Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zobaczmy niewidzialnych!

Akcja POLITYKI

Polityka
Niepełnosprawni sportowcy podczas paraolimpiady w Londynie pokazali się jako zbiorowa reprezentacja milionów – żyjących pośród nas, schowanych, często uciekających się przed naszym wzrokiem. Zobaczmy ich!

Publikację poświęconą paralimpijczykom (POLITYKA 37) postanowiliśmy kontynuować w cyklu artykułów otwierających oczy na zmagania z losem, ze znieczulicą, z niedostatkami systemu pomocy, jakie są udziałem ludzi niepełnosprawnych i ich opiekunów.

W ostatnim numerze mogli Państwo przeczytać rozmowę z niepełnosprawnym dziennikarzem Bartoszem Szpurkiem, w tym publikujemy zwierzenia matki, opiekującej się kilkunastoletnim autystycznym synem.

Dorota Próchniewicz o sobie mówi: „Jestem typem współczesnego niewolnika. To nie autyzm dziecka jest moim problemem, ale system pomocy, czy też jego brak. Oraz stereotypy, dyskryminacja, pozbawienie mnie podstawowych praw, jak choćby godność”.

Opowiada, że: „Gdy dziecko jest małe, ładne, rodzic chce wierzyć, że przecież może z tego całego autyzmu wyrosnąć. Szuka szans. Dziecko nie wyrasta!”.

Opieka nad chorym dzieckiem to ciągła walka. Brakuje sił, motywacji, pomocnej dłoni.

„Nie wolno mi zwyczajnie zachorować. Ani mieć wakacji. Urlopy zachować trzeba na takie sytuacje, jak wizyta terapeutyczna albo choroba dziecka. Zgodnie z prawem na opiekę nad chorą osobą 16-letnią i starszą nie przysługuje zwolnienie. Ustawodawca nie wziął pod uwagę, że żyją takie dzieci jak Piotr” – mówi nasza bohaterka.

Polecamy lekturze ten i kolejne artykuły z cyklu „Zobaczmy niewidzialnych”.

Zachęcamy Państwa także do podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami i opowieściami na: www.polityka.pl/forum

Najnowszy numer POLITYKI dostępny w kioskach oraz w Polityce Cyfrowej

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną