Rynek

Gotowy czy indywidualny projekt domu – na co warto postawić?

Gotowy czy indywidualny projekt domu – na co warto postawić? Gotowy czy indywidualny projekt domu – na co warto postawić? mat. pr.
Kiedy już zdecydujesz się na budowę własnego domu, kolejną trudną decyzją będzie wybór pomiędzy gotowym, a indywidualnym projektem budynku. Które rozwiązanie okaże się korzystniejsze? W niniejszym artykule przedstawiamy wady i zalety obydwu opcji.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. To nie dziwi, bo przecież takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści. Widzisz wizualizację domu, kosztorys przedsięwzięcia i dokumentację dotyczącą nieruchomości. Dzięki tej ostatniej możesz sprawnie przeprowadzić budowę i szybko się wprowadzić. Z drugiej strony, jeśli podjąłeś decyzję o budowie domu, może jednak warto zainwestować w indywidualny projekt? Dzięki temu uzyskasz nieruchomość, która w pełni sprosta twoim potrzebom i oczekiwaniom, a przy tym będzie oryginalna.

Oszczędności

Jeżeli marzy ci się własny dom, a z drugiej strony masz ograniczony budżet, to gotowy projekt może się okazać strzałem w dziesiątkę. Jego koszty będą znacznie niższe, nawet jeśli uwzględni się wydatki związane z przystosowaniem do posiadanej działki. Łączny koszt takiego projektu wynosi około 2-5 tysięcy złotych, przy czym ostateczna cena zależy od kilku czynników, w tym między innymi metrażu, czy zastosowania nowoczesnych rozwiązań pozwalających stworzyć dom energooszczędny.

Czas realizacji

Kolejny, bardzo ważny dla inwestora, czynnik to czas. Ten również przemawia na korzyść gotowych projektów domów. Niemal od razu po zakupie można wystąpić o pozwolenie na budowę i rozpocząć czynności adaptacyjne budynku pod grunt. W tym wypadku, wszystkie niezbędne formalności i dokumentacje są wysyłane na skrzynkę mailową klienta w kilka dni od zapłaty. Tymczasem indywidualny projekt wiąże się z długi czasem tworzenia planu, wykonywania pomiarów i przymiarek, a także negocjacji na linii klient-architekt.

Widzisz, co kupujesz

W przypadku gotowych projektów domów od razu masz wgląd do tego, jak ostatecznie będzie prezentował się budynek oraz jego najbliższe otoczenie. To duża zaleta, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że przystosowanie projektu do działki wiąże się nierzadko z koniecznością przeprowadzenia pewnych zmian. To z kolei może oznaczać większe zaangażowanie czasowe oraz dodatkowe koszty.

Spełnia twoje potrzeby i oczekiwania

Indywidualne projekty domów mają tę przewagę, że od początku do końca tworzysz budynek, który możliwie najlepiej spełni twoje oczekiwania i potrzeby. To szczególnie istotne, jeśli masz nietypowe, niestandardowe preferencje. Wiedz jednak, że świetnie dopasowany może być również gotowy projekt domu – w razie potrzeby architekt naniesie pożądane zmiany i udoskonali koncepcję. Będzie wiązało się to z dodatkową opłatą, jednak w ostatecznym rozrachunku i tak okaże się tańsze, niż stworzenie projektu od zera.

Czy gotowe projekty posiadają dobrej jakości dokumentację?

Wielu inwestorów obawia się gotowych projektów domów. Uważają, że skoro są one znacznie tańsze od indywidualnych, to mogą posiadać na przykład niepełną lub niedokładną dokumentację. Jednak nic bardziej mylnego. Każdy projekt zawiera wszelkie niezbędne dokumenty, w tym plan architektoniczny, instalacji wodociągowej, konstrukcji budynku, czy też rozkład elektryczności. Ma wszystko to, co jest niezbędne, aby uzyskać pozwolenie na budowę, a także szybko i sprawnie zrealizować inwestycję mieszkaniową.

Kupując gotowy projekt masz pewność, że został on już sprawdzony i przetestowany. Ktoś już go kiedyś kupił, zatem usterki i inne niedogodności, które u niego wystąpiły, mogły zostać skorygowane w nowym, ulepszonym planie. Dlatego zyskujesz bezpieczeństwo i pewność, że realizacja inwestycji nie przysporzy kłopotu, i że w nowym domu nie spotkasz przykrych niespodzianek.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020
Reklama