Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polskie Linie Lotnicze LOT wstrzymały rejsy Boeingów 737 MAX 8. Polskie Linie Lotnicze LOT wstrzymały rejsy Boeingów 737 MAX 8. Stanisław Kowalczuk / EAST NEWS
Polityka
Marcin Czyczerski został prezesem CCC.materiały prasowe Marcin Czyczerski został prezesem CCC.

Wydarzenia

• Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT, zgodnie z którym od 1 września 2019 r. Krajowa Administracja Skarbowa udostępni wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Firmy będą mogły bezpłatnie sprawdzić, czy ich kontrahenci są podatnikami VAT. Wykaz będzie zawierał m.in. numery rachunków bankowych podatnika, a także informacje o podmiotach wykreślonych z rejestru podatników VAT. Wprowadzenie nowego wykazu ma w założeniu zwiększyć pewność prowadzenia działalności gospodarczej i pomóc uniknąć nieświadomego uczestnictwa w karuzelach vatowskich. /Polityka Insight

W Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie) powstało pierwsze międzynarodowe centrum logistyczne firmy Zalando Lounge, zajmującej się internetową sprzedażą odzieży do 13 europejskich krajów. Budowa centrum wyposażonego w nowoczesne sortownie, porządkujące pojedyncze artykuły pod konkretne zamówienia, pochłonęła ok. 60 mln euro. Obsługą magazynu i dostawami do klientów Zalando zajmuje się firma Fiege e-Com North, która jest obecna na polskim rynku od ponad 12 lat. W centrum znajdzie pracę ok. 500 osób.

Polskie Linie Lotnicze LOT wstrzymały rejsy Boeingów 737 MAX 8. Zamknięto także polską przestrzeń powietrzną dla tych samolotów. Ta decyzja to efekt dwóch niedawnych, podobnych do siebie katastrof Boeingów 737 MAX 8 w Indonezji i w Etiopii. Z latania tymi samolotami czasowo zrezygnowało już ponad 20 linii lotniczych, m.in. z Australii, Chin, Indonezji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Irlandii, Austrii, Holandii, Włoch, Korei Południowej i Singapuru. LOT ma pięć Boeingów 737 MAX 8, które latały m.in. do Londynu, Madrytu, Paryża i Tel Awiwu. W tym roku ma być dostarczonych sześć kolejnych maszyn.

***

Kadry

Marcin Czyczerski został prezesem CCC, jednej z największych firm obuwniczych w Europie Środkowej (ponad tysiąc salonów w 22 krajach). Czyczerski przez ostatnie dwa lata był w CCC wiceprezesem ds. finansów. Jest absolwentem Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie obronił doktorat z ekonomii. Po studiach związany był z Grupą Volkswagen. Przez 6 lat pracował jako dyrektor zarządzający Sitech Polkowice (producent siedzeń samochodowych). Od 13 lat jest też wykładowcą na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

***

Barometr

• Średnie wynagrodzenie dyrektora departamentu w NBP w 2018 r. wynosiło 37,9 tys. zł brutto miesięcznie, wicedyrektora – 27,5 tys. zł, a dyrektora oddziału okręgowego – 24,7 tys. zł. W niemieckim banku centralnym dyrektor departamentu zarabiał w przeliczeniu średnio ok. 53 tys. zł (bez bonusu), a w Narodowym Banku Szwecji – ok. 47 tys. zł brutto. W porównaniu ze swoimi odpowiednikami gorzej wypada szef NBP, który w 2018 r. zarabiał miesięcznie średnio 59,1 tys. zł brutto, prezes Narodowego Banku Czech – ok. 73 tys. zł brutto, Narodowego Banku Szwecji – ok. 108 tys. zł, a szef Bundesbanku – ok. 166 tys. zł. Wynagrodzenie dyrektora departamentu w Bundesbanku jest blisko trzy razy wyższe niż średnie wynagrodzenie brutto w Niemczech. W Polsce różnica między zarobkami dyrektora banku a średnią pensją krajową jest prawie ośmiokrotna. /Polityka Insight Finance

• W 2018 r. wydatki firm na reklamę w Polsce wzrosły o 7,8 proc. w porównaniu z 2017 r. i wyniosły ok. 9,5 mld zł – wynika z raportu domu mediowego Starcom. To najdynamiczniejszy wzrost w ciągu ostatnich 10 lat. Najwięcej na reklamę wydały firmy z branży handlowej – 1,6 mld zł, farmaceutycznej – 1,1 mld zł, spożywczej – 996 mln zł, finansowej – 746 mln zł, i motoryzacyjnej – 713 mln zł. Największe budżety reklamowe trafiły do telewizji – 4,4 mld zł, oraz do internetu – ok. 3,3 mld zł. Spadek o ok. 6,6 proc. zanotowała prasa. Wpływy z reklam w 2018 r. w magazynach wyniosły 311 mln zł, a w dziennikach – 133 mln zł.

• Polacy mają ok. 1,5 mld zł długów w firmach pożyczkowych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Na rynku działa ok. 400 takich pozabankowych podmiotów. Obecnie ponad 340 tys. osób ma średnio po ok. 4,5 tys. zł zaległych zobowiązań, gdy tymczasem w 2015 r. zaległości były o połowę niższe. Najwięcej zadłużonych osób jest w grupie pomiędzy 26. a 35. rokiem życia. Mają one do oddania ponad 335 mln zł. Ale najwyższy średni dług – przeciętnie po 5,5 tys. zł – mają osoby powyżej 65 lat.

***

Technologie

Polski Standard Płatności (PSP), operator systemu płatności mobilnych BLIK, chce wprowadzić dla klientów usługę, dzięki której będą mogli zlecać przelewy na numer telefonu odbiorcy z innego kraju. PSP chce wykorzystać rosnący potencjał systemu BLIK przede wszystkim w Europie. Wymaga to m.in. zmian w regulaminach banków oferujących system.

• Zajmująca się windykacją wierzytelności Grupa BEST uruchomiła online usługę Payhelp dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). To pierwsze na polskim rynku rozwiązanie pozwalające odzyskiwać pieniądze z niezapłaconych faktur. Jak podaje BEST, problem spóźniających się płatności dotyczy ok. 90 proc. MŚP, a co dziesiąta firma w ogóle nie odzyskuje swoich pieniędzy. Korzystając z Payhelp, przedsiębiorca na stronie www.payhelp.pl rejestruje przeterminowaną (nie dłużej niż 10 miesięcy) fakturę, a odzyskaniem pieniędzy zajmują się windykatorzy z BEST. Koszt usługi waha się między 5 a 8 proc. wartości faktury (brutto), jednak nie mniej niż 70 zł.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 12.2019 (3203) z dnia 19.03.2019; Rynek; s. 39
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama