Do dwunastej edycji włącznie korzystaliśmy z nazwy Listki CSR POLITYKI, a od minionego roku zmieniliśmy ich nazwę na Listki ESG POLITYKI. To szersza perspektywa na odpowiedzialne i zrównoważone działania firm w trzech obszarach: ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ang. ESG: Environmental, Social and Governance).
Tradycyjnie już, aby zdobyć wyróżnienie w zestawieniu Listków ESG POLITYKI, firmy muszą wypełnić ankietę online. W tym roku ankietę kierujemy do dużych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 osób.
W ramach współpracy z firmą doradczą EY przygotowaliśmy kwestionariusz złożony z 60 pytań wynikających ze standardów ESRS podzielonych na cztery części:
- Zarządzanie wpływem, ryzykami i szansami;
- Model biznesowy i strategia ESG;
- Ład korporacyjny;
- Monitoring i kontrola.
Za każde pytanie firma może zdobyć 1 punkt.
Aby otrzymać Złoty Listek ESG POLITYKI, firma musi uzyskać minimum 90 proc. wszystkich możliwych punktów, czyli 54 punkty.
W przypadku Srebrnych Listków ESG POLITYKI trzeba uzyskać pomiędzy 75 a 89 proc. punktów, czyli między 45 a 53 punkty.
Zielony Listek POLITYKI przyznamy tym firmom, które uzyskają minimum 90 proc. punktów, czyli minimum 13 punktów. Pytania w tej kategorii są nieobowiązkowe. Należy je wypełnić tylko w przypadku, gdy firma chce wziąć udział w rywalizacji o Zielony Listek ESG POLITYKI. Brak odpowiedzi nie ma wpływu na wyniki ogólne zestawienia.
Dostęp do ankiety będzie możliwy po wcześniejszym wysłaniu maila na adres: esg@polityka.pl.
Na wypełnione online ankiety czekamy do 15 kwietnia 2025 r. Analiza ich wyników zostanie opublikowana w tygodniku POLITYKA w czerwcu 2025 r.