Społeczeństwo

Co Kraków obchodzi

W kraju żyje się coraz lepiej, dlatego w wielu miejscach pojawia się sprzyjający klimat, aby to i owo godnie uczcić.
W czczeniu przoduje obecnie miasto Kraków, które przyciągnęło już do siebie turystów i kilka nowoczesnych inwestycji, a teraz zamierza zostać krajowym liderem uroczystych obchodów ku czci.

Krakowscy radni, czując, że bez uroczystych obchodów ich kadencja będzie stracona, długo rozważali, co dałoby się w Krakowie uczcić poza tym, co już jest czczone. I kiedy wydawało się, że wszystko już zostało uczczone i asortyment obchodów się skończył, radni PiS wpadli na to, że w 2010 r. uczczą 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, gdyż to właśnie spod Wawelu król Jagiełło wyruszał na Krzyżaków, co było dotąd faktem niesłusznie pomijanym.

Jak donosi prasa, na tę śmiałą inicjatywę PiS niezwłocznie zareagowali radni PO, zgłaszając brawurowy pomysł obchodów wiktorii wiedeńskiej. Jak tłumaczą, miasto do tych obchodów ma szczególne powody, gdyż to nie gdzie indziej, a właśnie w Krakowie koncentrowały się wojska króla Sobieskiego i stąd ruszyły z odsieczą zagrożonej Europie. Dlatego nie ma wątpliwości, że Krakowowi – kolebce wiktorii wiedeńskiej – obchody należą się bardziej niż Wiedniowi, który zawsze może sobie urządzić obchody ku czci walca lub jajek po wiedeńsku.

Teraz wszyscy w mieście z rosnącym niepokojem czekają na to, jakie obchody i ku czci czego zaproponuje ze swojej strony LiD. Mówi się, że rozważano cud nad Wisłą, ale te obchody zaklepał sobie już podobno Gdańsk, popierany przez znanego z zamiłowania do cudów premiera Tuska.


Polityka 5.2008 (2639) z dnia 02.02.2008; Fusy plusy i minusy; s. 102
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną