Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Gotowy czy indywidualny projekt domu – na co warto postawić?

Gotowy czy indywidualny projekt domu – na co warto postawić? Gotowy czy indywidualny projekt domu – na co warto postawić? mat. pr.
Kiedy już zdecydujesz się na budowę własnego domu, kolejną trudną decyzją będzie wybór pomiędzy gotowym, a indywidualnym projektem budynku. Które rozwiązanie okaże się korzystniejsze? W niniejszym artykule przedstawiamy wady i zalety obydwu opcji.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. To nie dziwi, bo przecież takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści. Widzisz wizualizację domu, kosztorys przedsięwzięcia i dokumentację dotyczącą nieruchomości. Dzięki tej ostatniej możesz sprawnie przeprowadzić budowę i szybko się wprowadzić. Z drugiej strony, jeśli podjąłeś decyzję o budowie domu, może jednak warto zainwestować w indywidualny projekt? Dzięki temu uzyskasz nieruchomość, która w pełni sprosta twoim potrzebom i oczekiwaniom, a przy tym będzie oryginalna.

Oszczędności

Jeżeli marzy ci się własny dom, a z drugiej strony masz ograniczony budżet, to gotowy projekt może się okazać strzałem w dziesiątkę. Jego koszty będą znacznie niższe, nawet jeśli uwzględni się wydatki związane z przystosowaniem do posiadanej działki. Łączny koszt takiego projektu wynosi około 2-5 tysięcy złotych, przy czym ostateczna cena zależy od kilku czynników, w tym między innymi metrażu, czy zastosowania nowoczesnych rozwiązań pozwalających stworzyć dom energooszczędny.

Czas realizacji

Kolejny, bardzo ważny dla inwestora, czynnik to czas. Ten również przemawia na korzyść gotowych projektów domów. Niemal od razu po zakupie można wystąpić o pozwolenie na budowę i rozpocząć czynności adaptacyjne budynku pod grunt. W tym wypadku, wszystkie niezbędne formalności i dokumentacje są wysyłane na skrzynkę mailową klienta w kilka dni od zapłaty. Tymczasem indywidualny projekt wiąże się z długi czasem tworzenia planu, wykonywania pomiarów i przymiarek, a także negocjacji na linii klient-architekt.

Widzisz, co kupujesz

W przypadku gotowych projektów domów od razu masz wgląd do tego, jak ostatecznie będzie prezentował się budynek oraz jego najbliższe otoczenie. To duża zaleta, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że przystosowanie projektu do działki wiąże się nierzadko z koniecznością przeprowadzenia pewnych zmian. To z kolei może oznaczać większe zaangażowanie czasowe oraz dodatkowe koszty.

Spełnia twoje potrzeby i oczekiwania

Indywidualne projekty domów mają tę przewagę, że od początku do końca tworzysz budynek, który możliwie najlepiej spełni twoje oczekiwania i potrzeby. To szczególnie istotne, jeśli masz nietypowe, niestandardowe preferencje. Wiedz jednak, że świetnie dopasowany może być również gotowy projekt domu – w razie potrzeby architekt naniesie pożądane zmiany i udoskonali koncepcję. Będzie wiązało się to z dodatkową opłatą, jednak w ostatecznym rozrachunku i tak okaże się tańsze, niż stworzenie projektu od zera.

Czy gotowe projekty posiadają dobrej jakości dokumentację?

Wielu inwestorów obawia się gotowych projektów domów. Uważają, że skoro są one znacznie tańsze od indywidualnych, to mogą posiadać na przykład niepełną lub niedokładną dokumentację. Jednak nic bardziej mylnego. Każdy projekt zawiera wszelkie niezbędne dokumenty, w tym plan architektoniczny, instalacji wodociągowej, konstrukcji budynku, czy też rozkład elektryczności. Ma wszystko to, co jest niezbędne, aby uzyskać pozwolenie na budowę, a także szybko i sprawnie zrealizować inwestycję mieszkaniową.

Kupując gotowy projekt masz pewność, że został on już sprawdzony i przetestowany. Ktoś już go kiedyś kupił, zatem usterki i inne niedogodności, które u niego wystąpiły, mogły zostać skorygowane w nowym, ulepszonym planie. Dlatego zyskujesz bezpieczeństwo i pewność, że realizacja inwestycji nie przysporzy kłopotu, i że w nowym domu nie spotkasz przykrych niespodzianek.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama