Czy możliwa jest w Polsce druga Szwecja?
Zbudujemy drugą Szwecję?
Jakiego państwa dobrobytu chcą Polki i Polacy? Kiedy zapytano ich o to w ankiecie, wyszło, że nie do końca takiego, jakie im PiS buduje. A tego z planów opozycji to już wcale. Budowaliśmy już drugą Japonię i Irlandię. Czas na sąsiada z północy?
Tęsknota za nadwiślańską Skandynawią, pojawiająca się w wynikach badania na każdym niemal kroku, to również ogromna szansa dla lewicy.
Mirosław Gryń/Polityka

Tęsknota za nadwiślańską Skandynawią, pojawiająca się w wynikach badania na każdym niemal kroku, to również ogromna szansa dla lewicy.

Ekonomiści z Akademii Leona Koźmińskiego Katarzyna Piotrowska i Gavin Rae zadali ankietowanym kilkadziesiąt szczegółowych pytań: o rolę państwa w gospodarce, mechanizmy redystrybucji, rolę związków zawodowych czy filozofię podatkową. Próba była spora (prawie tysiąc osób), co pozwala już na wyciągnięcie całkiem solidnych wniosków. Ankietę przeprowadzono latem 2016 r., a więc w czasie, gdy większość pisowskich zmian (w tym 500 plus) oraz kontrpomysłów opozycji była opinii publicznej już dość dobrze znana. Następnie Piotrowska i Rae uzyskane wyniki rozkodowali. To znaczy pokazali, jaki model państwa dobrobytu wyłania się z udzielanych odpowiedzi.

Wynik był intrygujący. To, że liberalny pomysł na welfare state nie jest dziś w Polsce bardzo popularny i że ma swoich zwolenników głównie wśród osób lepiej sytuowanych, dało się jeszcze przewidzieć. Ciekawe jest jednak to, że zaproponowany po wyborach 2015 r. przez zwycięski PiS model opiekuńczości konserwatywnej wcale nie cieszy się dużo większym poparciem. Oba dostały mniej więcej 30 pkt w skali od zera do 100. Zwycięzcą (60 pkt na 100) okazał się model socjaldemokratyczny zwany również skandynawskim. Z badań Piotrowskiej i Rae wyłania się zatem interesująca myśl. Polacy ciągle jeszcze trochę wstydzą się mówić, że chcieliby żyć w kraju na wskroś opiekuńczym. Ale gdy popytać ich o konkrety, to wychodzi, że marzą ni mniej, ni więcej tylko o Skandynawii nad Wisłą.

Aby lepiej zrozumieć wyniki tych badań, rzućmy je na szersze tło.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną