Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Nowy Rolls-Royce Cullina, pierwszy SUV w historii marki Nowy Rolls-Royce Cullina, pierwszy SUV w historii marki Kacper Szczepański / Polityka
Dariusz JanusMarek Wiśniewski/Puls Biznesu/Forum Dariusz Janus

Wydarzenia

• Na początku września na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych indeks WIG-Energia (akcje spółek energetycznych) spadł do najniższego poziomu w historii. Kapitalizacja czterech państwowych grup energetycznych (PGE, Tauron, Energa, Enea) zmalała w ciągu roku o ponad 56 proc. z 45,9 mld zł do 25,9 mld zł. Najwięcej stracił Tauron, którego wartość w tym czasie stopniała o 54 proc. Nieco mniejsze spadki odnotowały Enea (o 47 proc.), Energa (o 39 proc.) i PGE (o 38 proc.). Wśród przyczyn giełdowych strat branży energetycznej wymieniane są: rosnące ceny pozwoleń na emisję CO2, wstrzymana wypłata dywidend i inwestycje w coraz mniej rentowne elektrownie na węgiel. /Polityka Insight Energy

Grupa Wirtualna Polska za 33,4 mln zł dokupiła 14 proc. udziałów w spółce Domodi (wyszukiwarka internetowa w kategoriach moda oraz dom i wnętrze). To kolejna transakcja WP w tym roku. W marcu szefowie Wirtualnej Polski za 35 proc. udziałów w Domodi zapłacili 85 mln zł. Tym samym w portfolio grupy WP, obok różnorodnych serwisów informacyjnych i rozrywkowych, znalazły się należące do Domodi trzy wyszukiwarki: Domodi.pl, Allani.pl (dla miłośników mody) oraz Homebook.pl (dla pasjonatów projektowania wnętrz). Według firmy Gemius/PBI, prowadzącej badania wśród użytkowników internetu, w lutym 2018 r. ze wszystkich serwisów Grupy WP korzystało 21,1 mln Polaków.

Rolls-Royce Motor Cars, producent luksusowych samochodów (od 2003 r. firma należy do BMW), po raz pierwszy w swojej prawie 115-letniej historii wyprodukował SUV-a, czyli auto łączące cechy samochodu osobowego i terenowego. Polska premiera nowego Rolls-Royce’a Cullinana (nazwa pochodzi od największego znalezionego diamentu) odbyła się pod koniec sierpnia w Warszawie. Nowy Rolls-Royce ma napęd na cztery koła, silnik V12 o pojemności 6,75 litra i mocy 563 KM. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 250 km/h, a średnie spalanie sięga ok. 15 l/100 km. Luksusowo wyposażony Cullinan, tak jak inne auta Rolls-Royce’a, można kupić na zamówienie. Cena – ok. 325 tys. dol.

***

Kadry

Dariusz Janus został powołany na prezesa IndygoTech Minerals. Spółka inwestuje w innowacyjne, przemysłowe projekty technologiczne w branży ceramicznej (jest właścicielem firmy Baltic Ceramics Investments, która buduje pierwszą w Unii Europejskiej fabrykę proppantów ceramicznych – niezbędnych przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu i ropy). Janus jest absolwentem berlińskiego Humboldt Universität oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracował m.in. jako analityk w Banku Handlowym i w BRE Banku oraz zasiadał w zarządach kilku funduszy inwestycyjnych.

• Po trzech latach pracy ze stanowiska prezesa trzech spółek Nationale-Nederlanden Polska (Towarzystwa Ubezpieczeń, TU na Życie oraz Usług Finansowych) zrezygnował Wojciech Sass. Wcześniej był m.in. wiceprezesem Banku BGŻ oraz partnerem w firmie doradczej Boston Consulting Group w Polsce. Obecnie trwa proces poszukiwania jego następcy, a obowiązki prezesa przejął Jacek Koronkiewicz, odpowiedzialny w zarządzie firmy za pion finansów, operacji i zakupów.

***

Barometr

• Z aplikacji mobilnych w Polsce korzysta już ponad 10 mln użytkowników, a 3 mln z nich to klienci, którzy obsługują konta tylko za pośrednictwem smartfona. Nic więc dziwnego, że banki inwestują w tę formę kontaktu z klientami. W aplikacji mobilnej PKO BP od sierpnia można otworzyć konto i zastrzec kartę. BZ WBK zezwolił na mobilny podpis jako sposób autoryzacji płatności. Klienci mBanku, Millennium i Alior Banku mogą przez aplikację składać zlecenia stałe. Dodatkowo aplikacja Alior Banku umożliwia zarządzanie kartą wielowalutową, a BGŻ BNP Paribas dla klientów zza wschodniej granicy wprowadził ukraińską i rosyjską wersję aplikacji. /Polityka Insight Finance

• Według raportu firmy Cloud Technologies, specjalizującej się w big-data marketingu (badania i analiza danych), globalny rynek danych rośnie co roku w tempie dwucyfrowym. W tym roku jego wartość wyniesie 20,6 mld dol., a w przyszłym może wzrosnąć o 26 proc. Firmy z Polski na dane o internautach wydadzą w tym roku 21 mln dol., a w przyszłym już o 16,2 mln dol. więcej. Rozwój rynku danych jest silnie związany z postępującą cyfryzacją przedsiębiorstw, jak również z szybko rosnącym rynkiem marketingu online, dla którego cyfrowe informacje o zainteresowaniach i preferencjach internautów są niezbędne. Cloud Technologies przeanalizowała wydatki firm w 23 krajach na świecie.

***

Technologia

Motorola Solutions Polska (branża telekomunikacyjna) podpisała kolejną umowę z Centrum Zasobów Informatycznych Sił Zbrojnych RP na przeprowadzenie modernizacji i rozbudowy szyfrowego, cyfrowego systemu łączności radiowej TETRA (Terrestrial Trunked Radio). Nowoczesne stacje bazowe, radiotelefony cyfrowe, dyspozytornie mają zapewnić bezpieczną komunikację w polskich jednostkach wojskowych Marynarki Wojennej, bazach lotniczych Sił Powietrznych i w Wojskach Lądowych. Firma zapewnia też szkolenia i pięcioletnią gwarancję na sprzęt. Z systemu TETRA korzystają także: policja, straż pożarna, pogotowie oraz firmy energetyczne.

• Chiński koncern TCL Corporation (producent m.in. telewizorów pod marką Thompson, telefonów i smartfonów pod markami Alcatel i BlackBerry) otworzył w Warszawie centrum badawczo-rozwojowe – podała „Rzeczpospolita”. Będzie to największe centrum poza Chinami (na świecie jest już 26 tego typu ośrodków), w którym będzie pracować ponad 100 polskich naukowców: informatyków, analityków danych, matematyków. Zajmą się oni m.in. badaniem możliwości stosowania sztucznej inteligencji w elektronice konsumenckiej. TCL jest obecny w Polsce od ponad pięciu lat. W Żyrardowie ma montownię telewizorów LCD, które sprzedaje na rynku europejskim.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Maj 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Sebastian Frąckiewicz
25.05.2020
Reklama