Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Szwajcarska firma SUSI Partners AG rozpoczęła współpracę z polską firmą Luneos, współfinansując niektóre jej projekty poprawiające efektywność energetyczną w Polsce. Szwajcarska firma SUSI Partners AG rozpoczęła współpracę z polską firmą Luneos, współfinansując niektóre jej projekty poprawiające efektywność energetyczną w Polsce. Seine River/Alamy Stock Photo / Getty Images
Mirosław Skibamateriały prasowe Mirosław Skiba

Wydarzenia

Port Gdański podsumował tegoroczny wakacyjny sezon wycieczkowy. Od 18 kwietnia do 20 października do nadbrzeży zawinęło tu 67 jednostek z całego świata (rok wcześniej 63), które przywiozły ponad 30 tys. turystów, głównie z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz Hiszpanii. Najdłuższym statkiem pasażerskim była 240-metrowa „Marina”, której armatorem jest Oceania Cruises z Miami, najkrótszym zaś 70-metrowy jacht „Variety Voyager” (pływa pod banderą Malty). Budowa nowego terminala pasażerskiego w projektowanym Porcie Centralnym umożliwi przyjmowanie jeszcze większych jednostek. Najdłuższym obecnie wycieczkowcem na świecie jest oddany w tym roku „Symphony of the Seas”, który ma 362 m długości.

• Szwajcarska firma SUSI Partners AG rozpoczęła współpracę z polską firmą Luneos, współfinansując niektóre jej projekty poprawiające efektywność energetyczną w Polsce. Luneos świadczy usługi w formule Light-as-a-Service, czyli buduje i serwisuje systemy świetlne w ramach abonamentu, a nie w formie realizacji jednorazowych zleceń wymiany systemów oświetleniowych na ledowe. Jego oferta jest kierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Fundusz SEEF (należący do SUSI Partners AG) przeznaczy na projekty realizowane we współpracy z Luneos 30 mln euro.

***

Kadry

Adam Pieniacki został prezesem Harper Hygienics (producent wyrobów kosmetyczno-higienicznych). Przez 20 lat pracował w działach finansowych polskich i międzynarodowych firm, m.in. w Polpharmie, Prosper (dystrybucja farmaceutyków), KGHM Polska Miedź, oraz w amerykańskich koncernach notowanych na nowojorskiej giełdzie NYSE: York International (urządzenia chłodnicze), Johnson Controls (części samochodowe), UPS (firma kurierska). Pieniacki jest absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

• Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na powołanie Mirosława Skiby na stanowisko prezesa SGB-Banku w Poznaniu (bank jest częścią Spółdzielczej Grupy Bankowej, do której należy 198 banków). Skiba od początku zawodowej kariery związany jest z sektorem finansowym. Od ponad 25 lat pracował w Banku Zachodnim WBK SA, w którym przez ostatnią dekadę był wiceprezesem. Ukończył Politechnikę Poznańską, studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Swiss Finance Institute (SFI) w Zurychu.

***

Barometr

• Eksperci serwisu Pracuj.pl postanowili zbadać, jak wysokie są zarobki polskich kierowców. Okazało się, że najlepiej zarabiają kierowcy z prawem jazdy kategorii C+E zatrudnieni w transporcie międzynarodowym. Ich pensje wynoszą średnio ok. 6,1 tys. zł netto. Z kolei kierowcy z kategorią C+E jeżdżący po Polsce otrzymują na rękę 4,5 tys. zł. O tysiąc złotych więcej zarabiają kierowcy przewożący niebezpieczne materiały (kat. ADR). Jednak, jak wynika z badania, 42 proc. uważa, że otrzymuje za niskie wynagrodzenie, a 51 proc. jest przekonanych, że szybko mogliby znaleźć nową pracę. I faktycznie. W połowie października w serwisie Pracuj.pl było aż 1200 ogłoszeń z firm poszukujących kierowców.

• Ponad 14 mln podatników przekazało 761,3 mln zł organizacjom pożytku publicznego z tytułu 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych – podało Ministerstwo Finansów. Rozliczenie dotyczy 2017 r. Najwięcej darczyńców – 2,2 mln – pochodzi z województwa mazowieckiego. Ofiarowali oni organizacjom prawie 172 mln zł. Około 1,8 mln podatników z województwa śląskiego przekazało 93 mln zł, a 1,4 mln osób z województwa wielkopolskiego wpłaciło 71,5 mln zł. Inicjatywa przekazywania 1 proc. na cele społeczne zmieniła się w ustawowe zapisy 14 lat temu. Wówczas 80 tys. podatników przekazało organizacjom 10,4 mln zł.

***

Technologia

Accenture (firma doradcza), FinTech Poland (fundacja, wspiera innowacje i badania w obszarze nowych technologii) oraz Cashless.pl (serwis o nowych technologiach w finansach) przygotowali raport Mapa polskiego FinTechu 2018. Eksperci wzięli pod lupę 173 polskie firmy, które w swojej działalności koncentrują się na takich obszarach jak: ubezpieczenia, pożyczki i kredyty, elektroniczne płatności, kanały sprzedaży czy cyberbezpieczeństwo. 60 proc. firm to start-upy, które działają krócej niż 5 lat. Zatrudniają do 50 osób, a ich roczne przychody nie przekraczają 5 mln zł. Wśród wszystkich badanych spółek – 48 proc. finansuje swoją działalność ze środków własnych. Niespełna co czwarta firma korzysta ze wsparcia „anioła biznesu” lub inwestora indywidualnego, zaś mniej niż 20 proc. pozyskało finansowanie z funduszy venture capitals.

• Firma ubezpieczeniowa AXA zamierza w ciągu roku zrobotyzować 20–30 prostych czynności wykonywanych przez pracowników administracyjnych. Pierwszy robot będzie obsługiwał wpisywanie danych fakturowych z Excela do systemu likwidacji szkód. W następnej kolejności zautomatyzowane zostanie wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC w sytuacji, gdy klient nie skorzysta z propozycji jej odnowienia. Celem tych wszystkich działań jest uwolnienie pracowników od czasochłonnej biurokracji. Budując własnego robota, AXA wykorzysta jednocześnie popularną i łatwą w obsłudze platformę UIPath. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Zakończyła się 12. edycja konkursu na najlepsze raporty społeczne organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) i Deloitte. Zgodnie z unijną dyrektywą największe firmy mają obowiązek publikowania informacji niefinansowych dotyczących działań w obszarze zrównoważonego rozwoju, CSR i swojego wpływu na środowisko. Nagrody i wyróżnienia trafiły do: Orange Polska, Cyfrowego Polsatu, ING Banku Śląskiego, LPP, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, Kompanii Piwowarskiej oraz Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Rynek; s. 45
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama