Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Polemiki w sprawie genetyki

GMO – spór trwa

Spór o GMO nie zakończy się szybko. I zwolennicy i przeciwnicy tej technologii nie zamierzają się poddawać. Spór o GMO nie zakończy się szybko. I zwolennicy i przeciwnicy tej technologii nie zamierzają się poddawać. Wikipedia
I pewnie jeszcze potrwa, ponieważ zwolennicy i przeciwnicy organizmów modyfikowanych genetycznie wysuwają coraz cięższe argumenty.

Genetycznie modyfikowane organizmy nie są na świecie niczym nowym. Takim organizmem jest na przykład zwykła, poczciwa krowa, której niegdyś w naturze nie było, a powstała w wyniku długotrwałego krzyżowania bliskich gatunków. Dzisiejsze bydło domowe pochodzi od tura (już wymarłego) i zebu. Genetycznie modyfikowanych organizmów jest zresztą w naszym życiu wiele i już zdołaliśmy do nich przywyknąć – na przykład brzoskwinie bez włosków czy truskawki – sęk w tym, że powstawały one w sposób dość naturalny, drogą krzyżowania gatunków i podgatunków. I dzięki temu zostały przyjęte jako naturalne.

Problem ze współczesnymi organizmami GMO polega na tym, że powstają one w laboratoriach, przy użyciu metod zawansowanej inżynierii genetycznej, w których manipuluje się genami i na których znają się tylko specjaliści. Inżynieria genetyczna to wciąż pojęcie, które dla wielu brzmi tajemniczo, a nawet groźnie. Dlatego laicy pytają: czy z laboratoryjnie modyfikowanych genetycznie organizmów nie wyrośnie w przyszłości jakaś hydra, z którą nie zdołamy się uporać i czy produkty powstające w ten sposób na pewno są dla nas bezpieczne?

Świat jest podzielony w tej kwestii na dwa zwalczające się obozy: zwolenników i przeciwników GMO. Przy czym nie jest wcale tak, że w grupie pierwszej są sami naukowcy, a w drugiej tylko laicy lub zieloni. Oba obozy walczą ze sobą, przedstawiają kolejne argumenty, protestują i dowodzą. Spór trwa. Rację ma Marcin Rotkiewicz, który w jednej z odpowiedzi na polemikę z jego tekstem twierdzi, że do rozstrzygnięcia takich zagadnień jak wprowadzanie GMO czy rozwój energetyki jądrowej, potrzeba rzetelnych debat i to najlepiej z udziałem najlepszych specjalistów. Tylko wówczas zdołamy wyrobić sobie sensowny pogląd i zdanie na temat bezpieczeństwa i ewentualnych zagrożeń kontrowersyjnych technologii.

Dlatego zachęcamy do lektury dwóch polemik z opublikowanym na początku września tego roku tekstem red. Marcina Rotkiewicza p.t. „GMO. Fakty i mity w pigułce”. Autorem pierwszej polemiki jest dr hab. Katarzyna Lisowska, biolog molekularny. Autorem polemiki drugiej – Joanna Miś, działaczka Greenpeace Poland. Każda polemika jest zakończona odpowiedzią autora.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną