Rynek

Tusku choć nie musisz, powinieneś

Premier długo się nie wahał co należy zrobić z rządowym projektem ustawy hazardowej skażonej piętnem nieuczciwego lobbingu. Trafi do kosza.

Już 26 sierpnia zwrócił się do ministra finansów z prośbą o przygotowanie założeń do kolejnej noweli. Jest to właściwy moment by wreszcie obudziło się antyhazradowe lobby z szefem resortu zdrowia na czele. Za sprawą tysięcy jednorękich bandytów ustawionych w barach, a nawet osiedlowych warzywniakach, liczba uzależnionych od hazardu ludzi rośnie w przerażającym tempie. Odsetek leczących się w ośrodkach odwykowych w ostatnich czterech latach wzrósł czterokrotnie. To właśnie dramat tych ludzi oraz ich Bogu ducha winnych rodzin powinien punktem wyjścia do dalszego procedowania nad ustawą, a nie chęć zdobycia kasy na budowę stadionów na Euro 2012. Nie widzę powodu, by żona hazardzisty zrzucała się na rozrywkę fanów piłki rożnej (notabene ulubionej rozrywki pana premiera).

Zanim rząd zaproponuje konkretne rozwiązania, musi zmienić nastawienie - nie pytać ile na hazardzie może budżet zarobić, ale co zrobić, by ograniczyć jego szkodliwe oddziaływanie na społeczeństwo. Paradoksalnie całe to zamieszanie z ustawą hazardową może mieć pozytywny skutek. Lobbyści skulili ogony pod siebie, nastał więc dobry czas by ustawę hazardową napisać całkiem od nowa, uwzględniając nową społeczną plagę, jaką jest hazard w Interncecie.

 

POLITYKA o aferze hazardowej i jej politycznych skutkach:

 • Afera hazardowa... w Czechach - Awantura polityczna nad Wisłą ogromnie interesuje naszych południowych sąsiadów. Dlaczego? Bo od września Czechami również wstrząsa afera hazardowa.
 • Tusk na spalonej ziemi - Do dymisji i / lub odwołania: Kamiński, Czuma, Szejnfeld, Schetyna, Nowak, Graś, Grupiński. Tym politycznym trzęsieniem ziemi premier Donald Tusk pozbywa się szefa CBA i wycina większości swoich najbliższych współpracowników. Zostaje sam na spalonej ziemi. I zaczyna budować drużynę, która poprowadzi PO i jego samego do kolejnych wyborów. 
 • Hazardowe scenariusze - Premier Donald Tusk - po ataku aferą hazardową - jest w opałach. Stan nie jest jeszcze krytyczny, ale jest ciężki, łamany przez bardzo ciężki. Premier musi rozważyć co mu się teraz politycznie opłaca.
 • Następna koalicja? - Zamieszanie wokół ustawy hazardowej ożywia spekulacje wokół nowych sojuszy politycznych? Czy stabilny dotychczas układ polityczny ruszył z miejsca? Koalicja medialna PiS z SLD ożywiła spekulacje, czy to zalążek nowego sojuszu, a może wręcz nowego rządu z udziałem PSL.
 • Dymisja ostatniej szansy - Tzw. afera hazardowa się rozpędza. Mirosław Drzewiecki złożył dymisję z funkcji ministra sportu - komentarz Bianki Mikołajewskiej.
 • Afera hazardowa: O co chodzi? - Czy politycy Platformy Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki ulegli lobbingowi właścicieli kasyn?
 • Zapasy z jednorękimi - już w wakacje pisaliśmy - polskie prawo regulujące hazard jest do zmiany.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

 • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
 • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
 • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
 • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną