Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Obraz Jana Lebensteina – Figura Osiowamateriały prasowe Obraz Jana Lebensteina – Figura Osiowa
Arkadiusz Nowińskimateriały prasowe Arkadiusz Nowiński

Wydarzenia

Prezydent podpisał ustawę o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która ułatwi inwestycje w sieci szerokopasmowe, m.in. 5G. Przepisy doprecyzowują pojęcia z prawa budowlanego oraz obniżają maksymalne stawki za zajęcie pasa drogowego pod budowę sieci. Ma to pomóc w obniżeniu kosztów inwestycji i zwiększyć ich zasięg.

• Obraz Jana LebensteinaFigura Osiowa został sprzedany za 64,9 tys. zł podczas aukcji w DESA Unicum. Praca na papierze należała do kolekcji magnata naftowego Davida Rockefellera, który kupił ją w 2015 r. po słynnej wystawie „15 Polish Painters” w nowojorskim muzeum MoMA. Po śmierci Rockefellera w 2017 r. jego zbiory zlicytował dom aukcyjny Christie’s za 646 mln dol.

• Na terenach wschodniej Wielkopolski (gmina Przykona) powstaje największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 MW, która dostarczać będzie 630 GWh energii rocznie. Co stanowić będzie ok. 3 proc. produkcji energii w Polsce wytwarzanej z OZE. Inwestycja będzie realizowana we współpracy spółki Energia Przykona, należącej do funduszu private equity NeoInvestments, oraz wykonawców projektu: China Sinogy Electric Engineering, chińskiej państwowej spółki budującej zakłady energetyczne na świecie, oraz szwajcarskiej firmy Strategic Swiss Partners AG.

• Za ponad 250 mln euro austriacka spółka FLE GmbH (należąca do grupy inwestycyjnej LEPI) kupiła 11 sklepów Cash &Carry w Polsce, na Węgrzech i w Czechach. Sprzedającym była spółka Metro Properties z grupy Metro AG. Właściciela, ale nie formę sprzedaży – zmieni 5 polskich sklepów Makro Cash&Carry ulokowanych w Warszawie (dwa), Wrocławiu, Krakowie i Lublinie.

• W wakacje 2020 r. tanie linie lotnicze Ryanair uruchomią 27 nowych połączeń z 7 polskich lotnisk (z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Olsztyna-Mazury, Poznania, Warszawy-Modlin, Wrocławia). Najwięcej nowych tras (12) będzie z Katowic, m.in. do Brindisi, Cork i do Bolonii. Pojawią się też atrakcyjne kierunki z innych miast: Kraków–Palermo, Gdańsk–Odessa, Bydgoszcz–Edynburg. Przewoźnik zwiększy również liczbę bazujących w Polsce samolotów z 24 do 35.

• Od 25 do 27 września trwa Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. To jedna z największych – w tej części kontynentu – konferencji na temat globalnych trendów, nowych idei oraz przyszłości Europy. Tegoroczna, 9. edycja Forum przebiegać będzie pod hasłem #CoBędzieJutro. Wśród uczestników są eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki z wielu krajów, którzy dyskutować będą o tym, czy każdy z nas jako obywatel może mieć realny wpływ na przyszłość.

***

Kadry

• Dotychczasowy prezes Volvo Car Poland Arkadiusz Nowiński został szefem Volvo Cars odpowiedzialnym za region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Nadal pozostanie szefem polskiego oddziału, którym kieruje od 10 lat. Na nowym stanowisku będzie odpowiadał m.in. za strategię cenową, ofertę produktową oraz finansową w 66 krajach. Nowiński związany jest z Volvo Car Poland od 2004 r. – był m.in. dyrektorem finansowym. Wcześniej pracował w firmach konsultingowych: KPMG oraz w londyńskim biurze Grand Thornton. Ukończył finanse i bankowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz International Finance and Investment na University of Derby w Wielkiej Brytanii.

***

Barometr

• Największe ograniczenie luki VAT w latach 2013–17 nastąpiło w Polsce, na Malcie i Cyprze – wynika z raportu Komisji Europejskiej. Największa luka utrzymuje się w Rumunii (35,5 proc. potencjalnych przychodów z VAT) i w Grecji (33,6 proc.), najmniej podatku unikanego jest w Szwecji, Luksemburgu i na Cyprze (po ok. 1 proc.). Komisja Europejska szacuje, że od 2013 r. luka VAT w Polsce zmniejszyła się z 27 do ok. 14 proc. w 2017 r., a w 2018 r. mogła wynieść ok. 9 proc. Oznacza to, że Polska wciąż może poprawić ściągalność podatków, ale korzyści z tego tytułu w 2020 r. będą ograniczone.

• 46 proc. polskich rodzin wydaje miesięcznie od 100 do 300 zł na zajęcia pozalekcyjne swoich dzieci – wynika z raportu Polaków portfel własny – rodzina w szkole, przygotowanego przez Santander Consumer Bank. 18 proc. rodziców przeznacza na ten cel między 300 a 500 zł. Natomiast ponad 500 zł wydaje jedynie 9 proc. rodzin. W tej grupie są też mieszkańcy największych miast, którzy na aktywności pozalekcyjne przeznaczają nawet 1500 zł miesięcznie. Największa grupa rodziców (62 proc.) finansuje zajęcia sportowe, 39 proc. – naukę angielskiego, a 22 proc. lekcje muzyki i śpiewu. Jednak co czwarty badany rodzic deklaruje, że w przypadku problemów finansowych w pierwszej kolejności zrezygnowałby właśnie z płacenia za dodatkowe zajęcia.

• W pierwszej połowie 2019 r. wydatki na reklamę w mediach wyniosły 4,7 mld zł. To o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej – podał dom mediowy Starcom. Ale wzrosty dzięki akcjom marketingowym odnotowały tylko internet (wzrost o 7,8 proc.) i kina (o 6,4 proc.). W telewizji, będącej największym kanałem reklamowym, skurczyły się o 1,8 proc., w radiu o 1,3 proc. Wydatki na reklamę zewnętrzną były niższe o 0,5 proc., zaś na dzienniki i magazyny odpowiednio o 9,4 proc. i 9 proc. Spadki wynikają przede wszystkim z ograniczenia wydatków przez branżę handlu detalicznego (o 7,9 mln zł, czyli 6,2 proc.) i farmaceutycznego (o 6,1 mln zł, 11,4 proc.). Branża turystyczna zainwestowała w reklamę 0,8 mln zł więcej (+25,4 proc.), zaś motoryzacja o 0,1 mln zł (+2,4 proc.).

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Już po raz trzeci Forum Odpowiedzialnego Biznesu przyznało nagrody (w sześciu kategoriach) osobom, które przez działalność zawodową oraz zaangażowanie poza pracą promują ideę społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce oraz wprowadzają realne zmiany w swoich środowiskach. Więcej na www.polityka.pl/csr

Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama