Jerzy Baczyński poleca nowy cykl POLITYKI: Portrety miast polskich
Rozpoczynamy niezwykłe redakcyjne przedsięwzięcie: przez cały rok, aż do wyborów samorządowych, raz w miesiącu, w specjalnym wielostronicowym dodatku, przedstawimy portret kolejnego polskiego miasta. Zaczynamy, oczywiście, od Warszawy.
Polityka

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA.
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA.

W Warszawie było jakieś referendum. Może nawet mieliśmy okazję porozmawiać o przyszłości stolicy, ale się nie udało; poszło w politykę. Nie darujemy: nie tylko stolica, ale wszystkie większe polskie miasta, pilnie potrzebują audytu – wolnego od politycznych emocji, zewnętrznego opisu i oceny.

W przyszłym roku mija dokładnie 25 lat od zmiany ustroju i usamodzielnienia się miast, pojawią się także nowe pieniądze z Unii Europejskiej; będziemy mieli wybory samorządowe. Czas najwyższy na małe podsumowanie: co się udało, a co zawalono, jakie pomysł mają na siebie polskie metropolie, czym konkurują, jak się w nich żyje i z czego? Podejmujemy, obliczony na 12 miesięcy, cykl redakcyjny „Portrety miast polskich”. Zaczynamy, oczywiście, od Warszawy.

Specjalnie przeczekaliśmy kampanię referendalną żeby oddzielić się od bieżącej polityki; nasi autorzy, przy pomocy wielu specjalistów, próbują w obszernym, 24-stronicowym dodatku, opisać materialną i społeczną strukturę Warszawy, lokalną politykę, stan ducha mieszkańców, kłopoty z wizerunkiem i wyobrażeniem przyszłości miasta stołecznego. Odkrywcze, zaskakujące, nawet dla warszawiaka. Za moment ruszamy do Wrocławia, potem następne miasta.

Będziemy opisywać i porównywać, dopominać się o jawną, przemyślaną i odpowiedzialną politykę miejską. Ogromna większość czytelników POLITYKI to mieszczanie (chociaż to słowo brzmi u nas jakoś obco), więc zapraszamy także do internetowego uczestnictwa w portretowaniu naszych miast i (ewentualnym) grillowaniu włodarzy.

Najnowszy numer POLITYKI jest dostępny od środy w kioskach i czytniku Kindle, a od wtorku wieczorem w wydaniach na iPadzie i w Polityce Cyfrowej.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną