Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Nowy prom Stena Line zabiera na pokład 450 pasażerów oraz ok. 300 samochodów osobowych. Nowy prom Stena Line zabiera na pokład 450 pasażerów oraz ok. 300 samochodów osobowych. materiały prasowe
Włodzimierz SchmidtAdam Sobolewski Włodzimierz Schmidt

Wydarzenia

Allegro, internetowa platforma e-commerce, we współpracy z mBankiem umożliwiają małym firmom prowadzącym działalność handlową w serwisie (ok. 125 tys. sprzedawców) szybki dostęp do kredytu. Wysokość pożyczki (maksymalnie to 100 tys. zł) uzależniona jest od wielkości obrotów danej firmy na Allegro.pl. Nie trzeba więc dostarczać dodatkowych dokumentów. Wystarczy wypełnić wniosek kredytowy online, żeby po trzech minutach otrzymać informację, w jakiej wysokości można dostać kredyt. Przedsiębiorcy, jeśli są klientami mBanku, zawierają umowę w serwisie bankowości elektronicznej, jeśli nie – muszą pójść do placówki banku.

• Firma Stena Line, obsługująca linie promowe między Gdynią a dwoma miastami w Szwecji, zainwestowała w piąty prom pasażersko-frachtowy. Dzięki temu mogła zwiększyć liczbę połączeń do 52 tygodniowo. Od ponad 20 lat promy Stena Line pływają do Karlskrony, a od niespełna roku także do Nynäshamn (port w okolicach Sztokholmu). Nowy prom zabiera na pokład 450 pasażerów oraz ok. 300 samochodów osobowych lub – w zależności od rozmiarów – kilkadziesiąt ciężarówek i naczep.

***

Kadry

Tomasz Latała-Golisz, od ponad 20 lat związany z firmą motoryzacyjną Renault, przeszedł do konkurencji. Został dyrektorem zarządzającym Nissan Sales Central&Eastern Europe. Latała-Golisz jest absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej oraz programu menedżerskiego Copernic (studia typu MBA) w Paryżu. W Renault był m.in. szefem kontroli finansowej w centrali firmy. Ostatnio kierował polskim oddziałem RCI Banque (finansowa część grupy Renault) i był jednocześnie prezesem RCI Leasing Polska. Na nowym stanowisku będzie zarządzał firmą obecną na pięciu rynkach. Poza Polską także w Czechach, Słowacji, na Węgrzech i Ukrainie.

Włodzimierz Schmidt, dotychczasowy prezes Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska (skupia ponad 230 firm), został wybrany na szefa IAB Europe. Ta europejska organizacja zrzesza ponad 5,5 tys. firm z 27 krajów. Koncentruje swoje działania m.in. na edukacji, rozwoju reklamy cyfrowej i zapewnia wsparcie prawne dla podmiotów z branży internetowej i medialnej. Schmidt jest absolwentem poznańskiej politechniki i Uniwersytetu Ekonomicznego oraz prestiżowej szkoły biznesu i zarządzania INSEAD (Francja). Zanim przeszedł w 2013 r. do IAB, był menedżerem m.in. w AIG Amplico Life (branża ubezpieczeniowa – obecnie Metlife) i Kraft Foods (spożywcza).

Gérard Gallet został prezesem Auchan Polska. Gallet pracuje w Auchan od 1985 r. Był m.in. dyrektorem amerykańskiej filii Grupy Auchan, szefem grupy w Rosji, a przez ostatnie 10 lat kierował Auchan na Ukrainie.

***

Barometr

• Dwa największe banki hipoteczne – PKO Bank Hipoteczny i mBank Hipoteczny – w I półroczu br. zwiększyły swoje zyski odpowiednio o 70 i 62 proc. Powodem jest boom kredytowy. W 2018 r. cała branża może udzielić nawet 55 mld zł kredytów, co byłoby najwyższym wynikiem od dekady. Banki hipoteczne mają wyłączność na emisję listów zastawnych, dzięki którym zbierają fundusze na kredyty mieszkaniowe. Dlatego w 2019 r. rozpoczną działalność kolejne banki hipoteczne należące do ING Banku Śląskiego i Santander Bank Polska. Zgodę na działalność powinien dostać też Millennium Bank Hipoteczny. /Polityka Insight Finance

• Co drugi Polak chciałby pracować w firmie z kapitałem zagranicznym, a co czwarty wybrałby przedsiębiorstwo z polskim kapitałem – wynika z badania przeprowadzonego wśród 1 tys. pracowników przez firmę badawczą Nielsen Polska, na zlecenie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Ponad połowa badanych chciałaby pracować w firmach francuskich, niemieckich lub amerykańskich. Zagraniczni pracodawcy doceniani są przede wszystkim za perspektywy zawodowego rozwoju, kreatywność i dodatkowe świadczenia.

***

Technologia

Samsung Polska nie tylko sprzedaje nowoczesne urządzenia elektroniczne, ale wspiera też polskie start-upy. Jeszcze w tym roku powstanie kolejny Samsung Inkubator, tym razem w Lublinie. Pierwszy działa już w Rzeszowie, gdzie realizowanych jest 12 projektów z obszarów: Internetu Rzeczy (komunikacja oraz wymiana danych między komputerami a różnymi urządzeniami) i Machine Learning (technologia, dzięki której urządzenia zdobywają i przetwarzają informacje, naśladując ludzką zdolność uczenia się). Lubelski inkubator będzie pomagał start-upom realizującym projekty związane z cyberbezpieczeństwem. Wszystkie zakwalifikowane do programu projekty mogą liczyć na wsparcie pracowników z Samsung Polska, a najlepsze także na dofinansowanie.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Spółka Benefit System (oferuje m.in. kartę MultiSport, zapewniającą dostęp do 4 tys. obiektów sportowo-rekreacyjnych, z której korzysta ok. 1 mln osób) została wyróżniona certyfikatem B Corp przyznawanym przez amerykańską organizację pozarządową B Lab. Organizacja nagradza firmy, które – poza swoją podstawową działalnością – angażują się w rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych. Na świecie jest ponad 2,5 tys. przedsiębiorstw, które otrzymały taki certyfikat. Notowany na warszawskiej GPW Benefit System doceniono m.in. za społeczne programy: Dobry MultiUczynek wspierający organizacje oraz osoby potrzebujące pomocy, Aktywne Szkoły MultiSport, promujące aktywność fizyczną wśród dzieci czy MultiSport Senior skierowany do osób starszych.

• Firma Epson (producent m.in. drukarek, skanerów, projektorów) stawia nie tylko na innowacyjne rozwiązania, ale też dąży do ograniczenia negatywnego wpływu swoich urządzeń na środowisko naturalne. Nowe modele drukarek atramentowych WorkForce Pro Epson zużywają do 96 proc. mniej energii i wytwarzają do 94 proc. mniej odpadów niż drukarki i kopiarki laserowe. A przy tym drukują zdecydowanie szybciej i o połowę zmniejszają koszt wydruku jednej strony.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 42.2018 (3182) z dnia 16.10.2018; Rynek; s. 43
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama