Rynek

Dyskretny urok luksusu

Botanica, Gdańsk Jelitkowo Botanica, Gdańsk Jelitkowo Tom Kurek
O stylu „quiet luxury” media rozpisują się co najmniej od kilku miesięcy. Dzięki kultowym już serialom czy postaciom popkultury możemy go zdefiniować jako „luksus, który nie epatuje luksusem”. Nie musi nic nikomu udowadniać, charakteryzując się prostotą i ponadczasowością. Odnosi się nie tylko do mody, choć przez modę tłumaczony jest najczęściej. Quiet luxury to bowiem pewna filozofia, implikująca życiowe wybory – jak wyglądać, gdzie mieszkać, czy w co inwestować.

Nie ma drugiego segmentu rynku, który byłby tak odporny na zawirowania i kryzysy niż dobra luksusowe. Trudno się dziwić. W obliczu utraty poczucia bezpieczeństwa, szuka się najlepszych rozwiązań dla ochrony kapitału oraz stabilnych inwestycji – w Polsce najchętniej w mieszkania i apartamenty. Te z najwyższej półki z każdym rokiem będą zyskiwać najwięcej na wartości, analogicznie do unikatowych dóbr luksusowych. Dlaczego? Właśnie z powodu niewielkiej ich dostępności. Limitowane edycje, marki zarezerwowane dla koneserów, czy pojedyncze, skrojone na miarę projekty z czasem mogą stać się bezcenne. Jak wynika z raportu Bain & Company, całkowita wartość segmentu lokali luksusowych wzrosła w 2022 r. o 21 proc. Szacuje się, że w ciągu 10 lat od zainwestowania ich wartość może wzrosnąć nawet 100 proc. Jak zatem wybrać luksusowy apartament, który stanowiłby ponadczasową wartość samą w sobie? Czy duch quiet luxury przyświeca również twórcom nieruchomości z górnej półki? Poniżej omawiamy najważniejsze wyznaczniki stylu na przykładzie trójmiejskich inwestycji lidera segmentu – Invest Komfort.

Unikatowość

Największym zainteresowaniem wyznawców trendu quiet luxury cieszą się marki i produkty niszowe, po które sięgną prawdziwi koneserzy. Tak jest w przypadku wszystkich inwestycji Invest Komfort. Sygnowane przez dewelopera apartamentowce i kompleksy mieszkaniowe powstają w najbardziej pożądanych częściach Trójmiasta – Opacka w sąsiedztwie Katedry Oliwskiej, Nowe Orłowo przy słynnym klifie w Gdyni, czy Botanica obok plaży w gdańskim Jelitkowie. Doskonale wpisują się w charakter miejsc, w których powstają, odzwierciedlając kontekst historyczny i krajobrazowy. Każda inwestycja jest przemyślana w najdrobniejszym szczególe, a wszystkie rozwiązania opracowane z myślą o konkretnym kliencie, który z racji swoich potrzeb – osobistych czy inwestycyjnych, wybierze dany adres. Żaden z projektów więcej się nie powtórzy. Kolejne zostaną zrealizowane w innym miejscu, klimacie i otoczeniu… Co więcej – oferta Invest Komfort jest niezwykle limitowana. Deweloper zwykle tworzy pojedyncze budynki lub niewielkie zespoły mieszkaniowe. Ich wartość rośnie z dnia na dzień ze względu na właśnie ograniczoną dostępność oraz walory wręcz kolekcjonerskie.

Nowe Orłowo, GdyniaTom KurekNowe Orłowo, Gdynia

Ponadczasowość

Mianem ikon stylu określa się przedmioty, zjawiska czy ludzi, którzy mimo upływu lat i zmieniających się trendów, pozostają wierni pewnym określonym wartościom – dziedzictwu kulturowemu, najwyższej jakości wykonania, odpowiednio dobranym materiałom i przede wszystkim prostocie formy. To również kwintesencja quiet luxury. Realizacje Invest Komfort zawsze stanowią dialog z niezwykłą trójmiejską historią czy nadmorską naturą. Opacka w Oliwie swoim kształtem i detalem nawiązuje do architektury Starej Oliwy, a wykończenia wnętrz to hołd złożony sąsiedztwu, w tym słynnym na cały świat organom, które zainspirowały twórców do zastosowania miedzi i obłych kształtów. Nowe Orłowo, usytuowane przy słynnym klifie, idealnie wpisuje się w klimat modernistycznych gdyńskich willi. Budynki nie epatują zbędnym dekorem. Tu forma mówi wszystko. W kompleksie Botanica mamy zaś do czynienia z usytuowaniem budynków na kształt meandrującej rzeki, dzięki czemu mieszkańcy mają zapewnioną maksymalną prywatność. Nadmorski pejzaż sprawił, że nabrały kształtów archetypu domu. Wszędzie zastosowano najwyższej jakości materiały, które zawsze będą cieszyć się uznaniem koneserów i przy okazji – przepięknie patynować – kamień, drewno, czy szlachetne metale.

Minimalizm

Mniej znaczy więcej – to maksyma, która definiuje styl quiet luxury. U jego miłośników próżno szukać krzyczących ozdób i przeskalowanych detali. Najlepsza architektura również broni się prostą formą i odpowiednio dobraną paletą barw, na co deweloper zwraca szczególną uwagę. Każdy zespól mieszkaniowy to idealna synergia kształtów i kolorów, począwszy od bryły, przez charakter i wyposażenie części wspólnych, po architekturę zieleni. Przywołajmy tu choćby jedną z ostatnich realizacji dewelopera – apartamenty Smolna Sopot. W doskonale wyposażonych przestrzeniach wspólnych nie ma ani jednego przedmiotu, który nie służyłby komfortowi mieszkańców. Dzięki takiemu zabiegowi uwypuklona zostaje szlachetność wnętrz oraz atmosfera spokoju i prywatności.

Smolna, Sopot, przestrzenie wspólne dla mieszkańcówmat. pr.Smolna, Sopot, przestrzenie wspólne dla mieszkańców

Ręczna robota

W dobie masowości i sztampowości szczególnej wartości nabiera wszystko, co zostało stworzone w sposób indywidualny, tradycyjnymi metodami. Czy efekty pracy rzemieślniczej można przenieść w obszar budowania kompleksów mieszkaniowych? Invest Komfort, z niezwykłą pieczołowitością pracując nad detalami wykończeniowymi poszczególnych inwestycji, od lat korzysta z pracy lokalnych specjalistów. Co więcej – do współpracy zaprasza też trójmiejskich artystów, którzy dyskretnie wkomponowując swoje prace w poszczególne przestrzenie, nadają im walorów galeryjnych. Studiując każdy detal na Opackiej, w Botanice czy w Nowym Orłowie, śmiało możemy powiedzieć, że został on podniesiony do rangi sztuki. Tu nie ma tu miejsca na pospolitość i powtarzalność.

Decyzja na lata

Zwolennicy quiet luxury nie epatują luksusem. Jednak do pomnażania swojego majątku podchodzą w sposób niezwykle racjonalny. Doskonale wiedzą, że wybory zakupowe których dokonują, będą procentować przez wiele lat. Mody mijają, nawet w kwestii otaczania się przedmiotami z najwyższej półki. Wartości nabierają dobra ponadczasowe, odporne na chwilowe trendy. Zawsze będą stanowić zabezpieczenie i świetnie pracującą lokatę. Wysoka świadomość jakości i trwałości na lata to jeden z podstawowych wyznaczników projektów Invest Komfort. Deweloper pracuje tak, by realizowane zespoły mieszkaniowe przetrwały nawet 100 lat, stanowiąc harmonijny element pejzażu Trójmiasta. Prawdziwy luksus zawsze się obroni, a jak go rozpoznać w przypadku inwestycji w apartament – już wiemy.

Materiał przygotowany przez Invest Komfort

Polityka 24.2023 (3417) z dnia 05.06.2023; Rynek; s. 65
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama