Społeczeństwo

„Nie” dla przymusu. Lekarze dołączają do Czarnego Piątku

„Nie” dla przymusu. Lekarze dołączają do Czarnego Piątku

Ogólnopolski Strajk Kobiet Ogólnopolski Strajk Kobiet Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Zespół inicjatywy „Lekarze Kobietom” przypomina, że decyzja dotycząca terminacji ciąży powinna opierać się na przesłankach medycznych, pełnym wsparciu pracowników ochrony zdrowia, nie zaś na przymusie.

Na facebookowej stronie inicjatywy „Lekarze Kobietom” opublikowano apel lekarzy wzywający do wstrzymania prac nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

„Jako osoby korzystające w swojej pracy z osiągnięć nauki, kierujące się rekomendacjami towarzystw naukowych, uprawiające medycynę opartą na dowodach (evidence-based medicine) i – przede wszystkim – traktujące priorytetowo dobro pacjenta, nie możemy zgodzić się na opieranie decyzji w zakresie dostępu do usług medycznych na kwestiach religijnych, ideologicznych i światopoglądowych. Medycyna jest nauką i jako taka stanowi byt odrębny dla przekonań religijnych i ideologicznych. Kwestie światopoglądowe powinny pozostać indywidualnym przywilejem każdego wolnego człowieka, a wynikające z nich prawo wyboru stanowi dla nas wartość niezaprzeczalną”.

Zespół inicjatywy „Lekarze Kobietom”, lekarze i studenci zrzeszeni w tej inicjatywie przypominają, że decyzja dotycząca terminacji ciąży w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu powinna opierać się na przesłankach medycznych, pełnym wsparciu i dostarczeniu stosownych informacji przez pracowników ochrony zdrowia oraz indywidualnej decyzji pacjentki, nie zaś na przymusie.

„Przymus może negatywnie wpłynąć na stan psychiczny kobiety, w skrajnych sytuacjach prowadząc do tragedii. Przypominamy, że zdrowie psychiczne stanowi fundamentalny aspekt zdrowia człowieka i fakt ten powinien być uwzględniany podczas formułowania regulacji odnoszących się do wszystkich zabiegów medycznych, także terminacji ciąży. Z powodu braku możliwości dostępu do bezpiecznej i legalnej możliwości zakończenia ciąży kobiety będą szukać możliwości w warunkach pozaszpitalnych, posługując się metodami mogącymi doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia”.

Ginekolog 24/7 dla wszystkich

Jednocześnie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zapowiedział projekt całodobowego dyżuru ginekologicznego dla wszystkich mieszkanek miasta. W darmowym gabinecie ginekologicznym specjaliści mają dyżurować przez całą dobę we wszystkie dni roku. „Ginekolog 24/7” to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Kolejny Strajk Kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego już 23 marca od godz. 16 przed Sejmem.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama