ancaster, w Ontario.

Firma Solaris Bus&Coach (w lipcu tego roku została sprzedana hiszpańskiej firmie CAF, producentowi m.in. elektrycznych i hybrydowych autobusów), podpisała umowę na dostarczenie do 50 sztuk przegubowych trolejbusów Trollino 18 do rumuńskiego miasta Kluż-Napoka. Zamawiającym jest tamtejszy urząd miasta, natomiast operatorem autobusów będzie lokalny przewoźnik CTP Cluj Napoca. Wartość kontraktu wynosi ok. 115 mln zł. Po Kluż-Napoce jeździ już 11 elektrycznych autobusów z Solarisa, a kolejnych 13 trafi do Rumunii do końca tego roku.

• Sieć supermarketów Dino (ponad 840 sklepów, jej większościowym udziałowcem jest Tomasz Biernacki, założyciel firmy) może otworzyć stacje benzynowe pod marką Dino Oil (otrzymała koncesję na sprzedaż paliw ważną do 2030 r.). W Polsce jest już ponad 180 stacji paliw prowadzonych przez duże sieci handlowe. Liderem jest Intermarché (należący do Grupy Muszkieterów), który ma 63 stacje przy swoich sklepach i do tego trzy punkty do ładowania aut elektrycznych. Pozostałe są m.in. przy hipermarketach Carrefour, Auchan. E.Leclerc i Tesco.

***

Kadry

Paweł Gruza, dotychczasowy wiceminister finansów zajmujący się m.in. uszczelnianiem systemu podatkowego, odchodzi z resortu na menedżerskie stanowisko do jednej z największych spółek Skarbu Państwa. 10 września zostanie członkiem zarządu KGHM Polska Miedź, gdzie będzie odpowiadał za aktywa zagraniczne koncernu. Gruza jest z wykształcenia prawnikiem, przez kilka lat pracował w firmach doradczych. Do nowego zarządu (od końca czerwca tego roku kieruje nim Marcin Chludziński) trafił już Adam Bugajczuk, były dyrektor ds. zakupów w banku PKO BP, który w KGHM będzie odpowiadał za rozwój. W ten sposób po zmianach w pięcioosobowym zarządzie KGHM znajdują się cztery osoby razem z prezesem odznaczające się dobrymi relacjami z premierem Mateuszem Morawieckim. /Polityka Insight Energy

Maciej Szymański został prezesem spółki Kredyt Inkaso (zarządzanie wierzytelnościami). Spółka należy do funduszu Waterland, którym w Polsce zarządzał Szymański. Wcześniej był prezesem Empik Media Fashion, a jeszcze przedtem przez 11 lat pracował w Polsce, Francji i Chinach dla międzynarodowej sieci sklepów kosmetycznych Sephora.

• Po 8 miesiącach pełnienia funkcji prezesa Unimotu (prywatna firma zajmująca się hurtową sprzedażą energii, paliw i gazu) ze stanowiskiem pożegnał się Maciej Szozda. Zastąpi go Adam Sikorski, jeden z założycieli firmy i dotychczasowy przewodniczący jej rady nadzorczej.

PLL Lot chce zatrudnić 300 dodatkowych pilotów (obecnie ma ich ponad 700) do swoich baz w Warszawie i Budapeszcie. Do tej pory na te miejsca zgłosiło się ponad 1000 osób z różnych stron świata. Większość (prawie 90 proc.) z nich nadsyłało aplikacje z Europy (m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Hiszpanii, Czech, Słowacji, Rumunii, Serbii i Chorwacji). Ofertą zainteresowali się też kandydaci z USA, Bliskiego Wschodu, a nawet z Ekwadoru, Nowej Zelandii, Australii i Gwadelupy. Oprócz pilotów PLL Lot będzie szukał także nowych członków obsługi pokładowej. Obecnie pracę stewardes i stewardów Lotu wykonuje ponad 1,3 tys. osób (w tym 60 pochodzi z Węgier).

***

Barometr

• Produkcja części i akcesoriów do aut stanowi w Polsce aż 57 proc. wartości całego sektora samochodowego, który odpowiada za ok. 8 proc. PKB. W 2017 r. producenci z tego segmentu zatrudniali prawie 148 tys. osób, czyli 80 proc. wszystkich pracowników przemysłu motoryzacyjnego. Na zlecenie Fundacji Impact Polityka Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych przygotowuje raport o tym, jak zmienia się polski rynek pod wpływem rosnącego zainteresowania samochodami elektrycznymi. Kluczowe tezy raportu będą dyskutowane na konferencji Impact Mobility rEVolution’18, która odbędzie się 12–13 września w Katowicach. /Polityka Insight Premium

• Zdaniem firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes (zajmuje się m.in. windykacją należności) w Polsce rośnie liczba przedsiębiorstw, które mają kłopoty z terminową regulacją finansowych zobowiązań. Przez siedem miesięcy tego roku w Monitorach Sądowych i Gospodarczych opublikowano informacje o 580 przypadkach niewypłacalności firm. W tym samym okresie minionego roku, takich firm było 511. Najwięcej firm z finansowymi problemami jest w branży transportowej (dynamika wzrostu rok do roku sięga 29 proc.) oraz w sektorze produkcyjnym (20-proc. wzrost). To efekt m.in. rosnących wynagrodzeń i wyższych kosztów produkcji.

***

Technologia

• Firma KDDI, jeden z największych operatorów telefonii komórkowej w Japonii, będzie wykorzystywać system urządzeń inteligentnego domu z poznańskiej firmy FIBARO (od lipca 2018 r. jest ona częścią grupy Nice, światowego dostawcy automatyki dla domu). Wśród zamówionych przez Japończyków urządzeń są m.in. bezprzewodowy czujnik ruchu, natężenia światła i poziomu temperatury, który działa na baterie, czy najmniejszy na rynku inteligentny włącznik urządzeń elektrycznych z funkcją pomiaru energii. Trzeba je było jednak dostosować do nowych częstotliwości sygnałów wykorzystywanych w łączności bezprzewodowej oraz uzyskać dodatkowe certyfikaty bezpieczeństwa, jakie obowiązują na rynku japońskim. Fibaro jest pierwszą firmą z Polski dostarczającą na rynek japoński elektronikę dla konsumentów.

Sener Polska (dostawca projektów i rozwiązań kosmicznych) na zlecenie Airbus Defence and Space zaprojektowała i wyprodukowała jeden z mechanizmów łazika marsjańskiego, który w 2020 r. – w ramach misji ExoMars – poleci na Czerwoną Planetę. Chodzi o mechaniczno-elektryczne połączenie (tzw. pępowinę), zapewniające zasilanie i przesyłanie danych między łazikiem a lądownikiem. Dzięki pępowinie po wylądowaniu na Marsie umieszczony wewnątrz lądownika łazik będzie mógł się naładować, a potem zjechać z lądownika (pępowina się odłączy). Łazik ma badać powierzchnię planety, szukając śladów życia.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• 1 września wchodzi w życie rozporządzenie zakazujące wprowadzania do sprzedaży na rynku całej Unii Europejskiej żarówek halogenowych (zapasy, które są w sklepach i magazynach, mogą być sprzedawane). To kolejne działania po wycofaniu żarówek wolframowych, których celem jest niższe zużycie prądu. Żarówki halogenowe mają być zastępowane przez energooszczędne żarówki LED, które mogą świecić przez co najmniej 15 lat i pobierają ok. 5 razy mniej energii niż lampy halogenowe.

• Sieć supermarketów Carrefour Polska, w ramach akcji Stop marnotrawstwu oraz działań na rzecz ochrony środowiska, wdrożyła nowe rozwiązanie w logistyce: Transport Management System (TMS). Usprawniło ono cały proces transportu towaru od dostawcy do sklepu oraz zmniejszyło liczbę przejechanych kilometrów i liczbę przejazdów pustych ciężarówek (powrót ze sklepu do magazynu). Dzięki nowym rozwiązaniom oraz współpracy z innymi dostawcami produktów, których towar przewożą samochody dostawcze Carrefour Polska, o 25–35 proc. zmniejszyła się liczba przejazdów pustymi samochodami. Jednocześnie lepsze wykorzystanie powierzchni naczep pozwoli ograniczyć trasę, jaką pokonywały ciężarówki, o ok. 2 mln km. Działania te są elementem globalnej strategii firmy związanej z ograniczeniem emisji CO2 do atmosfery.

Ghelamco Poland (deweloper działający na rynku nieruchomości komercyjnych), wykonawca kompleksów biurowych Trinity Park III i Warsaw Spire, otrzymał ekologiczny certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie (Outstanding) dla swojej inwestycji – Wronia 31 w Warszawie. BREEAM to najpopularniejszy na świecie system certyfikacji promujący zrównoważone budownictwo. Jego świadectwa przyznawane są obiektom, które są przyjazne dla środowiska naturalnego i efektywne w eksploatacji (koszty energii, gospodarka odpadami), stwarzają komfortowe warunki do pracy (np. dostęp do światła dziennego, sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem), a ich lokalizacja zapewnia dobry dojazd (komunikacja publiczna, miejsca parkingowe).

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Rynek; s. 44
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama