Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Za 720 tys. zł został sprzedany podczas aukcji nowy samochód BMW serii 8. Za 720 tys. zł został sprzedany podczas aukcji nowy samochód BMW serii 8. BMW
Wojciech Mach objął funkcję dyrektora zarządzającego GFT Poland.materiały prasowe Wojciech Mach objął funkcję dyrektora zarządzającego GFT Poland.

Wydarzenia

• W zakładach Toyota Manufacturing Poland w Wałbrzychu uruchomiono produkcję przekładni napędu hybrydowego najnowszej generacji. To zaawansowane urządzenia wykorzystywane w spalinowo-elektrycznych autach japońskiego koncernu. Pozwalają na przenoszenie napędu na koła z silnika elektrycznego, spalinowego lub obu jednocześnie, w zależności od warunków jazdy. To pierwsza poza Azją fabryka Toyoty produkująca takie podzespoły. Nowa linia w Wałbrzychu jest jedną z kilku planowanych japońskich inwestycji. Ich wartość do 2020 r. wyniesie 4,5 mld zł. A zatrudnienie w nich znajdzie blisko 2,5 tys. osób.

• Za 720 tys. zł został sprzedany podczas aukcji nowy samochód BMW serii 8 (to ponownie wprowadzony do produkcji model z lat 1989–99). Licytacja odbyła się w domu aukcyjnym Deca-Unicum na tydzień przed europejską i na miesiąc przed polską premierą auta. Nabywca zapłacił za bmw ponad 200 tys. zł więcej, niż będzie ono kosztować w salonie (cena zaczynać się będzie od 476 tys. zł). Ale został właścicielem unikalnej wersji – w kolorze sunset orange oraz ze spersonalizowaną grafiką na dachu i lusterkach (może wybrać projekt przygotowany przez artystę współpracującego z BMW). Auto ma silnik o pojemności 4395 cm sześc. i mocy 530 KM. Do 100 km/h przyspiesza w 3,7 sekundy.

WP Holding (działający w mediach i e-commerce) za 75 mln zł kupił 100 proc. udziałów w spółce Extradom.pl (sprzedaż online projektów architektonicznych). To kolejna transakcja WP w tym roku. Wcześniej grupa zainwestowała w serwis modowy Domodi, poszerzając swoją obecność w branży e-commerce i wzmacniając swoją pozycję w kategorii moda oraz dom i wnętrze.

• Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi – jeden z mniejszościowych akcjonariuszy spółki energetycznej Enea – złożyła do sądu pozew o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia Enei w sprawie budowy bloku energetycznego na węgiel kamienny – Ostrołęka C. Zdaniem mniejszościowych akcjonariuszy z tą inwestycją związane jest nadmierne ryzyko finansowe. Rosną bowiem ceny uprawnień do emisji CO2, a zmiana prawa unijnego zlikwiduje dopłaty do przestarzałej energetyki węglowej. Z drugiej strony przybywa nowych i tańszych technologii wykorzystujących źródła odnawialne. To pierwszy taki pozew na świecie, gdzie koncern będzie musiał wykazać opłacalność inwestycji pod kątem oceny ryzyka finansowego związanego z ochroną klimatu.

• Ponad 8 tys. gości: przedstawicieli międzynarodowych koncernów, firm z sektora publicznego, prywatnych przedsiębiorców oraz ekspertów, weźmie udział w Ogólnopolskich Targach Motoryzacyjnych i Biznesowych Fleet Market. Organizatorzy przygotowali m.in. premiery nowych modeli samochodów, pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym, aut dostawczych. Swoje oferty przedstawią też firmy leasingowe, ubezpieczeniowe i sieci serwisów samochodowych. 10. edycja targów odbędzie się 21 listopada w hali Global EXPO w Warszawie.

***

Kadry

Wojciech Mach objął funkcję dyrektora zarządzającego GFT Poland (polski oddział międzynarodowej firmy zajmującej się outsourcingiem usług IT). Wcześniej był szefem biura na Polskę i Europę Środkową korporacji Luxoft. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując m.in. w Procter&Gamble oraz Hewlett-Packard. Jest absolwentem Massachusetts Institute of Technology (Sloan School of Management) oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Janusz Gałkowski został prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Spółka zajmuje się likwidacją zakładów górniczych oraz zagospodarowaniem ich majątku (w ciągu ostatnich trzech lat do SRK trafiło trzynaście kopalń). Gałkowski jest z wykształcenia adwokatem (prowadził m.in. kancelarię adwokacką w Żywcu i w Bielsku-Białej). Ostatnio był też członkiem rady nadzorczej spółki Węglokoks Kraj. Powiązany z PiS (w latach 2005–08 był senatorem). Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

***

Barometr

Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) podał, że Polska – po raz drugi z rzędu – zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów UE pod względem zezwoleń na pobyt wydanych obywatelom państw spoza Wspólnoty. W 2017 r. w Polsce wydano ponad 683 tys. kart pobytowych dla imigrantów, którzy w naszym kraju pracują. Najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy – ponad 585 tys. rejestracji oraz Białorusini – 43 tys. Tuż za Polską znalazła się Wielka Brytania, która w 2017 r. przyjęła 517 tys. imigrantów. Najwięcej było obywateli z Chin, USA i Indii, którzy przyjechali do tego kraju w celach edukacyjnych. /Polityka Insight

• Firma badawcza Nielsen przeanalizowała sprzedaż online produktów FMCG (szybkozbywalnych, jak np. żywność czy środki czystości) na 34 rynkach – także w Polsce. Z danych wynika, że sprzedaż tego typu artykułów rośnie czterokrotnie szybciej niż w tradycyjnych sklepach. Do 2022 r. jej wartość wyniesie ok. 400 mld dol. Obecnie ponad 26 proc. konsumentów korzysta z platform e-commerce do kupowania produktów do domu. W Wielkiej Brytanii to 6,3 proc., we Francji – 6,1 proc., a w Szwajcarii – 1,8 proc. Udział Polski w sprzedaży FMCG online to niespełna 1 proc., ale do 2022 r. ma on wzrosnąć do 1,9 proc. i osiągnie wartość ok. 637 mln dol.

***

Technologia

• Poznanie preferencji klientów jest kluczem do zwiększenia efektywności sprzedaży usług finansowych. Rozwiązania takie są szczególnie przydatne dla firm, które gromadzą wiele danych. Banki (m.in. ING Bank, Santander, BBVA czy też US Bank i TD Bank) chętnie inwestują więc w modele prognozowania zachowań klientów z wykorzystaniem systemów uczących się (machine learning), a do ich budowy zatrudniają naukowców. Autorzy najlepszych prognoz są motywowani nagrodami. Tym łatwiej je płacić, że pochodzą z rosnących zysków banków. /Polityka Insight Finance

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 45.2018 (3185) z dnia 06.11.2018; Rynek; s. 43
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Grzywienka, wystąpionko, nakazik. PIP ma w Polsce pod górkę

Rozmowa ze Zbigniewem Sagańskim, inspektorem PIP, o wielkiej fikcji, czyli jak się egzekwuje w Polsce prawo pracy.

Juliusz Ćwieluch
21.07.2015
Reklama