Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Szwajcarska firma SUSI Partners AG rozpoczęła współpracę z polską firmą Luneos, współfinansując niektóre jej projekty poprawiające efektywność energetyczną w Polsce. Szwajcarska firma SUSI Partners AG rozpoczęła współpracę z polską firmą Luneos, współfinansując niektóre jej projekty poprawiające efektywność energetyczną w Polsce. Seine River/Alamy Stock Photo / Getty Images
Mirosław Skibamateriały prasowe Mirosław Skiba

Wydarzenia

Port Gdański podsumował tegoroczny wakacyjny sezon wycieczkowy. Od 18 kwietnia do 20 października do nadbrzeży zawinęło tu 67 jednostek z całego świata (rok wcześniej 63), które przywiozły ponad 30 tys. turystów, głównie z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz Hiszpanii. Najdłuższym statkiem pasażerskim była 240-metrowa „Marina”, której armatorem jest Oceania Cruises z Miami, najkrótszym zaś 70-metrowy jacht „Variety Voyager” (pływa pod banderą Malty). Budowa nowego terminala pasażerskiego w projektowanym Porcie Centralnym umożliwi przyjmowanie jeszcze większych jednostek. Najdłuższym obecnie wycieczkowcem na świecie jest oddany w tym roku „Symphony of the Seas”, który ma 362 m długości.

• Szwajcarska firma SUSI Partners AG rozpoczęła współpracę z polską firmą Luneos, współfinansując niektóre jej projekty poprawiające efektywność energetyczną w Polsce. Luneos świadczy usługi w formule Light-as-a-Service, czyli buduje i serwisuje systemy świetlne w ramach abonamentu, a nie w formie realizacji jednorazowych zleceń wymiany systemów oświetleniowych na ledowe. Jego oferta jest kierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Fundusz SEEF (należący do SUSI Partners AG) przeznaczy na projekty realizowane we współpracy z Luneos 30 mln euro.

***

Kadry

Adam Pieniacki został prezesem Harper Hygienics (producent wyrobów kosmetyczno-higienicznych). Przez 20 lat pracował w działach finansowych polskich i międzynarodowych firm, m.in. w Polpharmie, Prosper (dystrybucja farmaceutyków), KGHM Polska Miedź, oraz w amerykańskich koncernach notowanych na nowojorskiej giełdzie NYSE: York International (urządzenia chłodnicze), Johnson Controls (części samochodowe), UPS (firma kurierska). Pieniacki jest absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

• Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na powołanie Mirosława Skiby na stanowisko prezesa SGB-Banku w Poznaniu (bank jest częścią Spółdzielczej Grupy Bankowej, do której należy 198 banków). Skiba od początku zawodowej kariery związany jest z sektorem finansowym. Od ponad 25 lat pracował w Banku Zachodnim WBK SA, w którym przez ostatnią dekadę był wiceprezesem. Ukończył Politechnikę Poznańską, studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Swiss Finance Institute (SFI) w Zurychu.

***

Barometr

• Eksperci serwisu Pracuj.pl postanowili zbadać, jak wysokie są zarobki polskich kierowców. Okazało się, że najlepiej zarabiają kierowcy z prawem jazdy kategorii C+E zatrudnieni w transporcie międzynarodowym. Ich pensje wynoszą średnio ok. 6,1 tys. zł netto. Z kolei kierowcy z kategorią C+E jeżdżący po Polsce otrzymują na rękę 4,5 tys. zł. O tysiąc złotych więcej zarabiają kierowcy przewożący niebezpieczne materiały (kat. ADR). Jednak, jak wynika z badania, 42 proc. uważa, że otrzymuje za niskie wynagrodzenie, a 51 proc. jest przekonanych, że szybko mogliby znaleźć nową pracę. I faktycznie. W połowie października w serwisie Pracuj.pl było aż 1200 ogłoszeń z firm poszukujących kierowców.

• Ponad 14 mln podatników przekazało 761,3 mln zł organizacjom pożytku publicznego z tytułu 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych – podało Ministerstwo Finansów. Rozliczenie dotyczy 2017 r. Najwięcej darczyńców – 2,2 mln – pochodzi z województwa mazowieckiego. Ofiarowali oni organizacjom prawie 172 mln zł. Około 1,8 mln podatników z województwa śląskiego przekazało 93 mln zł, a 1,4 mln osób z województwa wielkopolskiego wpłaciło 71,5 mln zł. Inicjatywa przekazywania 1 proc. na cele społeczne zmieniła się w ustawowe zapisy 14 lat temu. Wówczas 80 tys. podatników przekazało organizacjom 10,4 mln zł.

***

Technologia

Accenture (firma doradcza), FinTech Poland (fundacja, wspiera innowacje i badania w obszarze nowych technologii) oraz Cashless.pl (serwis o nowych technologiach w finansach) przygotowali raport Mapa polskiego FinTechu 2018. Eksperci wzięli pod lupę 173 polskie firmy, które w swojej działalności koncentrują się na takich obszarach jak: ubezpieczenia, pożyczki i kredyty, elektroniczne płatności, kanały sprzedaży czy cyberbezpieczeństwo. 60 proc. firm to start-upy, które działają krócej niż 5 lat. Zatrudniają do 50 osób, a ich roczne przychody nie przekraczają 5 mln zł. Wśród wszystkich badanych spółek – 48 proc. finansuje swoją działalność ze środków własnych. Niespełna co czwarta firma korzysta ze wsparcia „anioła biznesu” lub inwestora indywidualnego, zaś mniej niż 20 proc. pozyskało finansowanie z funduszy venture capitals.

• Firma ubezpieczeniowa AXA zamierza w ciągu roku zrobotyzować 20–30 prostych czynności wykonywanych przez pracowników administracyjnych. Pierwszy robot będzie obsługiwał wpisywanie danych fakturowych z Excela do systemu likwidacji szkód. W następnej kolejności zautomatyzowane zostanie wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC w sytuacji, gdy klient nie skorzysta z propozycji jej odnowienia. Celem tych wszystkich działań jest uwolnienie pracowników od czasochłonnej biurokracji. Budując własnego robota, AXA wykorzysta jednocześnie popularną i łatwą w obsłudze platformę UIPath. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Zakończyła się 12. edycja konkursu na najlepsze raporty społeczne organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) i Deloitte. Zgodnie z unijną dyrektywą największe firmy mają obowiązek publikowania informacji niefinansowych dotyczących działań w obszarze zrównoważonego rozwoju, CSR i swojego wpływu na środowisko. Nagrody i wyróżnienia trafiły do: Orange Polska, Cyfrowego Polsatu, ING Banku Śląskiego, LPP, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, Kompanii Piwowarskiej oraz Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Rynek; s. 45
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021
Reklama