Co warto zobaczyć w Trójmieście?

Między portem a kurortem
Nie ma spójnego architektonicznie Trójmiasta. Są Gdańsk, Gdynia i Sopot ze swoją historią, specyfiką i stylem.
Gdańsk. Wschód słońca nad Bazyliką Mariacką.
Steve Raymer/Corbis

Gdańsk. Wschód słońca nad Bazyliką Mariacką.

Co je łączy? Przede wszystkim warunki naturalne – od północy morze i ponad 45 km wybrzeża. Co ciekawe, najmniej ma go Sopot (zaledwie 4 km). Z kolei Gdańsk, który linii brzegowej ma mnóstwo, jest jakby od morza odsunięty. Można w nim spędzić i rok, a fal i piasku nie zobaczyć. Działa tam wprawdzie kilka kąpielisk (np. Jelitkowo, Sobieszewo czy Stogi), ale oddalonych od centrum.

Od drugiej strony miasta spinają wzgórza Pradoliny Kaszubskiej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, czyli potężny i malowniczy pas wąwozów, strumieni i lasów. W Gdańsku zieleń zajmuje 25 proc. powierzchni, w Gdyni – 46 proc., a w Sopocie (to chyba krajowy rekord?) – 59 proc.!

Do tych przyrodniczych klamer człowiek dołożył swoje, głównie komunikacyjne. Najważniejsza i najstarsza to pociągnięta przez centra trzech miast droga 468. To wzdłuż niej lub w najbliższym jej sąsiedztwie powstawały i powstają najważniejsze obiekty, przede wszystkim Gdańska, a od niedawna też Gdyni, to ona jest architektoniczną wizytówką Sopotu. Droga parę razy przeplata się z linią Szybkiej Kolei Miejskiej od 60 lat dodatkowo spinającej trzy miasta. Kursujące co 7–15 min składy przewożą rocznie ok. 40 mln pasażerów i obsługują 16 proc. całego ruchu wewnątrz aglomeracji. Obie te trasy stanowią kręgosłup Trójmiasta. Zaś w pewnym oddaleniu od nich wije się jeszcze obwodnica Trójmiasta, a wkrótce przybędzie Pomorska Kolej Metropolitalna, poprowadzona w większości po przedwojennej trasie kolejowej, która w założeniu ma połączyć centrum Gdańska i Gdyni oraz ich lotniska, o ile to drugie kiedykolwiek zacznie działać.

 

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną