„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Koreański koncern Hyundai Rotem Company wygrał przetarg na dostawę 213 niskopodłogowych tramwajów dla Warszawy.Hyundai Koreański koncern Hyundai Rotem Company wygrał przetarg na dostawę 213 niskopodłogowych tramwajów dla Warszawy.
Robert Orzyłowski został dyrektorem na Europę Środkowo-Wschodnią w amerykańskim koncernie Lockheed Martin.materiały prasowe Robert Orzyłowski został dyrektorem na Europę Środkowo-Wschodnią w amerykańskim koncernie Lockheed Martin.

Wydarzenia

• Za 108 mln zł Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka (FFiL) kupiła 80 proc. udziałów w Poli-Farbe Vegyipari, węgierskiej spółce z tej samej branży. Poli-Farbe posiada jedno z najbardziej zaawansowanych w Europie Środkowej laboratoriów analizy farb, a dwa lata temu za 3 mln euro firma otworzyła na Węgrzech nowoczesny zakład. FFiL Śnieżka jest najważniejszą spółką w Grupie Kapitałowej Śnieżka. W zakładach w Polsce, Ukrainie i Białorusi grupa produkuje rocznie ponad 150 mln kg farb, lakierów i gładzi oraz zatrudnia ponad 1,1 tys. pracowników.

• Notowana na GPW spółka UNIMOT, specjalizująca się w obrocie paliwami, gazem oraz energią elektryczną, zawarła porozumienie z firmą handlową Wexler Global Trading o współpracy w sektorze paliwowo-energetycznym na Ukrainie. Na początek obie firmy będą tworzyły sieć stacji paliwowych AVIA UNIMOT jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia AVIA International, zrzeszającego 90 firm z 14 krajów Europy, które zajmują się produktami petrochemicznymi i energetycznymi. W Polsce jest obecnie 48 stacji franczyzowych pod marką AVIA.

• Koreański koncern Hyundai Rotem Company wygrał przetarg na dostawę 213 niskopodłogowych tramwajów dla Warszawy. Oferta o wartości 1,85 mld zł mieściła się w budżecie miasta przewidzianym na przetarg i była – w ocenie komisji przetargowej – lepsza od propozycji zakładów Pesa z Bydgoszczy, które chciały za dostawę 2,3 mld zł. Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, do którego trafią tramwaje z Hyundai Rotem.

***

Kadry

Agnieszka Kaźmierczak awansowała w strukturach Komisji Europejskiej. Pokieruje Agencją Dostaw Euratomu, która ma wyłączne prawo do zawierania umów na dostawy materiałów jądrowych pochodzących zarówno z UE, jak i z państw trzecich. W strukturach KE pracowała od 2005 r. Kaźmierczak ukończyła Krajową Szkołę Administracji Publicznej, pracowała m.in. w firmie doradczej Deloitte, resorcie finansów i Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Robert Orzyłowski został dyrektorem na Europę Środkowo-Wschodnią (z biurem w Warszawie) w amerykańskim koncernie Lockheed Martin. W Polsce koncern jest właścicielem zakładów lotniczych PZL Mielec. Orzyłowski związany jest z Lockheed Martin od 14 lat. Uczestniczył m.in. w programach obejmujących obronę powietrzną i antyrakietową, a także systemy precyzyjnej artylerii. Wcześniej pracował m.in. w Biurze Współpracy Obronnej Ambasady USA w Warszawie oraz był doradcą politycznym w ambasadach Australii, Kanady i Republiki Południowej Afryki. Orzyłowski ukończył historię i anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

***

Barometr

• W 2018 r. w Polsce sprzedano 1324 auta na prąd, z czego 704 to hybrydy typu plug-in, a reszta to auta elektryczne. Choć w porównaniu z 2017 r. jest to wzrost o 22,9 proc., to i tak daje on Polsce dopiero 15. miejsce w Unii, w której średni przyrost liczby e-samochodów był aż o 15 pkt proc. wyższy. Większy wzrost sprzedaży samochodów na prąd w naszym regionie zanotowały: Rumunia (+222 proc.), Litwa (+175 proc.), Czechy (+153,5 proc.), Łotwa (+132 proc.) i Słowacja (+40,2 proc.). /Polityka Insight Energy

• Ponad 29 mln zł jest winna branża taksówkarzy swoim wierzycielom – wyliczył Krajowy Rejestr Długów. Największe zobowiązania – ponad 17 mln zł – mają taksówkarze wobec firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych (inwestują w wierzytelności). Ponad 6 mln zł są winni: bankom, spółkom faktoringowym i leasingowym, firmom pożyczkowym. Kilkumilionowe długi mają wobec operatorów telekomunikacyjnych, a ponad 700 tys. zł są winni towarzystwom ubezpieczeniowym. Niższe zaległości dotyczą hurtowych zakupów paliw oraz serwisu aut.

• Ponad 1,1 mln pasażerów na trasie Dubaj–Warszawa przewiozły w ciągu 6 lat największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie Emirates. Przewoźnik oferuje polskim pasażerom codzienne połączenie bezpośrednie realizowane przez szerokokadłubowy Boeing 777-300ER.

***

Technologie

Polskie banki coraz chętniej wykorzystują uczenie maszynowe (ang. machine learning). W 2019 r. Citi Handlowy i BGŻ BNP Paribas przetestują wykorzystanie tej technologii w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. ING Bank Śląski rozbuduje system zapobiegający utracie klientów (ang. anti-churn), nad takim samym rozwiązaniem myśli też Citibank, który planuje też uruchomić chatbota, program komputerowy rozpoznający głosy klientów. Takie rozwiązanie proponuje już Bank Millennium, który w 2019 r. chce umożliwić blokowanie karty debetowej za pomocą komunikatora. Na chatboty do obsługi klientów stawia też Getin Noble Bank, a do wspomagania rekrutacji – PKO BP. /Polityka Insight Finance

Samsung Electronics Polska, wspierając przedsiębiorców z Polski wschodniej, otworzył już drugi inkubator dla start-upów. Po Rzeszowie przyszła kolej na Lublin, gdzie znajdą miejsce firmy planujące zdynamizować sferę bezpieczeństwa cyfrowego. Partnerami lubelskiego inkubatora są NASK oraz Politechnika Lubelska. Ich eksperci i naukowcy zapewnią start-upom pomoc merytoryczną z zakresu cyberbezpieczeństwa. Z kolei Samsung, poza wsparciem technologicznym, zapewni start-upom promocję i wsparcie w poszukiwaniu inwestorów. A najlepsze pomysły będą mogły liczyć na zaangażowanie finansowe ze strony firmy.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 8.2019 (3199) z dnia 19.02.2019; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama