Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Wszyscy płacimy za Turów. I to od ponad 200 lat

Kopalnia węgla brunatnego w Turowie Kopalnia węgla brunatnego w Turowie Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta
Czas najwyższy na refleksję nad szkodami społecznymi wyrządzanymi przez tę kopalnię – pisze aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Greenpeacemat. pr. Greenpeace

W 1802 r. w okolicach Opolna-Zdroju, które nie miało wtedy jeszcze uzdrowiskowego statusu, rozpoczęło się wydobycie węgla brunatnego. To początki górniczej działalności na terenie obecnej kopalni w Turowie. Oczywiście nikt nie potrafił przewidzieć, że za 220 lat rozgorzeje tu jeden z poważniejszych konfliktów przygranicznych Polski i Czech. Obu krajów nie było nawet na mapie.

Dzisiaj, także dzięki debacie publicznej na temat konfliktu wokół Turowa, większość z nas zdaje sobie już sprawę, że kopalnie są szkodliwe dla klimatu i należy dążyć do ich zamknięcia. Oprócz negatywnego wpływu na środowisko z wydobyciem węgla wiąże się cały ogrom szkód społecznych. O nich mówimy dużo mniej, choć ich skutki już teraz można obserwować na terenach sąsiadujących z podobnymi inwestycjami. Zarówno w bardziej doraźnym, jak i w tym przyszłościowym sensie przede wszystkim lokalne społeczności tracą na pozyskiwaniu przez Polskę paliw kopalnych.

Jedną z wyniszczających form ich wydobycia są kopalnie odkrywkowe związane z węglem brunatnym. Destabilizują otoczenie, niszczą środowisko, prowadzą do załamań mikrocywilizacyjnych. Żeby zrozumieć, jak wiele tracimy na bezmyślnej eksploatacji zasobów naturalnych, prześledźmy dwustuletnią historię miejscowości sąsiadującej z Turowem, którą odwiedziłam. Jej obecny stan bardzo mnie poruszył.

Czytaj też: Stawka większa niż Turów. O co się toczy spór z Czechami?

Sanatorium starsze niż Turów

W 1836 r.

Reklama