Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Szczyt UE. Dziewiąty pakiet sankcji na Rosję przyjęty

Sankcje z najnowszego pakietu są wymierzone m.in. w trzy banki i media. Sankcje z najnowszego pakietu są wymierzone m.in. w trzy banki i media. EP / Eve van Soens
„To kolejny ważny krok w kierunku osłabiania Rosji” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując przyjęcie kolejnego pakietu sankcji.

Sankcje z najnowszego pakietu są wymierzone m.in. w trzy banki, w tym Rosyjski Bank Rozwoju Regionalnego, cztery dodatkowe media (NTV Mir, Rossija-1, REN-TV, Pierwyj Kanał), wprowadzają też ograniczenia eksportu chemikaliów i technologii dla celów wojskowych i wciągają na czarną listę blisko 200 firm i instytucji. Węgrom udało się uratować przed represjami rosyjskich ministrów energii, zdrowia i sportu. Bodaj najdotkliwszą sankcją w tej rundzie jest zakaz nowych inwestycji UE w rosyjską branżę wydobywczą.

Rokowania ciągnęły się ponad tydzień, bo Polska i kraje bałtyckie chciały usunąć zapisy, które pozwalają rosyjskim firmom produkującym nawozy na handel z Unią i za pośrednictwem jej portów (głównie w Rotterdamie) np. z Afryką. Skończyło się na tym, że poszczególne kraje będą miały prawo do nierespektowania tych zapisów u siebie.

Czytaj też: Polska odblokowała decyzję UE. Jest limit na baryłkę ropy z Rosji

Pomoc dla Ukrainy i sprawa Węgier

„Proszę każdy z 27 krajów UE o podjęcie decyzji, co konkretnie można zrobić, by zwiększyć dostawy systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Ukrainy. Dotyczy to również nowoczesnych czołgów. Nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby Ukraina nie miała ich teraz otrzymać” – apelował prezydent Wołodymyr Zełenski, który z Kijowa połączył się ze szczytem UE. Najgłośniejszą debatę o dostawach nowoczesnych czołgów prowadzą teraz Niemcy.

Późno w czwartek kraje Unii ostatecznie przyjęły pakiet czterech decyzji – pomoc 18 mld euro dla Ukrainy w 2023 r., zatwierdzenie węgierskiego KPO, zamrożenie części 6,3 mld euro funduszy dla Budapesztu w ramach „pieniędzy za praworządność” i reformę OECD w sprawie podatku CIT od korporacji międzynarodowych.

Reklama