Czy i kiedy w Polsce nastąpi w końcu mentalny i prawny przełom w kwestii aborcji, mniejszości seksualnych, związków partnerskich, korekty płci, antykoncepcji? Jakie są realne poglądy w tych sprawach? Czy politycy mają rację, zasłaniając się konserwatyzmem swoich wyborców? Postanowiliśmy to zbadać w dużym sondażu „Polityki”, zwłaszcza że tematy te już wkrótce mają powrócić do Sejmu.
Najlepiej by było samemu zorganizować igrzyska i spojrzeć na siebie z takim dystansem jak Francuzi, ale wiemy, że to jest trudniejsze, niż ograć w siatkówkę panów Le Goffa i Clévenota. Wyjdźmy więc naprzeciw gospodarzom igrzysk i w ostatecznym rozrachunku przyjmijmy remis.
„Europa starzeje się w siwy dym. A z drugiej strony mamy zachowawczość Kościoła, jego wstecznictwo, niezrozumienie dynamiki rozwoju społecznego. To sprawia, że Kościół rzeczywiście broni skansenu. Często w sposób obraźliwy dla kobiet i nie tylko”. Dominikanin ojciec Paweł Gużyński o tym, jak Kościół z otwartej wspólnoty zamienia się w narodową twierdzę, co go obraża, a co ośmiesza.
Ojczyźniano-patriotyczna frazeologia wraca jak bumerang. Teraz na tego konika ochoczo wskoczył PSL, zapowiadając ustawę o wychowaniu patriotycznym.
Dziesięć medali olimpijskich, w tym jedno jedyne złoto dla biegającej po pionowej ścianie Aleksandry Mirosław, to słaby powód do dumy dla Polaków.
Ukraińska armia rozpoczęła drugą bitwę pod Kurskiem.
Zagrożona sejsmicznie, podtapiana i zapadająca się Dżakarta, z korkami i najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie, zostanie pozostawiona sama sobie.
Gabinet składa się z 16 osób tytułowanych ministrami, ale i oni, i premier uważają się bardziej za grupę doradców.
200 milionów Chińczyków mieszka nielegalnie w miastach. Ale państwo rozluźnia politykę zakazującą wewnętrznej migracji.
Zmęczeni upałami i suszą potrzebujemy wytchnienia. Wiatru smagającego policzki, soczystej zieleni przed oczami, niebieskiego nieba. Przyroda na północy Europy nie ma sobie równych, a występujące na niebie zjawiska, które wielu nazywa cudami, można zobaczyć tylko tutaj.
Mniej więcej dziewięć miesięcy zostało do wyborów prezydenckich, które mogą rozstrzygnąć także o tym, w jakiej formie obecna koalicja dotrwa do końca kadencji. A także czy PiS będzie miało widoki na powrót do władzy, a nawet – czy przetrwa.
Rozliczenie rządów PiS nigdy nie będzie pełne, jeśli nie zostanie uporządkowana wykoślawiona przez prawicę historyczna pamięć Polaków. Niestety nowa władza jakoś na razie nie ma serca do polityki historycznej.
To opowieść o bezduszności. O tym, jak polscy sędziowie, prokuratorzy i funkcjonariusze Straży Granicznej wysłali do więzienia w Tadżykistanie młodą kobietę i jej półroczną córkę.
Pierwszy raz w historii w polskie Tatry zjadą najlepsi biegacze górscy świata. Polscy biegacze też coraz częściej z asfaltu uciekają w góry. Kto w zasadzie biega 100 km przez góry? Cyborg? Nie, zdecydowanie człowiek z krwi i kości, nawet z dodatkiem tłuszczu.
Nowy krakowski kompleks basenów na Zakrzówku powstał za prawie 90 mln zł, ale nikt nie jest do końca zadowolony. Nurkowie stracili bazę, a miasto zyskało obiekt, który na kąpielisko nie za dobrze się nadaje.
Schowani głęboko w darknecie, pewni swej anonimowości karmią się obrazami wykorzystywania seksualnego dzieci. Od dwóch lat mamy wyspecjalizowaną służbę, która potrafi wyłowić ich z tych głębin.
Polska po kryjomu kupuje rosyjską ropę – oskarżył nas premier Węgier Viktor Orbán. Blefował czy powiedział prawdę?
Największy i wielokrotnie krytykowany hotel w Polsce już od trzech lat miał przyjmować gości w nadmorskim Pobierowie. Ale dobrze, że ciągle jest zamknięty. Nie będzie dla gminy Rewal żyłą złota, a kłopoty mogą być spore, gdy w końcu ruszy.
Ostatnie lata przynajmniej w liczbach nie były dla banków łaskawe. Lawina pozwów frankowiczów, która na początku wydawała się niewielka, w świetle kolejnych wyroków TSUE spowodowała wygrane w ponad 99% przypadków toczących się postępowań. Z drugiej strony, wbrew kolejnym przegranym, banki odnotowywały rekordowe zyski. Oddając miliony złotych, sektor bankowy zarabiał jeszcze więcej milionów i miliardów złotych.
Kredyt bez odsetek i prowizji? To możliwe, gdy bank – w pogoni za zyskiem – popełnił błąd w umowie na niekorzyść klienta. Kto ma szansę na taką darmową pożyczkę i jak walczyć o swoje prawa?
Światowa turystyka wróciła do przedpandemicznych poziomów. Tym razem nie bez reakcji mieszkańców – przez miejsca dotknięte nadmiarem turystów przetaczają się burzliwe protesty.
Już w tym roku może się odbyć konkurencyjna olimpiada – bez kontroli dopingowych. W imię wolności osobistej, postępu nauki i walki z hipokryzją.
Jeszcze tydzień temu 70 proc. Amerykanów nic o nim nie wiedziało. Co takiego ma w sobie Tim Walz, wiceprezydencki kandydat Demokratów?
Belgijskie frytkarnie są miejscem nawiązywania kontaktów ponad podziałami. Frytki smakują socjalistom i chadekom, liberałom i ekologom. Teraz w kolejce po nie stoją nowi europosłowie.
Zachód ma skłonność do samozniszczenia, ale umie też uczyć się na własnych błędach – mówi niemiecki historyk Heinrich August Winkler.
Rapa Nui nie była areną zbrodni ekologicznej, która doprowadziła do upadku wielkiej cywilizacji. Nowe badania dowodzą, że jej historia może wręcz stanowić pozytywną inspirację.
To pamięć decyduje o tym, jak odpowiadamy na codzienne wyzwania, co o sobie myślimy, jak postrzegamy otoczenie. Ale nie mniej istotny jest inny mechanizm adaptacyjny. Zapominanie.
System nauki i szkolnictwa wyższego pod rządami różnych partii ma pewne cechy wspólne. To brak zaufania, centralizacja i ręczne sterowanie. Ministerialny projekt zmian ustawy o Polskiej Akademii Nauk przejawia je wszystkie.
Sensory monitorowania glikemii ułatwiają życie chorym na cukrzycę i przybliżają ich do idealnego wyrównania poziomu cukru. Nie leczą, a jednak zapewniają zdrowie i brak powikłań.
Portret zbiorowy ludzi, którzy po wojnie nie złożyli broni, kreśli prof. Rafał Wnuk, współautor książki „Niezłomni czy realiści. Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu”.
Wypoczynek w Portugalii odkrył dla Polaków Józef Piłsudski na Maderze. Za jego życia oba państwa miały podobną linię polityczną, a po jego śmierci Portugalia posłużyła w grze propagandowej sanacji.
„Ja, kapitan” jest opowieścią, w której wsparcie, miłość, bezinteresowna pomoc, okazują się silniejsze niż przemoc i chciwość.
W 2022 r. skazany został na pięć lat kolonii karnej, przeżył tylko rok.
Widz, oglądając tego Bonda na miarę serialowego kryzysu, może się bawić całkiem nieźle.
To serial, którego ostentacyjna staroświeckość jest – zwłaszcza na tle innych historii superbohaterskich – niezwykle ożywcza.
Szwankuje aktorstwo, zostaje intryga kryminalna i piękne widoki.
Zwięzłe refleksje, anegdoty i wspomnienia czyta się z zainteresowaniem, ale wyjątkowy ciężar całości nadają zmagania z chorobą.
Bohaterom łatwo się wybacza ich dziwactwa i to też zasługa autorki, która ma dla nich sporo wyrozumiałości i czułości.
Atkinson sięga do 1926 r. Mieszkańcy Londynu wciąż odreagowują pierwszą wojnę światową i rzucają się w wir szaleństw.
Przyjadą zwycięzcy Konkursów Chopinowskich i ci, których na konkursach polubiliśmy.
Amerykańska artystka – ciągle zawieszona między jazzem a soulem – na kolejnej płycie dla wytwórni Blue Note stworzyła coś jeszcze bardziej ambitnego.
13 krótkich, zwartych, mocnych i melodyjnych kompozycji to rzecz najbliższa korzeniom twórczości White’a.
Kto nie ryzykuje, ten się nie bawi – opowiada o kulisach inauguracji Jakub Józef Orliński, nasz kontratenor i breakdancer, pozasportowa gwiazda igrzysk w Paryżu.
20 lat po śmierci Czesław Miłosz nie zastygł w spiżowy pomnik. Najciekawsze jest u niego połączenie sprzeczności i umiejętność kwestionowania siebie, o czym przypomina wznowiona właśnie „Ziemia Ulro”.
45 lat po premierze „Obcy” Ridleya Scotta pozostaje jednym z najbardziej inspirujących filmów science fiction w historii kina. Inspiruje też swoich twórców do kolejnych kontynuacji. Najnowsza, „Obcy: Romulus”, wchodzi właśnie na ekrany kin.
Igrzyska olimpijskie w Paryżu były festiwalem wybitnych osiągnięć sportowych, zapamiętamy też spore sensacje, przynajmniej jeśli chodzi o geograficzny rozkład największych triumfów.
Chyba wielu z nas się to zdarzyło: chcieliśmy odpocząć, ale nie umieliśmy; pragnęliśmy oddać się jakiejś przyjemności, ale jej uporczywie nie odczuwaliśmy.
Sama olimpiada swój memiczny potencjał dostrzegła i doceniła.
Słowo „pewka” ma swoje liryczne zalety – rymuje się ze śpiewką, olewką i konewką.
Oto nowa, najmodniejsza dyscyplina igrzysk olimpijskich – manikiur. Nieoficjalna, ale budzi ogromne emocje.
Od potrawy dla koneserów, przez masową produkcję w supermarketach, aż po poświęcone sobie wystawy – sushi jest doskonałym symbolem transformacji.
Jedne z najbardziej efektownych zmagań tych igrzysk toczyły się 16 tys. km od Paryża.
Bób, warzywny król lata, do końca wakacji jest pod ręką w swojej najlepszej formie.
Cena ogórków w moim sklepie spożywczym – 11 zł. Obok jak niepyszny leży pomidor, nagle dwa razy tańszy, a przecież tyle w nim bogactwa. Drogie ogórki to nie tylko problem rolników. Zielony Ład nie zażarł.
Czytam właśnie w „New York Timesie”, że zespół amerykańskich naukowców odkrył, o zgrozo, naturalne korzenie komunizmu. A zatem to nie Marks jest winien i nie Lennon, tylko Matka Natura, o ile nie Bóg Wszechmogący.
Czy nam się to podoba, czy nie, tkwimy zakleszczeni w plemienno-magicznych kategoriach historycznej pamięci. A są to kategorie binarne i proste, porządkujące wyobraźnię i emocje wedle manichejskiej zasady fatalnego dualizmu. Albo czarno, albo biało.
Razem z Kaczyńskim i innymi politykami PiS zastanawiam się, czy jako Polacy po to uczyliśmy francuskie elity jeść widelcem, żeby teraz obleśnie postękiwały i obrażały Chrystusa na olimpiadzie?
Remis z Francuzami
Najlepiej by było samemu zorganizować igrzyska i spojrzeć na siebie z takim dystansem jak Francuzi, ale wiemy, że to jest trudniejsze, niż ograć w siatkówkę panów Le Goffa i Clévenota. Wyjdźmy więc naprzeciw gospodarzom igrzysk i w ostatecznym rozrachunku przyjmijmy remis.