Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Od 12 do 31 października w całym kraju trwać będzie kampania pod hasłem French Touch.Jane Barlow/PA Images/Getty Images Od 12 do 31 października w całym kraju trwać będzie kampania pod hasłem French Touch.
Wojciech Gątkiewiczmateriały prasowe Wojciech Gątkiewicz

Wydarzenia

Krajowa Spółka Cukrowa, konsorcjum kilkudziesięciu cukrowni z całej Polski, dostanie 200 mln zł ze Skarbu Państwa na rozwój, inwestycje i stworzenie Krajowego Holdingu Spożywczego. Do nowej grupy dołączą państwowe zakłady magazynujące zboże (Elewarr) oraz nowe młyny. Dodatkowo zostaną uruchomione dwa porty dla eksportu polskiego zboża. Nowy holding ma zajmować się „stabilizacją, promocją i regulacją rynku rolno-spożywczego”.

• Jeszcze w tym roku na tory wyjedzie pierwsza lokomotywa elektryczna Dragon 2. To efekt kontraktu PKP Cargo z producentem lokomotyw – firmą NEWAG – na zakup 31 lokomotyw elektrycznych. Dragon 2 jest sześcioosiową ciężką lokomotywą wielosystemową polskiej konstrukcji. Może być zasilana z trakcji o różnym napięciu, co przyspieszy przewozy na trasach międzynarodowych. Grupa PKP Cargo to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce. W ubiegłym roku przewiozła ona 121,9 mln ton ładunków.

• Od 12 do 31 października w całym kraju trwać będzie kampania pod hasłem French Touch. To piąta edycja wydarzenia organizowanego przez agencję Cryptone, wspieraną przez Ambasadę Francji w Polsce, oraz 60 firm partnerskich. Celem akcji jest szerzenie wiedzy o francuskiej kulturze, sztuce i kuchni. Miłośnicy tego kraju w wybranych miejscach będą mogli kupować odzież i produkty spożywcze pochodzące z Francji, jak również wziąć udział w imprezach kulturalnych, w tym Show French Touch z udziałem artystów z paryskiej rewii Moulin Rouge.

• 1 października weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT, która przewiduje obniżenie niższej stawki PIT z 18 do 17 proc. i co najmniej dwukrotne podwyższenie kosztów uzyskania przychodów. Zmiany spowodują, że osoba zarabiająca średnią krajową zyska miesięcznie kilkadziesiąt złotych.

***

Kadry

• Producent armatury sanitarnej i techniki grzewczej Grupa Ferro (obecna w 30 krajach) ma nowego prezesa. Został nim Wojciech Gątkiewicz, który w marcu tego roku objął stanowisko wiceprezesa firmy odpowiedzialnego za rozwój i realizację strategii. Wcześniej był m.in. prezesem w spółkach: Pfleiderer Grajewo, Lafarge Dachy, Braas Polska. Gątkiewicz ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Jakub Faryś, od 17 lat pełniący funkcję prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), został szefem Komitetu Członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (Liaison Committee – ACEA). Współpracuje ono m.in. z Komisją Europejską przy tworzeniu przepisów dotyczących przemysłu motoryzacyjnego. PZPM jest członkiem LC-ACEA od 15 lat. Sam Faryś od początku pracy zawodowej związany jest z motoryzacją. Był m.in. dyrektorem sprzedaży i marketingu u wyłącznego importera marki Saab w Polsce oraz w Scania Polska. Studiował na Politechnice Warszawskiej

***

Barometr

• Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A – z perspektywą stabilną. Analitycy uznali, że polska gospodarka i sektor finansowy są stabilne. Fitch docenia spadek relacji długu publicznego do PKB i zapowiedzi utrzymania deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB. W połowie października swoje ratingi zaktualizują agencje: S&P i Moody’s, które mogą wziąć pod uwagę obietnice wyborcze PiS skutkujące wzrostem kosztów pracy i spadkiem konkurencyjności przedsiębiorstw. /Polityka Insight

• Z raportu „Workforce View in Europe 2019” przygotowanego przez firmę ADP Polska (usługi kadrowo-płacowe) wynika, że nowe technologie i automatyzacja odegrają kluczową rolę na rynku pracy. Tak uważa 56 proc. badanych z Polski. Z kolei 74 proc. sądzi, że nigdy nie zostaną zastąpieni przez maszyny. Częściej są o tym przekonane osoby w wieku powyżej 55 lat niż te z krótkim stażem pracy. Wśród nowych rozwiązań, jakie będą stosowane w firmach, 29 proc. wskazywało na biometrię (identyfikację na produktach cech fizycznych), 18 proc. na wirtualną rzeczywistość, a 17 proc. na blockchain (zakodowane bazy danych). Zmian związanych z automatyzacją procesów najbardziej obawiają się osoby pracujące w finansach – 41 proc. badanych.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• 24 października we Wrocławiu Europejski Fundusz Leasingowy organizuje konferencję „CSR w MŚP – wyzwania, dylematy, trendy”. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie raport „CSR w MŚP. Pod lupą”, który jest efektem badań przeprowadzonych wśród 500 małych i średnich firm. Zaproszeni eksperci obalą też mit, że na CSR stać tylko duże korporacje. Udział w konferencji jest bezpłatny. Więcej informacji na: https://media.efl.pl/releases/464586.

***

Technologie

Google Cloud został strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej (spółki należącej do PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju). To pierwsza współpraca globalnej firmy z partnerem z Europy Środkowej. Zakłada m.in. stworzenie w Polsce hubu infrastruktury technicznej i oprogramowania. Polska spółka będzie zajmowała się sprzedażą usług chmurowych dostępnych w Google Cloud Platform, m.in. Compute Engine czy App Engine. Dzięki tej współpracy polskie firmy zyskają dostęp do najnowszych technologii i narzędzi analitycznych.

• Brytyjski fintech Revolut, umożliwiający bezprowizyjne płatności w 150 walutach, podpisał umowę z amerykańską organizacją płatniczą Visa. Przewiduje ona wejście Revoluta na 24 nowe rynki, m.in. do Australii, Japonii, USA, Rosji, Kanady i Ukrainy. Dzięki współpracy firma będzie wydawała klientom karty Visa. Revolut oferuje usługi dla ok. 7 mln osób na świecie, w tym ok. 700 tys. w Polsce. W Krakowie mieści się największe centrum operacyjne Revoluta zatrudniające ponad 350 osób.

Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Rynek; s. 41
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama