Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Magazyny nowej generacji

Konstrukcje oparte na profilach aluminiowych mogą funkcjonować zarówno jako rozwiązania tymczasowe, jak i hale zaprojektowane nawet na pięćdziesiąt lat użytkowania. Konstrukcje oparte na profilach aluminiowych mogą funkcjonować zarówno jako rozwiązania tymczasowe, jak i hale zaprojektowane nawet na pięćdziesiąt lat użytkowania. Shutterstock
Innowacyjne rozwiązania pozwalają dzisiaj na tworzenie wydajnych i przyjaznych środowisku hal. Także w wersji namiotowej.

Jak przechowywać produkty w sposób bezpieczny, a przy tym ograniczać zużycie energii i emisję szkodliwych substancji? W ciągu kilku ostatnich lat nowoczesne technologie zrewolucjonizowały branżę logistyki, magazynowania i dystrybucji. Kiedyś „inteligentne magazyny” były tylko modnym hasłem. Dzisiaj stają się rzeczywistością. – Od lat śledzimy i wdrażamy najnowsze trendy w zakresie technologii w nieruchomościach, określanych mianem PropTech (skrót od angielskiego określenia property technology”). Z jednej strony ułatwiają one pracę nam i naszym klientom, a z drugiej – pozwalają na oszczędności. Równocześnie są jedną z głównych metod zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Już na etapie projektowania budynku tworzymy jego wirtualny model w technologii BIM (Building Information Modeling). Dzięki temu maksymalizujemy ergonomię obiektu tak, aby był na przykład jak najbardziej wydajny pod kątem utraty lub utrzymania ciepła – przekonuje Waldemar Witczak, dyrektor regionalny SEGRO.

Nie brakuje przykładów zastosowania nowoczesnych technologii w branży magazynowej. Rewolucję w zakresie bezpieczeństwa i płynności ruchu przynosi system automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, który skraca czas wjazdu z dwóch minut do dwóch sekund. Dzięki temu pojazd czekający na wjazd emituje mniej spalin. Kolejne obiekty są wyposażane w ładowarki do pojazdów elektrycznych i hybryd. Ważną „zieloną” zmianą jest też przechodzenie na energooszczędne LED-y, które zużywają o ponad 30 proc. energii mniej niż tradycyjne oświetlenie. LED emituje mniej ciepła i promieniowania UV, co oznacza, że można je bezpiecznie stosować także w magazynach, w których przechowywane są produkty wrażliwe na temperaturę lub promieniowanie UV. Coraz więcej obiektów magazynowych stawia na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Hale świetnie nadają się również do instalowania paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim znaczna część energii może być produkowana na miejscu.

Ciekawą, a wciąż niedocenianą alternatywą są hale namiotowe. Konstrukcje powszechnie kojarzone z namiotami raczej nie wzbudzają zaufania większości inwestorów poszukujących solidnej hali magazynowej czy produkcyjnej. Wynika to z braku wiedzy na temat realnych możliwości tego typu konstrukcji opartych na profilach aluminiowych, które mogą funkcjonować zarówno jako rozwiązania tymczasowe, jak i hale zaprojektowane nawet na pięćdziesiąt lat użytkowania. Są one dostosowane tak jak tradycyjnie budowane obiekty do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych.

Co ciekawe, Elon Musk w hali namiotowej ulokował linię produkcyjną Tesli i wykorzystuje tego typu obiekty do montażu rakiet w swojej kolejnej firmie SpaceX. Hale namiotowe sprawdzą się zresztą nie tylko w słonecznej Kalifornii. – Z prawnego punktu widzenia hale namiotowe mogą być obiektami tymczasowymi, które da się postawić na okres 180 dni w oparciu o zezwolenie, lub konstrukcjami stałymi, wymagającymi pozwolenia na budowę. Izolowana hala namiotowa ze ścianami z płyty warstwowej i dachem pompowanym, która ma być stałym magazynem lub halą produkcyjną, nie będzie obiektem tymczasowym. Zazwyczaj hale namiotowe nie wymagają betonowych fundamentów. Wystarczającym podłożem jest kostka brukowa lub asfalt, co redukuje czas i koszty inwestycji. Jednak w przypadku większych hal niezbędne są betonowe stopy fundamentowe lub całe fundamenty. Spektakularny przykład hali namiotowej spełniającej funkcję magazynu przeznaczonego na dekady użytkowania to magazyn zrealizowany przez Pol-Plan na Śląsku dla polskiego producenta mebli – mówi Benedykt Bródka, właściciel firmy Pol-Plan.

W izolowanych halach namiotowych firmy przechowują na przykład nawozy azotowe wymagające zabezpieczenia przed wilgocią, panele fotowoltaiczne, samoloty, maszyny rolnicze i siano. Wykorzystując to rozwiązanie, można szybciej reagować na rosnący popyt, elastycznie zwiększając powierzchnię magazynową czy produkcyjną. Zaoszczędzony kapitał warto przeznaczyć na przykład na inwestycję w automatyzację gospodarki magazynowej. Hale namiotowe sprawdzają się także jako hale produkcyjne. Takie obiekty mogą powstać w zaledwie kilka dni, a koszt ich realizacji jest znacząco niższy od tradycyjnie budowanej hali. Hale namiotowe mogą też być zintegrowane z fotowoltaiką. Panele są instalowane na jednej z połaci dachu na specjalnej podkonstrukcji nad poszyciem z termopianki PCV. Aby uwzględnić takie dodatkowe obciążenie, trzeba po prostu w odpowiedni sposób zaprojektować konstrukcję hali, aby nadal zapewniała wymaganą zdolność do przenoszenia lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych.

Polityka 14.2023 (3408) z dnia 28.03.2023; Transport, spedycja, logistyka; s. 50
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama