Rynek

Sankcja kredytu darmowego czyli kolejne niedozwolone praktyki banków trafiają do sądów

Adw. dr Jędrzej Jachira wspólnik w Sobota Jachira Kancelaria Prawna Adw. dr Jędrzej Jachira wspólnik w Sobota Jachira Kancelaria Prawna mat. pr.
Ostatnie lata przynajmniej w liczbach nie były dla banków łaskawe. Lawina pozwów frankowiczów, która na początku wydawała się niewielka, w świetle kolejnych wyroków TSUE spowodowała wygrane w ponad 99% przypadków toczących się postępowań. Z drugiej strony, wbrew kolejnym przegranym, banki odnotowywały rekordowe zyski. Oddając miliony złotych, sektor bankowy zarabiał jeszcze więcej milionów i miliardów złotych.

Okazuje się jednak, że następni w kolejce do sądów będą ci kredytobiorcy, którzy ten zysk ostatnio generowali. Nie chodzi jednak wyłącznie o kredyty oparte o stawkę WIBOR, ale o udzielane w ostatniej dekadzie w ogromnej skali kredyty konsumenckie (w tym pożyczki) do kwoty 255 tysięcy złotych. Po wnikliwej analizie okazuje się, że zdecydowana większość tych umów jest tak samo toksyczna prawnie jak kredyty frankowe, a obowiązująca od 2011 roku ustawa w sposób wybitnie precyzyjny reguluje co w takiej sytuacji należy zrobić.

Kredyt konsumencki – czyli jakie kredyty trafią do sądów?

Do sądów mogą wybrać się posiadacze kredytów lub pożyczek konsumenckich, czyli osób które pożyczyły środki od banków dla celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Mogą to być kredyty lub pożyczki przeznaczone m.in. na remonty i doposażenie

Nieruchomości, ale do prowadzenia spraw kwalifikują się również zobowiązania zaciągnięte na inne cele konsumpcyjne. Co istotne, w umowie muszą znaleźć się niedozwolone postanowienia umowne lub brak stosowych zapisów, które powinny się w niej znaleźć (m.in. informacyjnych). Jednym z najczęściej

występujących błędów po stronie banków jest oprocentowanie (pobieranie odsetek) m.in. od prowizji, przedstawienie w nieprawidłowy sposób kwoty całkowitej kredytu, a także przekroczenie maksymalnej wysokości poza odsetkowych kosztów kredytu. Według analizy prawnej polskiego sektora finansowego wykonanej przez Kancelarię Prawną SOBOTA JACHIRA ponad 90% kredytów i pożyczek konsumenckich kwalifikuje się do unieważnienia niedozwolonych postanowień.

Na co mogą liczyć posiadacze kredytów konsumenckich?

Według ustawy o kredycie konsumenckim, jeśli występuje choć jedno naruszenie tego rodzaju obowiązków po stronie banku, kredytobiorca może skorzystać z sankcji kredytu darmowego (SKD). Złożenie takiego oświadczenia przez konsumenta będzie oznaczało obowiązek zwrotu przez bank nienależnie pobranych odsetek i jednocześnie anulowanie oprocentowania na przyszłość. Średnio korzyści wynikające z SKD wynoszą ponad 100 tysięcy złotych. Są to kwoty niższe, niż w przypadku frankowiczów, ale jednocześnie w istotny sposób poprawiają sytuację kredytobiorców, którzy zawarli z bankami nieuczciwe umowy kredytów konsumenckich. Jednocześnie umowy takich kredytów (pożyczek) nie są całkowicie unieważnione, a to oznacza że nie trzeba do banków zwracać jednorazowo całego kapitału. Spłata trwa dalej, jednak rata zostaje istotnie obniżona wraz ze zwrotem dotychczas wygenerowanej przez klienta nadpłaty.

Jak postępować w przypadku zawarcia umowy kredytu konsumenckiego?

Pierwszym, najważniejszym etapem jest szczegółowa analiza prawna zawartej umowy. Do postępowań sądowych kwalifikują się jedynie tacy kredytobiorcy, którzy rzeczywiście posiadają wskazane naruszenia w swoich umowach. W Kancelarii Prawnej SOBOTA JACHIRA uruchomiono darmowy dział analiz prawnych

takich umów (analizy@sobotajachira.pl), które dopiero po weryfikacji stają się przedmiotem dalszego postępowania z udziałem sądu. Co istotne, czas na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego (SKD) wynosi jedynie rok od wykonania ostatecznego umowy. Zatem zwłaszcza w przypadku klientów, którzy w ostatnim czasie spłacili swoje kredyty, należy dokonać wcześniejszej analizy i podjąć decyzję o ewentualnym działaniu.

W chwili obecnej banki nie uznają roszczeń klientów i nie wyrażają zgody na zawieranie w takich sprawach ugód z klientami. Jednakże na przykładzie frankowiczów wiadomo, że tego rodzaju podejście wraz z kolejnymi przegranymi się zmieniło. Bardzo dużo wskazuje na to, że dokładnie tak samo będzie w przypadku kredytobiorców konsumenckich.

dr Jędrzej Jachira

adwokat w SOBOTA JACHIRA Kancelaria Prawna, wieloletni ekspert w dziedzinie pomocy kredytobiorcom

darmowa analiza spraw SKD: analizy@sobotajachira.pl

szczegóły współpracy: sobotajachira.pl/sankcja-kredytu-darmowego/

Materiał przygotowany w komercyjnej współpracy z Kancelarią Sobota Jachira.

Polityka 34.2024 (3477) z dnia 12.08.2024; Rynek; s. 47
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama