Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Kredyt z systemem

Domy szeregowe zbudowane z betonu komórkowego. Domy szeregowe zbudowane z betonu komórkowego. MP Solbet
Od lipca łatwiej będzie zrealizować marzenie o własnym domu jednorodzinnym. W parze z bezpieczną pożyczką pójść powinien też wybór wydajnego systemu budowlanego oraz rozwiązania gwarantujące energooszczędność budynku.
Nowy dom ma być bezpieczny pod każdym względem, a stabilność raty kredytu jest równie ważna jak wysokość comiesięcznych rachunków.MP Krispol Nowy dom ma być bezpieczny pod każdym względem, a stabilność raty kredytu jest równie ważna jak wysokość comiesięcznych rachunków.

„Już na początku lipca dostępny ma być „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. To oficjalna nazwa państwowego programu wsparcia, dzięki któremu łatwiej będzie zaciągnąć pożyczkę w bankach. Najczęściej ten tańszy kredyt kojarzony jest z zakupem mieszkań, jednak będzie on również dostępny dla osób budujących dom jednorodzinny albo kupujących już gotową nieruchomość tego typu. Bez względu na to, czy chcemy sfinansować z kredytu zakup mieszkania czy budowę domu, zasady mają być takie same. Kredyt z państwowymi dopłatami (to dzięki nim oprocentowanie ma wynieść ok. 2 proc. zamiast 8–10 proc. jak w przypadku zwykłych pożyczek dostępnych na rynku) jest przeznaczony dla tych, którzy do tej pory nie mieli żadnej nieruchomości. To kluczowy warunek – ze wsparcia nie może skorzystać ten, kto ma lub nawet miał w przeszłości prawo własności lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego. Jeśli o kredyt stara się para, wówczas wspomniane ograniczenie dotyczy każdej z osób składających wniosek. Drugi warunek związany jest z wiekiem. Kredytobiorca nie może mieć więcej niż 45 lat, chociaż w przypadku par wystarczy, że jedna osoba nie przekroczyła tej granicy.

Maksymalna kwota kredytu z dopłatą wynosi 500 tys. zł w przypadku singli oraz 600 tys. dla par (niekoniecznie małżeństw) bez względu na to, czy mają dzieci. Także 600 tys. zł mogą pożyczyć osoby samotnie wychowujące dziecko. Pułap wkładu własnego został przez rząd ustalony na 200 tys. zł. W przypadku budowy domu kredyt może sfinansować jednocześnie zakup działki, jak i postawienie nieruchomości i jej wykończenie. Sama działka może również stanowić wkład własny. Jeśli jej wartość przekracza 200 tys. zł, wtedy wkład własny nie będzie mógł już obejmować środków pieniężnych. Pamiętajmy, że także w przypadku tej pożyczki banki muszą dokładnie zbadać zdolność kredytową klientów. Aby dostać pieniądze, nie wystarczy spełnić tylko warunków zapisanych w ustawie. Niezbędne są również odpowiednie dochody. Samo prawo do kredytu 2 proc. nie jest jednak uzależnione ani od poziomu zarobków, ani zgromadzonych dotąd oszczędności. Oznacza to, że mogą o niego ubiegać się także osoby zamożne czy z wysokimi dochodami.

Ważną i na razie mało znaną możliwością jest skorzystanie z „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”, aby dokończyć budowę własnego domu. Wiele osób, z powodu gigantycznego wzrostu kosztów zarówno materiałów budowlanych, jak i robocizny, musiało w ostatnim czasie wstrzymać swoje inwestycje. Teraz pojawia się możliwość wznowienia prac, bo preferencyjny kredyt będzie można wykorzystać na kontynuowanie budowy prowadzonej dotąd za gotówkę. Chodzi przy tym o kwotę maksymalnie 100 tys. zł w przypadku kredytobiorców prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe i 150 tys. zł, gdy inwestycję prowadzi małżeństwo lub osoba wychowująca przynajmniej jedno dziecko.

W przypadku nowego kredytu wsparcie, czyli dopłata do comiesięcznych rat, przewidziane jest przez dziesięć lat od momentu jego udzielenia. Konstrukcja rat malejących sprawia, że od początku spłacane jest stosunkowo dużo kapitału. Natomiast do reklamowanych przez rząd 2 proc. trzeba doliczyć marżę banku oraz ewentualnie inne prowizje. Zgodnie z oczekiwaniami polityków banki mają zaoferować klientom, którzy zdecydowali się na „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, takie same marże jak wszystkim innym. Wyzwaniem okaże się oczywiście moment ustania dopłat po upływie dziesięciu lat. Jaka będzie wówczas rata? Wiele zależy od stóp procentowych. Trudno dzisiaj przewidzieć ich wysokość za dekadę. Jednak dzięki temu, że przez ten czas uda się spłacić istotną część kapitału, kredyt będzie wówczas mniej wrażliwy na podwyżki stóp.

Samo zapewnienie potrzebnych środków na budowę domu jest oczywiście bardzo ważne, ale nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Aby płynnie przejść przez proces budowlany, warto skorzystać z rozwiązań systemowych. Budowanie systemowe umożliwia sprawną realizację głównych elementów budynku. Materiały do budowy trwałych i ciepłych ścian z betonu komórkowego (od lat chętnie stosowanego do wznoszenia domów jednorodzinnych) to bloczki, prefabrykowane nadproża, kształtki U, płytki, a także zaprawy murarskie i tynkarskie czy system ocieplenia.

Zastosowanie kompletnego systemu budowlanego gwarantuje, że materiały wchodzące w jego skład będą do siebie odpowiednio dopasowane pod względem właściwości technicznych. Pozwala to uzyskać najlepsze parametry przegród i daje pewność, że elementy budynku zostaną wykonane zgodnie ze standardami dotyczącymi na przykład ochrony cieplnej i akustycznej. Budowa systemowa z betonu komórkowego należy też do najprostszych rozwiązań, zapewniających szybkie i bezpieczne prowadzenie prac. Skraca ich przebieg, ograniczając koszty związane z zatrudnieniem ekipy oraz wynajmem sprzętu. Pozwala też uniknąć wielu kosztownych błędów wykonawczych.

Budowa z użyciem systemu usprawni również wykończenie budynku, podniesie komfort jego codziennej eksploatacji, a w przyszłości ułatwi ewentualną przebudowę i modernizację. – Koszty budowy można zminimalizować rozwiązaniami, które ułatwiają prace budowlane, a koszty eksploatacji ograniczyć dzięki materiałom zapewniającym wysoką energooszczędność budynku. Oba te warunki spełnia beton komórkowy (ABK). Budowanie w systemie z betonu komórkowego jest łatwe i precyzyjne. ABK to materiał wyróżniający się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Elementy murowe z betonu komórkowego wraz z chemią budowlaną tworzą kompletny system. Jego zastosowanie gwarantuje, że dom będzie niedrogi w budowie, pozbawiony słabych miejsc, energooszczędny i trwały – podkreśla Tomasz Rybarczyk, architekt, rzeczoznawca budowlany i ekspert firmy Solbet. Nawet w przypadku skorzystania z nowego kredytu kontrola kosztów ma przecież znaczenie – nomen omen – fundamentalne.

Chodzi przy tym nie tylko o samą budowę, ale też późniejszą eksploatację. Ceny zarówno prądu, węgla, jak i gazu są nie tylko bardzo wysokie, ale też praktycznie niemożliwe do przewidzenia w dłuższej perspektywie. Musimy prawdopodobnie przygotować się na to, że wydatki na ogrzewanie pozostaną bardzo istotnym obciążeniem naszych domowych budżetów. Na etapie projektowania i budowy domu trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę na wszelkie miejsca, które mogą potem przyczyniać się do utraty ciepła zimą, a także do nadmiernego nagrzewania się budynku latem. I jedna, i druga sytuacja prowadzi do konieczności zużywania większych ilości energii – na ogrzewanie zimą i na chłodzenie latem.

Elementy szczególnie wrażliwe to okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe. W przypadku okien warto pamiętać nie tylko o ich odpowiednich parametrach, ale także o osłonach. – Z perspektywy bilansu energetycznego budynku polecamy montaż rolet zewnętrznych. Oczywiście można zapytać: skoro wybraliśmy dobrej jakości energooszczędne okna, które zostały prawidłowo zamontowane, czy rolety zewnętrzne są naprawdę potrzebne? Zdecydowanie tak, bowiem nawet w przypadku okien do domu energooszczędnego, rolety zewnętrzne mogą zredukować straty ciepła o kolejne 15 proc. Dlaczego? Po pierwsze, działa tutaj sam pancerz rolety, który hamuje przepływ powietrza. Po drugie, opuszczona roleta powoduje powstanie tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń między zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. To ciepłe powietrze jest doskonałym izolatorem. Choć idea nowoczesnych okien tarasowych opiera się w głównej mierze na stosowaniu maksymalnie dużych przeszkleń, nie zawsze chcemy, aby pozostawały one niczym nieosłonięte – mówi Grzegorz Ratajczak, dyrektor wykonawczy firmy KRISPOL.

Wybór pomiędzy roletami zewnętrznymi a żaluzjami fasadowymi to kwestia indywidualna. Podstawową zaletą rolet zewnętrznych są ich właściwości termoizolacyjne. Natomiast przewagą żaluzji fasadowych nad roletami zewnętrznymi jest możliwość kontrolowania i precyzyjnego regulowania ilości światła słonecznego wpuszczanego do wnętrza dzięki ustawieniu pod odpowiednim kątem lameli. Ponadto żaluzje fasadowe wyróżniają się walorami estetycznymi.

Także wybierając drzwi zewnętrzne, trzeba zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i trwałość. Dobrym rozwiązaniem mogą być drzwi aluminiowe, posiadające wytrzymały system profili, paneli aluminiowych oraz dodatkowy wkład termiczny, dzięki czemu, niezależnie od pory roku, ograniczają wymianę ciepła. Niezależnie od lokalizacji budynku nie można zapominać o bezpieczeństwie – składają się na nie trzpienie antywłamaniowe, wkładka i szyby antywłamaniowe, a także szereg innych zabezpieczeń. Dodatkowo można wybierać z szerokiej gamy nowoczesnych rozwiązań jak klawiatury kodowe czy czytnik linii papilarnych.

Brama garażowa jest dużym elementem, który może prowadzić do istotnej utraty ciepła. Nie jest to istotny aspekt w garażu wolnostojącym, jednak w przypadku garażu usytuowanego w bryle budynku (a to dzisiaj standardowe rozwiązanie przy budowie nowych domów jednorodzinnych) jedną z istotniejszych kwestii pozostaje izolacyjność termiczna. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie garażu przed utratą cennego ciepła z budynku. Niekwestionowanym liderem wśród bram garażowych są bramy segmentowe – mają doskonałe właściwości izolacyjne, są komfortowe w obsłudze i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz i przed garażem. Segmenty wypełnione są pianką poliuretanową, która stanowi doskonały izolator. Nowy dom ma być bowiem bezpieczny pod każdym względem, a stabilność raty kredytu jest równie ważna jak comiesięcznych rachunków.

Polityka 27.2023 (3420) z dnia 27.06.2023; Poradnik Kredytowy; s. 44
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Uczulenie na ludzi. Skąd się bierze ekstremalna nieśmiałość

Ekstremalna nieśmiałość – tak określa się fobię społeczną. To lęk przed byciem obserwowanym i ocenianym, przed kompromitacją i upokorzeniem. Dziś, gdy przez życie idzie się przebojem, musi być szczególnie dotkliwy. Mało teraz miejsca dla nieśmiałych.

Joanna Podgórska
17.09.2005
Reklama