Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Następny przystanek: podwyżka cen biletów. Samorządy nie mają wyjścia

Pasażerowie na dworcu PKP w Poznaniu Pasażerowie na dworcu PKP w Poznaniu Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Bilety na koleje regionalne już podrożały, podobnie stać się może z komunikacją miejską. Gdy samorządowcy próbują desperacko spiąć budżety, rząd może triumfować. Finansowane przez niego pociągi inflacją się nie przejmują.

Łodzianie jeżdżący tramwajami i autobusami mogą odetchnąć z ulgą, ale tylko na chwilę. Z powodów proceduralnych ogromna podwyżka cen biletów zostanie nieco opóźniona. Jazda komunikacją miejską będzie droższa nie od 1 stycznia, jak chciały władze miasta, a prawdopodobnie od 1 marca. Wówczas bilet miesięczny dla płacących podatki w Łodzi ma kosztować aż 126 zł (teraz 96 zł). Zdrożeją także bilety dla podróżujących okazjonalnie – z 3 do 4 zł (40-minutowy) oraz z 3,80 do 5 zł (godzinny).

Czytaj także: Dlaczego miasta ograniczają komunikację publiczną

PiS tyko czeka na ogłoszenie podwyżek

Władze Łodzi twierdzą, że podwyżek nie da się uniknąć, bo drastycznie rosną wydatki za paliwo, a przede wszystkim za energię elektryczną. Równocześnie miasto, jak wszystkie samorządy, traci przychody podatkowe z powodu tzw. Polskiego Ładu. Podobne podwyżki jak w Łodzi grożą pasażerom także w innych miastach. Nie wyklucza ich na przykład prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jednak dla samorządowców to bardzo trudny i niewygodny temat, bo przecież jesienią 2023 r. czekają ich kolejne wybory. Opozycyjni radni PiS tylko czekają na ogłoszenie podwyżek, by temat wykorzystać w kampanii. Na razie zatem wielu włodarzy utrzymuje ceny na dotychczasowym poziomie i zwiększa dotacje do transportu zbiorowego z i tak napiętych lokalnych budżetów. To niezbędny krok, bo na przykład w stolicy czy Gdańsku przychody z biletów pokrywają już tylko ok. 20 proc. kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Przed pandemią było to 35–40 proc.

Samorządy bez dotacji

Mamy do czynienia z sytuacją absurdalną. Z jednej strony to właśnie dobry transport zbiorowy, zachęcający do zostawienia własnego samochodu pod domem, pomaga w poprawie jakości powietrza i zmniejsza korki. A równocześnie to właśnie komunikacja miejska jest jednym z największych przegranych ostatnich dwóch lat. Demonizowana niesłusznie przez rząd jako miejsce o wyjątkowo dużym ryzyku zakażenia koronawirusem (przeczą temu liczne badania naukowe przeprowadzane w różnych krajach) mocno ucierpiała zwłaszcza w czasie pierwszej fali pandemii. Jednak i w kolejnych miesiącach liczba pasażerów nie wróciła do poziomów przedpandemicznych. Jedni jazdy autobusem czy tramwajem zwyczajnie się boją, inni pracują zdalnie, więc przemieszczają się rzadziej niż dotąd.

Czytaj także: Podziemne zawijasy. M3 według ratusza nie ma sensu

Inaczej niż we Francji czy Niemczech samorządowcy nie dostali od rządu żadnych rekompensat mających wyrównać znacznie niższe wpływy ze sprzedaży biletów. A teraz transport zbiorowy, zwłaszcza ten elektryczny (czyli zeroemisyjny, najbardziej przyjazny środowisku), jest poszkodowany z powodu eksplozji cen prądu. Na przykład stołeczne metro za każdą kilowatogodzinę w przyszłym roku zapłaci o ponad 80 proc. więcej niż w tym. Na razie miasta szukają oszczędności, testują cięcia w rozkładach jazdy i ograniczają inwestycje. To wszystko w chwili, gdy rozwój transportu zbiorowego powinien być priorytetem.

Intercity i TLK po staremu – rząd dotuje swoich

Czy są zatem dobre wiadomości dla pasażerów? Fala podwyżek przetoczyła się również przez koleje regionalne, finansowane z budżetów samorządów wojewódzkich. Tam również znacznie droższy prąd spowodował zmiany w cennikach nawet o kilkanaście procent. Niekorzystny trend nie dotknął tylko jednego przewoźnika. To państwowa spółka PKP Intercity, mająca praktycznie monopol w obsłudze połączeń dalekobieżnych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że także ten przewoźnik chciał podwyższyć ceny biletów, a dodatkowo ograniczyć oferty promocyjne, ale rząd się nie zgodził. W zamian PKP Intercity może liczyć w przyszłym roku na znacznie wyższą dotację do przewozów. To dowód na to, jak wielką rolę w transporcie zbiorowym odgrywają publiczne pieniądze. Dysponuje nimi rząd i to jemu wdzięczni mają być pasażerowie pociągów IC czy TLK. Za to samorządowcy są na z góry przegranej pozycji. Albo rozwścieczą pasażerów podwyżkami cen, albo rozczarują cięciami w rozkładach jazdy.

Czytaj także: „Ja tu tylko bilety sprzedaję!”. Z życia pasażera w Polsce

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną