Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Enterprise Investors (EI) zainwestował 100 mln zł w spółkę Anwim, właściciela sieci stacji MOYA.materiały prasowe Enterprise Investors (EI) zainwestował 100 mln zł w spółkę Anwim, właściciela sieci stacji MOYA.
Beata Stelmach objęła stanowisko prezesa PZL-Świdnik.Adam Warżawa/PAP Beata Stelmach objęła stanowisko prezesa PZL-Świdnik.

Wydarzenia

Enterprise Investors (EI), jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej funduszy private equity, zainwestował 100 mln zł w spółkę Anwim, która zajmuje się hurtową i detaliczną sprzedażą paliw i jest właścicielem sieci stacji MOYA. Inwestycja EI umożliwi spółce dalszy rozwój, w ciągu pięciu lat liczba stacji ma się co najmniej podwoić. Obecnie MOYA ma ich ok. 200 w całej Polsce. W 2017 r. przychody Anwim sięgały 3,1 mld zł.

Tonsil, polski producent systemów nagłośniających, przejął od firmy Witowa (produkującej także głośniki oraz ich drewniane obudowy) markę designerskich kolumn Sounddeco. Tonsil nie zamierza likwidować konkurencyjnej marki, ale sprzedawać kolumny pod marką Sounddeco by Tonsil. Dzięki przejęciu Tonsil chce rozszerzyć swoją ofertę i zwiększyć ekspansję firmy na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowy na ponad 1,3 mld zł o dofinansowanie z funduszy unijnych dwóch inwestycji: budowy odcinka autostrady A2 pomiędzy Warszawą a istniejącą już obwodnicą Mińska Mazowieckiego oraz drogi ekspresowej S6 łączącej Słupsk z Gdańskiem. To kolejne z 48 projektów, których całkowita wartość przekracza 60 mld zł (połowa tej sumy to wkład UE). Do tej pory GDDKiA wykorzystała na drogowe inwestycje ponad 70 proc. tych funduszy.

***

Kadry

Sławomir Zawada został prezesem PGE Energia Odnawialna (spółka należąca do grupy kapitałowej PGE, koncentruje się na wykorzystaniu energii z wiatru, wody oraz słonecznej). Zawada jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. Jako student pracował w Elektrowni Turów. Później był m.in. prezesem Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Zgorzelcu oraz dyrektorem w Gminnym Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Bogatyni. Przez ostatnie trzy lata zarządzał spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ale w wyniku akcji protestacyjnych związkowców Solidarności kilka tygodni temu musiał podać się do dymisji.

Beata Stelmach, była wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PO, objęła stanowisko prezesa PZL-Świdnik (producent śmigłowców). Dotychczas była wiceprezesem firmy Leonardo Helicopters Polska, należącej do Grupy Leonardo, która jest głównym udziałowcem PZL-Świdnik. Wcześniej Stelmach zajmowała kierownicze stanowiska m.in. w banku HSBC, w regionalnym oddziale General Electric (producent m.in. silników lotniczych). Pracowała też w Komisji Papierów Wartościowych i kierowała Warszawską Giełdą Towarową. Stelmach jest absolwentką SGPiS (obecnie SGH), a także Calgary University (tytuł MBA) oraz INSEAD, jednej z największych szkół zarządzania i biznesu na świecie.

***

Barometr

• W ciągu 11 miesięcy tego roku 8 mln pasażerów podróżowało samolotami PLL Lot. To rekord w 89-letniej historii polskich linii lotniczych. Jeszcze w 2015 r. z linii Lot skorzystało 4,3 mln pasażerów. Firma miała wówczas 41 samolotów (w tym sześć dreamlinerów). Dziś flota Lot to 75 samolotów (do końca roku ich liczba wzrośnie do 80), w tym 11 dreamlinerów oraz nowych boeingów. Konkurencja polskich linii – Wizz Air (węgierskie tanie linie lotnicze) – chwali się, że w polskiej siatce połączeń ponad 8 mln pasażerów przewiozła już w ciągu 10 miesięcy tego roku.

• Polacy pokochali wyprzedaże. Z danych firmy doradczej KPMG wynika, że 49 proc. konsumentów wstrzymuje się z zakupami do czasu wyprzedaży i promocji. Np. w 2017 r. tylko w okresie tzw. Black Friday (w tym roku był to ostatni weekend listopada) w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie wartość sprzedaży w sklepie online polskiej firmy Answear.com wzrosła o 59 proc.

***

Technologie

• Polskie firmy technologiczne: Braintri i iCompass, oferujące rozwiązania dla banków i instytucji płatnościowych, postanowiły połączyć siły. Celem fuzji jest zwiększenie oferty produktów i usług (aplikacje mobilne, big data i płatności bezstykowe) oraz ekspansja na rynki zagraniczne. Braintri uczestniczył m.in. w rozwoju aplikacji mobilnych dla PKO BP i mBanku. Wspierał też tworzenie polskiego standardu płatności mobilnych BLIK. iCompass dostarczał oprogramowanie dla europejskich banków i międzynarodowych organizacji płatniczych, m.in. dla Mastercard Payment Transaction Services.

• W ciągu najbliższych 3–5 lat polskie firmy ubezpieczeniowe wdrożą wiele innowacyjnych rozwiązań. Wykorzystanie Internetu rzeczy (IoT) i sztucznej inteligencji do monitorowania zagrożeń i zachęcania ubezpieczonych klientów do mniej ryzykownych zachowań to trendy, które będą się rozwijać. Nowoczesne narzędzia mobilne usprawnią pracę agentów i zwiększą rolę alternatywnych kanałów dystrybucji. Ubezpieczenia będą sprzedawane za pośrednictwem banków i fintechów, czyli firm, które wykorzystują nowoczesne technologie do oferowania usług i produktów finansowych. Duże korzyści dla sektora przyniesie też analiza dużych zbiorów danych. Barierą dla nowych technologii jest brak wykwalifikowanych specjalistów i dostępu ubezpieczycieli do publicznych baz danych, np. CEPiK, NFZ i ZUS. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• W Warszawie (29–30 listopada) odbędzie się największa w Europie konferencja stowarzyszenia European Venture Philanthropy Association (EVPA). Jej celem jest dzielenie się doświadczeniami z zakresu przedsiębiorczości społecznej oraz promowanie skutecznych modeli biznesowych wspierających te działania. Wezmą w niej udział inwestorzy społeczni, przedstawiciele świata biznesu i administracji. Podczas konferencji firma doradcza Deloitte przedstawi raport badający możliwości i bariery inwestycji społecznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 48.2018 (3188) z dnia 27.11.2018; Rynek; s. 44
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama