Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Obraz Jana Lebensteina – Figura Osiowamateriały prasowe Obraz Jana Lebensteina – Figura Osiowa
Arkadiusz Nowińskimateriały prasowe Arkadiusz Nowiński

Wydarzenia

Prezydent podpisał ustawę o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która ułatwi inwestycje w sieci szerokopasmowe, m.in. 5G. Przepisy doprecyzowują pojęcia z prawa budowlanego oraz obniżają maksymalne stawki za zajęcie pasa drogowego pod budowę sieci. Ma to pomóc w obniżeniu kosztów inwestycji i zwiększyć ich zasięg.

• Obraz Jana LebensteinaFigura Osiowa został sprzedany za 64,9 tys. zł podczas aukcji w DESA Unicum. Praca na papierze należała do kolekcji magnata naftowego Davida Rockefellera, który kupił ją w 2015 r. po słynnej wystawie „15 Polish Painters” w nowojorskim muzeum MoMA. Po śmierci Rockefellera w 2017 r. jego zbiory zlicytował dom aukcyjny Christie’s za 646 mln dol.

• Na terenach wschodniej Wielkopolski (gmina Przykona) powstaje największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 MW, która dostarczać będzie 630 GWh energii rocznie. Co stanowić będzie ok. 3 proc. produkcji energii w Polsce wytwarzanej z OZE. Inwestycja będzie realizowana we współpracy spółki Energia Przykona, należącej do funduszu private equity NeoInvestments, oraz wykonawców projektu: China Sinogy Electric Engineering, chińskiej państwowej spółki budującej zakłady energetyczne na świecie, oraz szwajcarskiej firmy Strategic Swiss Partners AG.

• Za ponad 250 mln euro austriacka spółka FLE GmbH (należąca do grupy inwestycyjnej LEPI) kupiła 11 sklepów Cash &Carry w Polsce, na Węgrzech i w Czechach. Sprzedającym była spółka Metro Properties z grupy Metro AG. Właściciela, ale nie formę sprzedaży – zmieni 5 polskich sklepów Makro Cash&Carry ulokowanych w Warszawie (dwa), Wrocławiu, Krakowie i Lublinie.

• W wakacje 2020 r. tanie linie lotnicze Ryanair uruchomią 27 nowych połączeń z 7 polskich lotnisk (z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Olsztyna-Mazury, Poznania, Warszawy-Modlin, Wrocławia). Najwięcej nowych tras (12) będzie z Katowic, m.in. do Brindisi, Cork i do Bolonii. Pojawią się też atrakcyjne kierunki z innych miast: Kraków–Palermo, Gdańsk–Odessa, Bydgoszcz–Edynburg. Przewoźnik zwiększy również liczbę bazujących w Polsce samolotów z 24 do 35.

• Od 25 do 27 września trwa Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. To jedna z największych – w tej części kontynentu – konferencji na temat globalnych trendów, nowych idei oraz przyszłości Europy. Tegoroczna, 9. edycja Forum przebiegać będzie pod hasłem #CoBędzieJutro. Wśród uczestników są eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki z wielu krajów, którzy dyskutować będą o tym, czy każdy z nas jako obywatel może mieć realny wpływ na przyszłość.

***

Kadry

• Dotychczasowy prezes Volvo Car Poland Arkadiusz Nowiński został szefem Volvo Cars odpowiedzialnym za region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Nadal pozostanie szefem polskiego oddziału, którym kieruje od 10 lat. Na nowym stanowisku będzie odpowiadał m.in. za strategię cenową, ofertę produktową oraz finansową w 66 krajach. Nowiński związany jest z Volvo Car Poland od 2004 r. – był m.in. dyrektorem finansowym. Wcześniej pracował w firmach konsultingowych: KPMG oraz w londyńskim biurze Grand Thornton. Ukończył finanse i bankowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz International Finance and Investment na University of Derby w Wielkiej Brytanii.

***

Barometr

• Największe ograniczenie luki VAT w latach 2013–17 nastąpiło w Polsce, na Malcie i Cyprze – wynika z raportu Komisji Europejskiej. Największa luka utrzymuje się w Rumunii (35,5 proc. potencjalnych przychodów z VAT) i w Grecji (33,6 proc.), najmniej podatku unikanego jest w Szwecji, Luksemburgu i na Cyprze (po ok. 1 proc.). Komisja Europejska szacuje, że od 2013 r. luka VAT w Polsce zmniejszyła się z 27 do ok. 14 proc. w 2017 r., a w 2018 r. mogła wynieść ok. 9 proc. Oznacza to, że Polska wciąż może poprawić ściągalność podatków, ale korzyści z tego tytułu w 2020 r. będą ograniczone.

• 46 proc. polskich rodzin wydaje miesięcznie od 100 do 300 zł na zajęcia pozalekcyjne swoich dzieci – wynika z raportu Polaków portfel własny – rodzina w szkole, przygotowanego przez Santander Consumer Bank. 18 proc. rodziców przeznacza na ten cel między 300 a 500 zł. Natomiast ponad 500 zł wydaje jedynie 9 proc. rodzin. W tej grupie są też mieszkańcy największych miast, którzy na aktywności pozalekcyjne przeznaczają nawet 1500 zł miesięcznie. Największa grupa rodziców (62 proc.) finansuje zajęcia sportowe, 39 proc. – naukę angielskiego, a 22 proc. lekcje muzyki i śpiewu. Jednak co czwarty badany rodzic deklaruje, że w przypadku problemów finansowych w pierwszej kolejności zrezygnowałby właśnie z płacenia za dodatkowe zajęcia.

• W pierwszej połowie 2019 r. wydatki na reklamę w mediach wyniosły 4,7 mld zł. To o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej – podał dom mediowy Starcom. Ale wzrosty dzięki akcjom marketingowym odnotowały tylko internet (wzrost o 7,8 proc.) i kina (o 6,4 proc.). W telewizji, będącej największym kanałem reklamowym, skurczyły się o 1,8 proc., w radiu o 1,3 proc. Wydatki na reklamę zewnętrzną były niższe o 0,5 proc., zaś na dzienniki i magazyny odpowiednio o 9,4 proc. i 9 proc. Spadki wynikają przede wszystkim z ograniczenia wydatków przez branżę handlu detalicznego (o 7,9 mln zł, czyli 6,2 proc.) i farmaceutycznego (o 6,1 mln zł, 11,4 proc.). Branża turystyczna zainwestowała w reklamę 0,8 mln zł więcej (+25,4 proc.), zaś motoryzacja o 0,1 mln zł (+2,4 proc.).

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Już po raz trzeci Forum Odpowiedzialnego Biznesu przyznało nagrody (w sześciu kategoriach) osobom, które przez działalność zawodową oraz zaangażowanie poza pracą promują ideę społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce oraz wprowadzają realne zmiany w swoich środowiskach. Więcej na www.polityka.pl/csr

Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Czy jesienią PiS odda władzę? Zachodzące procesy pokazują, że tak, ale...

Moim bazowym scenariuszem jest utrata władzy przez PiS, daję mu 55 proc. szans realizacji. Drugi dosyć silny, aczkolwiek mniej prawdopodobny, powiedzmy na 35 proc., to wygrana PiS i potem rząd koalicyjny z Konfederacją albo jej częścią – rozmowa z Andrzejem Bobińskim, dyrektorem ośrodka analitycznego Polityka Insight.

Rafał Kalukin
03.05.2023
Reklama