Społeczeństwo

„Bez Was nie byłoby nas” – uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom

„Bez Was nie byłoby nas” – uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom „Bez Was nie byłoby nas” – uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom mat. pr.
„Bez Was nie byłoby nas” to idea akcji społecznej, w której Ukraińcy dziękują Polakom za nadzwyczajne wsparcie udzielane od dnia wybuchu wojny. Skala tej pomocy już przeszła do historii nie tylko Europy, ale i świata.

W emocjonalnym, dokumentalnym spocie Ukrainki, które po wybuchu wojny uciekły do Polski podkreślają, że „bez was nie byłoby nas”. Dziękują Polkom i Polakom za ich wsparcie i za to, że mogą żyć czasem zapominając o koszmarze, który przeszły i który wciąż przeżywają ich bliscy. Pomimo obrazów i dźwięków wojny, które wciąż w nich tkwią, to właśnie dzięki naszym rodakom udaje im się choć na chwilę zapomnieć. Ukraińcy w Polsce wojnę mają cały czas z tyłu głowy i to przez nią w Polsce się znaleźli.

Bohaterkami krótkiego filmu są Ukrainki, mieszkające w Polsce. Możemy zobaczyć je w codziennych, normalnych sytuacjach. Jedną widzimy na ulicy, druga jest w pracy w cukierni, a jeszcze inna bawi się z dzieckiem na placu zabaw. Ukraińcy w Polsce wojnę mają cały czas z tyłu głowy i to przez nią w Polsce się znaleźli. „Za każdym razem, gdy rozmawiam z osobą, której pomagamy widzę w jej oczach koszmar, który przeszła i który cały czas przeżywa. W tym samym czasie w internecie i w rozmowach ze znajomymi widzę i słyszę coraz więcej negatywnych emocji, a także fałszywych informacji. Nasze podejście do Ukrainek i Ukraińców się zmienia. Poprzez akcję „Bez was nie byłoby nas” chcemy przywrócić empatię Polaków do Ukraińców i przypomnieć, że ten dramat wciąż trwa. Po półtora roku wojny uchodźca wciąż jest uchodźcą, którego do ucieczki z własnego domu zmusiła niewyobrażalna tragedia. Polakom nie podoba się, że Ukraińcy zaczęli żyć „zbyt normalnie”, jakby o wojnie zupełnie zapomnieli. Dlatego zależy nam na przypomnieniu, że ta niby „normalność” podszyta jest tragicznymi wspomnieniami i tęsknotą. Tak naprawdę jest tylko próbą tymczasowego poukładania swojego życia z dala od swojego domu, od swojej ojczyzny i od swoich bliskich” - mówi Maia Mazurkiewicz, pomysłodawczyni i inicjatorka kampanii, założycielka Partnership Hub i Alliance4Europe, ekspertka ds. walki z dezinformacją. „Bez Was nie byłoby nas” wywołuje silne emocje: wzruszenie, współczucie i dumę. Chcemy wzmocnić poczucie Polaków, że ich praca i dobre serce są zauważone i docenione przez Ukraińskich uchodźców. Kampania daje szansę Ukrainkom wypowiedzenia tego co czują i przypomnieć Polakom o ich człowieczeństwie. Tym bardziej, że jako naród chcemy i umiemy bezinteresownie pomagać, o czym świadczą wszelkie zbiórki społeczne dla ludzi potrzebujących wsparcia.

Istotność akcji "Bez Was nie byłoby nas" pokazują wyniki badania zrealizowanego na terenie województwa podkarpackiego przez agencję badawczą Human Research & Consulting dla Partnership Hub i Alliance4Europe, specjalizującą się w badaniach z zakresu ochrony praw człowieka. Obejmowało ono zarówno ocenę dyskursu o Ukraińcach, jak również analizę postaw wobec nich badanych za pomocą wywiadów w grupach fokusowych oraz przy wykorzystaniu sondażu telefonicznego. Widoczne w nim są zdecydowane zmiany postaw Polaków w stosunku do Ukraińców na bardziej negatywne. W dniach 4-18 lipca 2023 roku przeprowadzono również badanie na próbie 1202 Ukraińców (metoda capi). Z badań wynika, że 93% Ukraińców przebywających w Polsce czuje wdzięczność do Polaków za udzieloną im pomoc. Na pytanie - czy w sytuacji, w której Polska i Polacy potrzebowaliby pomocy od Ukraińców, mogą liczyć na takie samo wsparcie, jakie dostali Ukraińcy z rąk Polaków po rozpoczęciu wojny - twierdząco odpowiedziało 92% badanych. Oto kilka wypowiedzi Ukraińców na temat reakcji Polaków od momentu inwazji Rosji na Ukrainę: „Byliście z nami, kiedy to piekło się zaczęło. I jesteście z nami na co dzień. Codziennie tęsknimy za domem, ale dzięki wam trochę mniej… Bo daliście nam drugi. Bezcenny. Pozwoliliście żyć normalnie i czasami nawet zapomnieć. Jesteście najlepsi i nigdy wam tego nie zapomnimy”. „Dziękujemy Polsce i Polakom. Bez Was nie byłoby nas” - w takich słowach można podsumować wdzięczność Ukraińców za udzielaną im od początku wojny pomoc. Spot powstał we współpracy z Agencją DDB Warszawa, która zaangażowała się w tę akcję społecznie dla Partnership Hub, mającego na celu holistyczne wsparcie ukraińskich uchodźców. Jego misją jest tworzenie warunków, w których zaspokojone zostaną wieloaspektowe potrzeby najbardziej bezbronnych ludzi, zmuszonych przez wojnę do ucieczki ze swojej ojczyzny. Partnership Hub z pomocą dziewięciu innych organizacji i fundacji z województwa podkarpackiego dąży do umożliwienia uchodźcom rozpoczęcia normalnego życia w Polsce, zgodnie z założeniami, by:

  • Uchodźcy czuli wsparcie i otrzymali dostęp do zasobów, których potrzebują, aby odbudować swoje życie.
  • Społeczność lokalna zaangażowała się we wsparcie uchodźców poprzez wolontariat i inne ważne formy aktywności społecznej.
  • Uchodźcy mogli w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym.

Partnership Hub działa w 3 głównych obszarach. Ze względu na fakt, iż wielu uchodźców trafiło do Polski w tragicznym stanie psychicznym, który uniemożliwia im normalne życie zostały stworzone programy wsparcia psychologicznego. Dzięki nim jest możliwa efektywna pomoc uchodźcom z radzeniem sobie z traumami i wszelkiego rodzaju kwestiami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Organizowane są porady psychologiczne, warsztaty oraz tak potrzebne spotkania z innymi ludźmi. Dzięki nim osoby poszkodowane odzyskują chęć i siłę do działania. Większość z uchodźców chciałaby w Polsce podjąć legalną pracę. W ramach działań mających na celu aktywizację zawodową uchodźców systematycznie organizowane są spotkania, warsztaty i kampanie informacyjne, dzięki którym uchodźcy dowiadują się o zasadach panujących na polskim rynku pracy, o tym jak i gdzie szukać zatrudnienia oraz jakie prawa przysługują pracownikom w Polsce. Podobne działania prowadzone są dla uchodźców chcących rozpocząć w Polsce działalność gospodarczą. Dzięki tym działaniom uchodźcy szybciej „stają na własne nogi” i mogą budować swoją przyszłość, a także pomagać swoim rodakom. Partnership Hub zajmuje się również aktywizacją społeczną i integracją. Dzięki organizowanym zajęciom, spotkaniom i warsztatom tworzy platformę porozumienia pomiędzy uchodźcami a mieszkańcami Podkarpacia, którzy mogą lepiej się poznać, zrozumieć i zintegrować. Szczególny nacisk kładziony jest na integrację między najmłodszymi i najstarszymi członkami społeczeństwa. Od marca 2023 r. Partnership Hub pomógł już ponad 17 000 uchodźcom. I będzie pomagać dalej, bez względu na zmieniające się nastroje społeczne.

Więcej informacji:
Maja Mazurkiewicz - tel. 692 752 795; maia.mazurkiewicz@alliance4europe.eu
Marzena Reinert - tel. 601 229 322; marzena.reinert@alliance4europe.eu

Materiał przygotowany przez Alliance4Europe i Partnership Hub

.mat. pr..

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama