„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Koncern budowlany STRABAG podpisał kontrakt z Portem Gdańsk na rozbudowę Nabrzeża Oliwskiego.Wojciech Stróżyk/Reporter Koncern budowlany STRABAG podpisał kontrakt z Portem Gdańsk na rozbudowę Nabrzeża Oliwskiego.
Paweł Bielak został prezesem firmy Vetrex.materiały prasowe Paweł Bielak został prezesem firmy Vetrex.

Wydarzenia

• Koncern budowlany STRABAG podpisał kontrakt z Portem Gdańsk na rozbudowę Nabrzeża Oliwskiego. Wartość inwestycji to 183 mln zł brutto. Prace budowlane rozpoczną się już w styczniu 2019 r., a ich zakończenie przewidziano za dwa lata. W tym czasie zostanie przebudowane i rozbudowane nabrzeże portowe o długości ponad kilometra. To kolejny kontrakt STRABAG. W minionym roku koncern podpisał umowę na przebudowę Nabrzeża Włoskiego oraz Holenderskiego w Porcie Gdynia.

Resort cyfryzacji sprawdza skalę obecności Huawei w Polsce i prowadzi inwentaryzację wykorzystania urządzeń chińskiego koncernu w polskiej sieci telekomunikacyjnej. Bardzo prawdopodobne staje się wykluczenie chińskiej firmy co najmniej z budowy sieci 5G w Polsce. W zależności od wyniku inwentaryzacji jeden ze scenariuszy zakłada rekomendację o ostrożności w korzystaniu z urządzeń Huawei. W następnym możliwe są zmiany w prawie i ograniczenie obecności koncernu na polskim rynku. Polska sonduje też możliwość przedstawienia wspólnego stanowiska Unii i NATO w sprawie Huawei. /Polityka Insight Premium

• Na początku stycznia Tesla, amerykański producent samochodów elektrycznych, utworzyła w Polsce spółkę Tesla Poland – podał Puls Biznesu. To pierwszy krok do uruchomienia centrum serwisowego aut elektrycznych tej marki. Od listopada minionego roku spółka poszukuje specjalistów do pracy w Warszawie. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 300 różnych modeli Tesli, a po naszych drogach jeździ ok. 1,8 tys. samochodów elektrycznych.

• Brytyjska sieć Tesco ogłosiła, że w ramach restrukturyzacji i obniżania kosztów zamknie 32 sklepy w kilkudziesięciu miastach w Polsce (m.in. w Łodzi, Toruniu i Warszawie). Pracę straci ok. 1,3 tys. osób. To efekt m.in. konkurencji ze strony dyskontów i obowiązującego zakazu handlu w niedziele. W 2018 r. firma zamknęła 34 placówki i po likwidacji kolejnych nadal będzie ich ok. 350.

***

Kadry

• Laureatem nagrody Super Wektor 2018, przyznawanej przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, został Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. Doceniono go „za zbudowanie sprawnej i elastycznej organizacji zorientowanej na realizację ambitnych celów, gotowej konkurować z największymi międzynarodowymi rywalami oraz za stworzenie wyróżniającego się zespołu współpracowników”. Nagrody przyznawane są przez środowisko przedsiębiorców od 2002 r.

Paweł Bielak został prezesem firmy Vetrex, należącej do francuskiej Grupy Liebot, jednego z większych w Europie producentów okien, drzwi i fasad. Grupa ma 10 spółek we Francji, Polsce i Hiszpanii. Przez ostatnie sześć lat Bielak zarządzał firmą Inwido Polska (stolarka okienna i drzwiowa). Wcześniej kierował firmami z branży papierniczej: Papyrus i Kappa Warsaw. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i studiów MBA na Nottingham Trent University.

***

Barometr

• W minionym roku Polacy zainwestowali w obligacje skarbowe 12,7 mld zł. O 84 proc. więcej niż w 2017 r. Największym zainteresowaniem (ponad 33 proc. sprzedanych papierów za 4,2 mld zł) cieszyły się obligacje trzymiesięczne z oprocentowaniem 1,5 proc. w skali roku. Na obligacje dziesięcioletnie (2,7 proc. odsetek w pierwszym roku) było 8 proc. chętnych. Jeszcze mniej zdecydowało się na obligacje rodzinne (6- i 12-letnie), dedykowane beneficjentom programu 500+. Na ich zakup wydali łącznie ok. 30 mln zł. Udział obligacji w finansowaniu potrzeb pożyczkowych państwa nie przekracza 2 proc.

Hays Poland, firma doradztwa personalnego, przygotowała RAPORT PŁACOWY HAYS POLAND 2019, w którym przeanalizowano ponad 8,7 tys. osób z ponad 3 tys. firm. Z badania wynika, że 87 proc. pracodawców chce w tym roku zwiększyć zatrudnienie, ale 91 proc. uważa, że będą kłopoty ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Większość badanych firm bierze pod uwagę podwyżkę wynagrodzenia o ok. 2,5–5 proc. Ale aby zatrzymać w organizacji specjalistów, oferuje im dodatkowe świadczenia pozapłacowe, m.in.: opiekę medyczną, kartę sportową czy elastyczny czas pracy.

• Według raportu AAA AUTO (największego sprzedawcy samochodów używanych w Europie Środkowej) w 2018 r. w Polsce pojawiło się ponad 2,5 mln ofert sprzedaży samochodów używanych. Wśród najczęściej oferowanych aut znalazły się: Opel Astra, Volkswagen Passat, BMW 3, Audi A4, Volkswagen Golf. Przeciętna wartość oferowanego do sprzedaży samochodu to 16,9 tys. zł, wiek 11,4 lat, przebieg 180 tys. km.

***

Technologia

• Banki coraz chętniej wykorzystują tzw. zwinną metodykę zarządzania projektami, w której nad poszczególnymi etapami pracują interdyscyplinarne zespoły. To sprawdza się przy pracy nad nowymi aplikacjami mobilnymi czy produktami kredytowymi. W ING Banku Śląskim według nowej metody pracuje aż 1,3 tys. osób. W 2019 r. bank będzie ją rozszerzał na całą organizację, chce zacząć ją wykorzystywać w obsłudze posprzedażowej. PKO BP powoła w styczniu zespoły pracujące nad cyfrową bankowością transakcyjną dla firm oraz nad kanałami cyfrowymi dla klientów detalicznych. Do końca 2019 r. ma w tym banku pracować tak około tysiąca pracowników. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

McDonald’s Polska, w ramach programu grantowego organizowanego wewnątrz międzynarodowych struktur amerykańskiego koncernu, pozyskał 1 mln dol. na dwa projekty edukacyjne dla swoich pracowników. Pieniądze mają być przeznaczone na: studia dualne (łączenie pracy z nauką) dla 60 osób, które chciałyby podnieść swoje kompetencje i zwiększyć szanse na awans, oraz kursy językowe dla ok. 2 tys. pracowników. McDonald’s zatrudnia w Polsce ok. 24 tys. osób.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 4.2019 (3195) z dnia 22.01.2019; Rynek; s. 46
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Przegrasz czy wygrasz, wracaj do domu. Czyli jak sobie radzić z porażką i sukcesem

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama