Rynek

Deregulacja

DEREGULACJA - usuwanie ograniczeń działalności gospodarczej. Jedno z głównych założeń neoliberalnej polityki ekonomicznej, za oceanem deregulacja została posunięta do granic absurdu: w latach 90. banki inwestycyjne z Wall Street uwolniono od wszelkiego nadzoru państwa. W rezultacie mogły nie tylko zawierać karkołomne transakcje, ale także wymyślać złożone derywaty kredytowe i handlować nimi bez pośrednictwa giełd, rozprzestrzeniając toksyczne aktywa po całym systemie finansowym.

Stąd popularny dziś postulat, by uregulować rynki finansowe. Ponieważ kapitał krąży po całym świecie, a najwięksi gracze finansowi wykorzystują różnice między przepisami poszczególnych państw, nowe reguły gry i instytucje nadzorcze mają mieć charakter globalny. Stworzeniem tej nowej architektury finansowej ma się zająć kwietniowy szczyt G20 w Londynie. Europa nalega na ścisłą regulację, Ameryka chroni swobody swoich banków, a Chiny chcą więcej głosu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, który miałby w przyszłości pilnować globalnych rynków.
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną