Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Mennica Polska wyprodukowała pierwszą na świecie monetę wyposażoną w kapsułę z najstarszym rumem. Mennica Polska wyprodukowała pierwszą na świecie monetę wyposażoną w kapsułę z najstarszym rumem. materiały prasowe
Bogusław Głódmateriały prasowe Bogusław Głód

Wydarzenia

Mennica Polska z inicjatywy firmy Lux Coin (należącej do spółki Wealth Solutions oferującej unikatowe trunki oraz inne luksusowe przedmioty) wyprodukowała pierwszą na świecie monetę wyposażoną w kapsułę z najstarszym rumem (Harewood Rum 1780). Emitentem monety jest Central Bank of Barbados (stąd pochodzi rum). Wybito ich tylko 300 sztuk. Każda wykonana jest z dwóch uncji złota najwyższej próby (99,99 proc.) i ma wartość nominalną 100 dol. Barbadosu (ok. 186 zł), ale kolekcjonerską znacznie większą. Światowa premiera monety odbyła się podczas największego na świecie festiwalu rumu RumFest w Londynie.

• Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego (właściciel marek: Bosch, Siemens, Zelmer) inwestuje w nowoczesną fabrykę zmywarek w Łodzi. Wykonawcą budowy jest międzynarodowy deweloper Panattoni Europe. Rozruch linii zaplanowano na połowę 2019 r. W zakładzie wytwarzane będą zmywarki wyposażone m.in. w system Home Connect (rozwiązanie BSH bazujące na internecie rzeczy), który umożliwia zdalne sterowanie sprzętem AGD przez użytkowników. Fabryka jest kolejną strategiczną inwestycją BSH w tym roku. Przed wakacjami firma otworzyła w regionie łódzkim Centrum Logistyczne oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. BSH ma 43 fabryki na świecie i zatrudnia 62 tys. osób.

• Prezes KGHM Marcin Chludziński i premier Mateusz Morawiecki ogłosili, że spółka będzie mogła przekazać do 5 proc. wartości podatku miedziowego samorządom zamiast budżetowi państwa. To oznacza, że do Lubina, Polkowic, Głogowa czy Legnicy, gdzie koncern prowadzi wydobycie, trafi w formie darowizny ok. 75 mln zł rocznie. Nowelizacja ustawy o podatku od kopalin wejdzie w życie w czerwcu 2019 r. Zmiany są neutralne finansowo dla KGHM, a ich celem było zdobycie głosów w wyborach samorządowych. /Polityka Insight Energy

Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyznała nagrody 14 polskim i międzynarodowym firmom, które doceniono za ekspansję zagraniczną oraz inwestycje. Niespełna 20 proc. polskich przedsiębiorstw działa w skali europejskiej, wśród nich – 14 proc. w skali światowej. Wśród laureatów znalazły się m.in.: Toyota Motor Poland (za całokształt działalności w Polsce), Grupa Adamed (za inwestycję w Wietnamie), Grupa Pietrucha (inżynieria lądowa i wodna, za działalność w 34 krajach), LUG Light Factory (oświetlenia ledowe, za uruchomienie produkcji w Argentynie) i EME Areo (budowa centrum serwisowego silników lotniczych koło Rzeszowa).

***

Kadry

Bogusław Głód został prezesem i dyrektorem zarządzającym Ford Polska. Zastąpił na stanowisku Adama Kołodziejczyka, który po 18 latach kierowania polskim oddziałem odszedł na emeryturę. Głód związany jest z branżą motoryzacyjną od 1990 r. Przez ostatnie 17 lat pracował dla Forda. Na początku w Polsce, a ostatnio kierował oddziałem w Szwecji. Ukończył Wydział Mechaniki Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz studia ekonomiczne w warszawskiej SGH.

• Nowym prezesem spółki Emperia Holding (właściciel sieci ponad 450 sklepów detalicznych Stokrotka) został Arūnas Zimnickas. Dotychczas był członkiem zarządu Maxima Grupė (litewski holding handlowy, ma ponad 90 proc. udziałów w Emperii i kilkadziesiąt sklepów Aldik na terenie Polski). Wcześniej kierował siecią Supersol w Hiszpanii oraz Maxima Grupė na Litwie i Łotwie. Na nowym stanowisku będzie pracował nad rozwojem sieci Stokrotka i Aldik. W 2017 r. przychody Stokrotki sięgały ok. 2,5 mld zł, a Aldika – ok. 218 mln zł.

***

Technologia

Alior Bank wprowadza autorskie urządzenie szyfrujące SherLOCK, które ma zapewnić klientom biznesowym większe bezpieczeństwo transakcji internetowych. Do tej pory banki zabezpieczały się, stosując m.in. kody jednorazowe, hasła maskowane, karty mikroprocesorowe, kody SMS. SherLOCK ma skutecznie działać niezależnie od poziomu bezpieczeństwa komputera klienta. Wyglądem przypomina telefon komórkowy, który trzeba podłączyć przez USB do komputera. Po dokonaniu transakcji klient na ekranie SherLOCKA ją zatwierdza. Bank przesyła zaszyfrowany kryptogram bezpośrednio do urządzenia. Każda próba ingerencji w tę komunikację uniemożliwia wykonanie przelewu.

• Notowana na NewConnect (alternatywny rynek obrotu akcjami na GPW) polska spółka biotechnologiczna Scope Fluidics rozpoczęła współpracę z Microfluidic ChipShop, niemieckim producentem rozwiązań dla diagnostyki medycznej. Wspólnie mają rozpocząć produkcję przemysłową urządzenia PCR|ONE opracowanego przez polską firmę. Urządzenie umożliwia automatyczną i bardzo szybką (kilkanaście minut od pobrania próbki) analizę kilkudziesięciu patogenów bakteryjnych i wirusowych. To bardzo użyteczne we współczesnej diagnostyce i terapii medycznej. Obecnie PCR|ONE testowany jest przez największą ogólnopolską sieć laboratoriów ALAB.

• W 19. edycji rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej znalazło się 18 spółek z Polski. Najwyższe, 7. miejsce zajęła firma TenderHut (oprogramowanie dla firm), na 9. była Salelifter (badająca efektywność działań marketingowych). Pierwsze miejsce przypadło czeskiej spółce Prusa Research (producent drukarek 3D).

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Firma ubezpieczeniowa Aviva, wprowadzając cyfrowe rozwiązania w firmie, chce od 2019 r. całkowicie zrezygnować z papierowych wniosków o ubezpieczenie. Zamiast szukać specjalistów IT na rynku, zaproponowała własnym pracownikom szkolenia i przekwalifikowanie się do pracy w zawodzie programisty. W sześciomiesięcznym programie (uczono języka programowania Java) wzięło udział 20 osób, m.in. z działu finansów, administracji, HR i call center. Po szkoleniu wszystkie osoby zdały egzamin u mentora międzynarodowej szkoły programowania online Kodilla.com i trafiły do działu IT w Avivie.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Rynek; s. 45
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Efekt Björk. „Polityce” opowiada, jak powstają jej piosenki

Wokalistka i kompozytorka Björk tłumaczy w rozmowie z „Polityką”, o czym jest jej płyta „Vulnicura”. A my – w jaki sposób dziecięca ciekawość świata czyni z niej wciąż wybitną postać świata muzyki.

Bartek Chaciński
27.04.2015
Reklama